Ile kosztuje ślub kościelny?

18 listopad 2018
Joanna Brodzicka

Będąc na progu przygotowań do wesela, z pewnością wyliczacie koszt całego przedsięwzięcia. Czy wzięliście pod uwagę, ile kosztuje ślub kościelny?


Zwykle na końcu każdej listy, związanej z wydatkami na ślub, wpisujemy należność za ślub kościelny. Nie jest to jednak jednorazowa opłata. Musimy tu wziąć pod uwagę kilka podpunktów, które dopiero po podliczeniu, zobrazują nam całość – ile kosztuje ślub kościelny. Warto pieniądze na ten cel oszacować, jednak czy warto analizować?

Wychodzę z założenia, że ślub bierzemy tylko raz w życiu. Dla mnie, jako osoby wierzącej, uroczystość zaślubin bez ceremonii kościelnej, całej oprawy z tym związanej i złożenia obietnicy przed ołtarzem, nie byłaby kompletna. Co więcej, byłaby pozbawiona duchowości i chwili zadumy, w tak ważnym dla każdego katolika dniu.

Wracając do tematu, czyli tego, ile powinniśmy przeprowadziłam małe śledztwo. Okazuje się, że słynne powiedzenie księdza – „co łaska”, jeśli chodzi o należność za mszę, tak naprawdę nie pojawia się już w większości kościołów w Polsce. Znaczna część parafii posiada doprecyzowany cennik, który le zapłacimy za konkretny rodzaj mszy.

Podsumowując, kościół to nie wolny rynek. Jako parafianie nie ośmielimy się również pertraktować, co do wysokości opłaty. To, co zostanie nam powiedziane – pokornie płacimy.

Nieco odważniejsze osoby mogą jednak polemizować z księdzem. Co usłyszą na koniec? – Zawsze możecie wziąć ślub w innej parafii. Czy w ten sposób możemy liczyć na niższą cenę? Absolutnie nie. Będzie wręcz odwrotnie i możemy spodziewać się podwójnego kosztu. I tu rodzi się dylemat – wrócić do swojego rodzimego kościoła z podkulonym ogonem? Czy unieść się dumą i zapłacić kwotę dużo wyższą? Dlatego już na wstępnie – odradzam tego typu praktyk, o ile kościół nam odpowiada i nie mamy oprócz kosztu za ślub kościelny innych przeciwwskazań.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Z pewnością w żadnej parafii nie otrzymamy tego typu informacji telefonicznie. Najlepiej umówić się na indywidualną rozmowę. Zaskakuje fakt, że stawki za ślub kościelny są naprawdę różne. Sama opłata za msze waha się od 400 do nawet 1000 zł. Do tej należności musimy doliczyć:

  •  opłatę za przystrojenie kościoła (100-800 zł cena uzależniona jest od osoby wykonującej usługę. Tańszy wariant, jeśli w przypadku, kiedy strojenie kościoła wykonuje siostra zakonna. Spotkałam się również z
  • przypadkiem, że księża współpracują z zaprzyjaźnioną firmą)
  • usługi kościelnego (50-200 zł)
  • organistę (200-600 zł)
  • osobę sprzątającą (50-100 zł).


Spotkałam się z sytuacją, w przypadku kiedy Młodzi pragnęli wynająć flecistę i skrzypaczkę, że opłata za organistę musiała zostać zrealizowana, bez względu, czy w tym dniu będzie uczestniczył w ceremonii zaślubin.

Jednak pomijając aspekt, ile musimy zapłacić za ślub kościelny, pomyślmy o wspomnieniach. Jest to chwila jedyna w swoim rodzaju. Moment przysięgi zostanie w sercu na całe życie. Nie powinniśmy w tym momencie być „dusigrosikami”, prawda? Choć rozumiem rozgoryczenie niektórych osób w temacie – ile tak naprawdę kosztuje ślub kościelny.

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

28 luty 2019
05 wrzesień 2018

Komentarze

"Duchowość i chwila zadumy" jak to piszesz, ważna dla każdego katolika będzie kosztować plus minus 2tyś zł, warto? A po kilku latach rozwód też kościelny, ważny dla każdego katolika,żeby znów "chwila zadumy itp ....plus minus 6 tyś albo więcej WARTO???
~Wachowska Benita 25 listopad 2018 13:34 odpowiedz