Ikony mody ślubnej - Vera Wang

28 kwiecień 2018
Magdalena Gitler

Chyba nikomu nie trzeba jej przedstawiać. O jej sukniach mówi się wszędzie. Projekty kopiowane przez sklepy na całym świecie, marzenie wielu Panien Młodych. Vera Wang lubi zaskakiwać. Słynie z wyczucia stylu i niezwykłej umiejętności podkreślenia kobiecych walorów.

Kim jest Vera?

Vera Wang urodziła się w 1949 r. w Nowym Jorku. Jest córką chińskich emigrantów, którzy dotarli do Stanów Zjednoczonych w lat 40. XX wieku. Studiowała historię sztuki w Sarah Lawrence College. Uczęszczała także do szkoły baletowej i trenowała łyżwiarstwo figurowe. Gdy była nastolatką, planowała zająć się łyżwiarstwem na poważnie. W latach 60. wraz z partnerem, zajęła piąte miejsce w kategorii juniorów w U.S. National Championships.

Po skończeniu studiów zrezygnowała jednak z dalszego rozwoju kariery i zaczęła pracować w amerykańskim Vogue, gdzie pozostała przez kolejne kilka lat. Kiedy odeszła z magazynu, została projektantką u Ralpha Laurena. Dlaczego suknie ślubne? Kiedy Vera postanowiła poślubić swojego wieloletniego partnera, była sfrustrowana wąskim wyborem sukien ślubnych (takim, które nie odpowiadały jej gustowi) i zdecydowała się naszkicować swój własny projekt, którego realizację zleciała krawcowej. Później założyła własny butik w Nowym Jorku. Początkowo w jej salonie kierowanym do wyższych sfer, oferowała projekty sławnych projektantów, jednak w tym czasie rozwijała swoje umiejętności i z czasem wypuściła własną linię mody ślubnej.

Projektowała także stroje dla łyżwiarek figurowych. W kostiumie jej projektu wystąpiła Nancy Kerrigan na igrzyskach olimpijskich w 1994 r. Jej marka, to nie tylko suknie ślubne, ale teżrównie popularne stroje wieczorowe. Wraz z rozwojem marki do linii ubrań dołączyły również bielizna, biżuteria oraz produkty do domu.

Suknie Very

Suknie wieczorowe projektantki zyskały ogromną popularność wśród gwiazd.  Hollywoodzkie aktorki takie Halle Berry, czy Charlize Theron oraz znane osobistości jak Michelle Obama wybierały jej kreacje na filmowe premiery, ceremonie rozdania nagród, bankiety oraz rozmaite ceremonii w akompaniamencie fleszy i czerwonych dywanów. Jeśli natomiast chodzi o suknie ślubne, ubrała takie Panny Młode jak Mariah Carey, Victoria Beckham, Alicia Keys, Ivanka Trump, Chelsea Clinton, czy Anna Starmach.

Suknie Very na ekranie

Suknie ślubne projektantki zagrały też w filmach! Pamiętacie „Ślubne Wojny” z Kate Hudson i Anne Hathaway? Obie bohaterki, przyjaciółki które marzyły o ślubie w czerwcu, w Hotelu Plaza miały na sobie kreacje od Very. Co zresztą było wspomniane w filmie. Suknię od Wang miała na sobie równie Carrie Bradshaw w hicie „Seks w wielkim mieście” i Blair Waldorf podczas ślubu z księciem w jednym z odcinków popularnej  „Plotkary”.

Vera Wang wyznacza trendy mody ślubnej, zachwyca i czasami szokuje. Wypuściła suknie ślubne nie tylko w delikatnych pastelach, ale także czerwieni, głębokim bordo, zgniłej zieleni, czy różu. Różnorodność faktur, nonszalancja i ekstrawagancja, różnorodny, często kontrastowy dobór dodatków może brzmieć nieco zaskakująco, a jednak suknie powstałe z tej mieszanki pięknie podkreślają sylwetki i charaktery Panien Młodych, zachwycając przy tym ślubny świat.  

Znacie twórczość Very? Jak zapatrujecie się na jej projekty? :)

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 listopad 2018

Komentarze