Jaką wybrać czcionkę do papeterii ślubnej?

25 lipiec 2022
Karolina Zysek

Czas na fonty do zaproszeń ślubnych i innych elementów papeterii!

Bo choć wybór czcionki może wydawać się drobnostką, to po pierwsze, będzie ona zdobić Waszą papeterię ślubną – od zaproszeń po winietki i menu na stolikach, a po drugie – pierwsze wyobrażenie gości o Waszym weselu kreuje się po zobaczeniu zaproszenia. Myślę, że te dwa powody przekonają Was do przemyślenia kwestii wyboru odpowiedniego fontu.

Przedstawiam Wam kilkanaście ciekawych czcionek, które możecie wykorzystać do ślubnej papeterii. Ich wybór jest jednak na tyle ogromny, że z pewnością przyda się następna część tego wpisu, którą chętnie dla Was przygotuję w najbliższej przyszłości :)

Jak wybrać czcionkę ślubną?

Podobnie tak, jak inne elementy weselne, czyli dopasowując ją do stylu wesela. Jeśli planujecie wesele w stylu glamour, to wszelkie zawijasy w literach są mile widziane. Natomiast gdy Wasz ślub będzie pod znakiem minimalizmu, to wybierzcie prostą, ale elegancką czcionkę. Czcionki do wesela w stylu boho również powinny być proste, lecz z nutą szaleństwa i lekkości. 

Jeśli trudno wyobrazić Wam sobie tę nutę szaleństwa, to przygotowałam dla Was próbki czcionek w Canvie. To idealne narzędzie nawet do projektowania zaproszeń, dlatego jeśli macie zmysł artysty, to dlaczego go nie wykorzystać? :)

Czcionki w stylu glamour

Do stylu glamour będą pasować czcionki eleganckie o zdobionych literach różnymi akcentami. 

Niech wybrana czcionka kojarzy się z bajkami, w których są pałac, księżniczka i suta suknia :)

Idealne fonty na zaproszenia ślubne w stylu glamour

Great Vibes

To pierwsza czcionka, która nasuwa się na myśl, gdy mowa o ozdobnych fontach.

Nic dziwnego, bo po pierwsze występuje w języku polskim (zawiera polskie znaki), a po drugie – jej ozdobne akcenty skradają serce niejednej Panny Młodej :)


Allura

Nieco prostsza, ale nadal elegancka czcionka dla zaproszeń glamour. 

Również występuje w języku polskim, dlatego możecie użyć ją zarówno na okładce, jak i w treści zaproszenia :)

Pinyon Script

Bajkowa suknia, pałac i biała kareta? To zdecydowanie musi być Pinyon Script!

Ta czcionka to jednym słowem po prostu bajka  - piękne akcenty, ozdobne przedłużenia liter i delikatna linia. Goście z pewnością powędrują myślami do Pięknej i Bestii :)

Niestety czcionka nie posiada polskich liter i tutaj pęka bańka mydlana, bo trudno będzie ją użyć w treści zaproszenia, unikając polskich znaków. 

Luciano Schoenefelder

Ozdobna czcionka  z akcentem na wielką literę to zdecydowanie Luciano Schoenefelder.

Czcionka posiada polskie znaki, dlatego zastosujecie ją w każdej treści – czy to na winietkach, gdzie często spotkamy się  z miękkimi głoskami, jak i w menu weselnym :)

Czcionki minimalistyczne

Te czcionki nie słyną z ozdobności, lecz prostoty i elegancji. Bardzo dobrze prezentują się pisane wielkimi literami i wszystkie z prezentowanych czcionek zawierają polskie znaki.

Elegancji dodają im akcenty na konturach w postaci przedłużonej linii. 

Przykłady czcionek minimalistycznych z nutą elegancji

CINZEL


Cromorant SCOld Standard

Czcionki wpisujące się w styl boho i wesele bez określonego motywu 

Ostatni zestaw czcionek nadaje się do papeterii w stylu boho, ale również jeśli Nowożeńcy nie decydują się na konkretny styl.

Mr Dafoe oraz Playlist Script wyróżniają się kreską, która wygląda jak pisana mazakiem bądź flamastrem. Niestety nie występują w języku polskim, ale idealnie sprawdzą się na okładkę zaproszenia.

Mr DafoePlaylist ScriptParisienne i Petit Formal Script mają zbliżony kształt liter, co widoczne jest w przypadku  „B”, jednak ta pierwsza zawiera więcej ozdobnych akcentów w postaci eleganckich łączeń liter wyrazu. Jednak nie zaliczałabym ich do czcionek w stylu glamour, ponieważ wiele liter jest zbliżonych do naturalnego pisma.

Sprawdzą się w bogatej papeterii, aby nie dominować nad wzorem projektu :)

Parisienne


Petit Formal Script


Quintessential i Euphoria Script to zupełnie odmienne fonty, ale łączy ich ciekawy kształt liter. W pierwszym foncie, litery charakteryzują się delikatnością konturów, natomiast w drugim – ich fikuśnymi przedłużeniami. Obie sprawdzą się w stylu boho, jednak tylko jedna z nich – Quintessential – zawiera polskie znaki.

QuintessentialEuphoria ScriptTo pierwsza część przykładów czcionek do papeterii ślubnej w stylu boho, glamour  oraz minimalistycznym. Z pewnością znajdziecie idealną do swoich zaproszeń, pamiętając o doborze fontu do motywu wesela i projektu papeterii.

Przed wyborem, sprawdźcie również czy Wasza wymarzona czcionka występuje w języku polskim!

Do zobaczenia ponownie w świecie fontów :)

Średnia

2.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 czerwiec 2019
24 listopad 2018

Komentarze