Zagraniczny gość na weselu - jak

16 listopad 2018
Anna Żaczek

Obcokrajowiec na ślubie nieznający naszej kultury to wyzwanie nie tylko dla Pary Młodej, ale również dla konsultantów ślubnych. Pojawia się grupa zagadnień związanych ze zderzeniem kultur, które trzeba przemyśleć i zaplanować odpowiednie kroki.

Przez głowę przemykają myśli pod kątem tego, co wzbudzi zainteresowanie obcokrajowca, co go zniechęci, czy menu będzie odpowiednie, czy gość zrozumie znaczenie naszej symboliki, czy nie poczuje się urażony, czy nie obrazimy jego godności naszymi zwyczajami?

Zaproszenie gościa z zagranicy

Jest to ten moment, kiedy bez zbędnej krytyki możemy skorzystać ze zwyczajów przychodzących do nas z zagranicy. Tu mam na myśli wykorzystanie save the date, czyli zawiadomienie o ślubie z dużym wyprzedzeniem.

Informację najlepiej przesłać drogą elektroniczną i w jak najkrótszym czasie po ustaleniu daty. Informacja ta pozwoli na wstępne zarezerwowanie przez gościa czasu oraz zorganizowanie wyjazdu. W przypadku oczekiwania na wizy jest to bardzo istotne. Właściwe zaproszenia będą wysyłane w późniejszym czasie, już po ustaleniu szczegółów.

Save the date plus ankieta

Ankieta dołączona do save the date jest nowością dla nas, natomiast obcokrajowca raczej nie zaskoczy. Możemy spodziewać się, że ją dokładnie uzupełni i odeśle. Jest to doskonały i konkretny sposób na uzyskanie informacji o gościu i jego preferencjach. My chcemy perfekcyjnie przygotować się do wizyty, natomiast dla gościa z zagranicy to sygnał, że jesteśmy dobrze zorganizowani i poważnie traktujemy jego udział w uroczystości.

W ankiecie możemy zapytać między innymi o upodobania żywieniowe, preferencje noclegowe, długość pobytu, oczekiwania zdrowotne, krajoznawcze. Oprócz kontaktu za pomocą poczty elektronicznej oraz portali społecznościowych warto skorzystać z różnorodnych aplikacji na telefon lub portali ślubnych dostępnych również w języku gościa, ułatwiających informowanie o postępach w przygotowaniach ślubnych.

Planowanie pobytu gościa

Rozpatrując kwestię przylotu obcokrajowca na uroczystości ślubne i pokrycie kosztów podróży, stwierdzamy, że Pary Młodej nie obchodzi, czy ktoś może dojechać na uroczystość, czy nie, więc tutaj nie ma obowiązku finansowania przyjazdu. Zwyczajowo jednak zobligowani jesteśmy do zapewnienia noclegu dla osób przyjeżdżających z daleka.

W zależności od miejsca ślubu wynajmujemy pokoje w pobliskim hotelu, dla obcokrajowca minimum 1 dzień przed ślubem oraz 1 po uroczystości. Jeśli ktoś chce wcześniej przybyć lub przedłużyć swój pobyt powinien pokryć koszty we własnym zakresie. Może zdarzyć się sytuacja, że gościowi nie będzie odpowiadać komfort konkretnego noclegu, wówczas też nie trzeba z tego robić tragedii, może wynająć sobie według własnego gustu. W innej opcji, organizatorzy wesela mogą tylko zarezerwować grupowo kilka pokoi, a goście wybierają sobie standard według własnych możliwości finansowych, bo to oni wówczas sami finansują swój pobyt. W miarę możliwości możecie gościć cudzoziemców również u siebie.

Warto zapewnić odbiór gości z lotniska oraz zapewnić im dojazd na ślub i przejazd do hotelu na nocleg. Jeśli macie w planach zorganizowanie zwiedzania okolicy, można zapewnić gościom przejazd i wyżywienie, natomiast koszty dodatkowych atrakcji ustalić, że będą płacić w swoim zakresie. Miłym gestem ze strony Pary Młodej będzie podarowanie cudzoziemcom kosza powitalnego z polskimi specjałami lub pamiątkam, rozkładem usadzenia gości w ich języku, czy planem ułatwiającym poruszanie się po hotelu oraz miejscach, gdzie będą odbywać się uroczystości ślubno-weselne.

Prezent ślubny

Przywiezienie prezentów z zagranicy raczej odpada, podobnie jak proszenie o prezent w formie pieniędzy, ale z powodzeniem możecie wykorzystać serwis App Zankoyou, który polecany jest parom międzynarodowym lub zapraszającym gości z zagranicy.

Aplikacja jest przyjazna dla obcokrajowców, ponieważ wyświetla się w wielu językach — znana jest w około 23 krajach Europy i Krajach Ameryki Łacińskiej. Serwis umożliwia również tworzenia własnej listy prezentów oraz przesyłanie pieniędzy na konto, co może rozwiązać kłopoty z podarunkami.

Na ceremonii ślubnej

Obcokrajowcy mogą poczuć się zagubieni, jeśli nie znają języka polskiego i polskiej kultury. Tylko na ceremonie dwujęzyczne na ogół zatrudniani są tłumacze, w pozostałych przypadkach warto poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół mówiących płynnie w języku gości, by towarzyszyli im podczas uroczystości ślubnych oraz weselnych.

Dodatkowo w celu poznania naszej kultury oraz zwyczajów można przygotować skrótowy opis mszy, wypowiedzi celebranta i formuły przysięgi w języku gości zaopatrzony również w podstawowy słowniczek. Zapewne goście będą chcieli w ramach przełamywania lodów przyswoić parę polskich słówek, a taki niewielki folderek ułatwi im sprawę.

Menu dla obcokrajowca

Tu po raz kolejny wykorzystamy informacje z naszej ankiety dotyczące posiłków i upodobań żywieniowych. Niektóre kultury wykluczają wołowinę, inne muszą być koszerne, więc uwzględniając wszystkie sugestie gości, sprawimy, że poczują się docenieni i usatysfakcjonowani.

Z pewnością warto przygotować menu w języku gościa, aby mógł sprawdzić skład potraw. Idąc dalej, można przygotować specjalny bufet z polskimi specjałami i podpisami, co ułatwi poznawanie nowych obcych im smaków.

To tylko sygnalne zagadnienia dotyczace polskiego wesela i zagranicznych gości. Z pewnością pytań i rozterek w trakcie przygotowań nasunie się więcej. Jeśli macie pomysły i gotowe rozwiązania, zachęcam do wrzucenia ich w komentarz, wszak wszyscy chcemy, aby naszą polską gościnność za granicami kraju wspominano jak najlepiej!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 czerwiec 2018
12 listopad 2019

Komentarze