Muzyka na weselu - co wybrać?

28 lipiec 2018
Magdalena Borzęcka

Każda przyszła Para Młoda prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z trudnym wyborem, jakim jest kwestia oprawy muzycznej wesela. Jest to orzech niełatwy do zgryzienia, ponieważ muzyka jest jednym z ważniejszych elementów całej uroczystości.

Nie możemy zapominać, że głównym powodem dla którego w określonym miejscu zbierają się goście weselni jest Wasz ślub, natomiast za dobrą zabawę w głównej mierze odpowiadają nasi muzykanci. Każdy z zaproszonych przychodzi na przyjęcie z zamiarem hucznego świętowania do białego rana. Co zrobić, żeby żaden z gości nie nudził się przy stole? Mam nadzieję, że odpowiedź znajdziesz poniżej!

DJ na weselu

Jeżeli stawiacie na to, aby wasze wesele było nowoczesne i oryginalne, warto przemyśleć usługi profesjonalnego DJ-a.

Podstawową kwestią odróżniającą DJ-a od weselnej orkiestry jest nośnik, dzięki któremu odtwarzają muzykę w trakcie wesela. DJ swój repertuar najczęściej prezentuje bezpośrednio z komputera lub odtwarza z płyt, dopasowując utwory do życzenia klienta. Plusem tej sytuacji jest bogaty repertuar oraz możliwość zagrania różnych gatunków muzycznych. Łatwiej Wam oraz gościom weselnym będzie ingerować w rodzaj oraz styl puszczanej muzyki, a także pojawia się tutaj, niezwykle popularna, możliwosć zamawiania utworów na życzenie.

Orkiestra na weselu

Orkiestra na weselu to opcja, którą przyszli Państwo Młodzi wybierają coraz częściej. Muzyka grana na żywo z pięknym wokalem to element, który stwarza prawdziwy weselny klimat.

Zdecydowanym plusem orkiestry jest to, że może zagrać praktycznie w każdym miejscu – może Wam towarzyszyć już w domu od momentu błogosławieństwa, przez drogę do kościoła aż po zabawę na sali. Tak jak już wspomniałam, jest to również wariant, który zapewni Wam oraz Gościom wiele emocji, wzruszeń i wspomnień.

Koszty

Istotną kwestią są także finanse. DJ jest tańszą alternatywą, ale czy zawsze tanio znaczy dobrze?

Z racji tego, iż DJ pracuje z reguły w pojedynkę, odchodzą tutaj koszty podziału gaży z innymi współpracownikami. Drugą kwestią jest to, że DJ nie śpiewa, nie posiada instrumentów, więc jego wysiłek fizyczny oceniany jest na mniejszy niż w przypadku orkiestry. Standardowa cena za usługę DJ na weselu to ok. 1700-2000 zł, licząc dzień wesela, bez poprawin. Kwota ta różni się ze względu na region oraz od prestiż/popularność konkretnej osoby. Cena w przypadku orkiestry jest znacznie wyższa. Orkiestra weselna to minimum 3 osoby, które trzeba opłacić. Cena waha się wówczas w granicach 2000-5000 zł. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku DJ – zespoły z górnej półki mogą wycenić swoje granie nawet do 10 000 złotych.

Czym kierować się przy wyborze?

Jeżeli macie dylemat, które rozwiązanie wybrać, warto posłużyć się opinią znajomych, którzy własne wesele mają już za sobą. Idealną sytuacją byłoby, gdybyście już jako goście weselni trafili na wymarzonego muzykanta, u którego tylko zarezerwujecie termin. Nie zawsze jednak to, co podoba się Waszym znajomym, musi odpowiadać również Wam - byłoby za pięknie :)

Wybierając orkiestrę czy zespół, warto pamiętać, by w umowie zawrzeć klauzulę o tym, że nie życzycie sobie grania z playbacku. Bardzo dokładnie omówcie również repertuar na cały wieczór, aby uniknąć rozczarowań. Jasno określcie też liczbę i długość przerw osób grających oraz to, czy w tym czasie na sali ma grać muzyka - często zdarza się tak, że zespół udaje się na posiłek, a na sali zapada głucha cisza, co nie jest dobrze odbierane przez gości. Radzę ustalić takie rzeczy wcześniej, abyście mogli uniknąć takich sytuacji.

fot. pixabay.com/pl

Kończąc rozważania w klimacie muzycznym, musicie pamiętać, że te najlepsze orkiestry weselne czy DJ-e mają terminy zarezerwowane już na rok, a nawet 2 lata do przodu. Nie warto więc zwlekać z decyzją. Życzę Wam najlepszych wyborów! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 październik 2018
21 lipiec 2018

Komentarze

Moim zdaniem DJ to w dzisiejszych czasach lepszy wybór. Byłam na weselach z orkiestrą z DJ i wybieram druga opcję. Ja na swoim weselu w Krakowie miałam DJ Mike i polecam gorąco, była świetna zabawa.
~Ala 23 styczeń 2020 10:21 odpowiedz
Znam i również polecam! :)
~sylwia 24 styczeń 2020 11:09
Komentarz będzie kompletnie od czapy. Zdjęcie pod akapitem opisującym DJ przedstawia inżyniera dźwięku, który obsługuje mikser dźwiękowy (prawdopodobnie SSL lub Midas). W żadnym przypadku nie jest to mikser didżejski ;)
~Szymon. 13 sierpień 2018 20:15 odpowiedz