Jak zorganizować miejsce dla muzyków na sali weselnej?

07 listopad 2018
Anna Żaczek

Muzyka to jeden z czynników tworzący niepowtarzalną atmosferę na przyjęciu weselnym. O tym, jakie wymagania techniczne należy zapewnić zespołowi muzycznemu, ustala się podczas wstępnych rozmów.

Mogą one dotyczyć sceny, parametrów lokalu weselnego, garderoby, wyżywienia. Szczegóły powinny znaleźć się w umowie. Pośród wielu kwestii podejmowanych z menadżerem z pewnością należy poruszyć temat menu oraz alkoholu.

Jakie zatem stworzyć warunki, aby muzycy mieli zapewniony komfort występu? Chcąc rozwiać Wasze wątpliwości, przygotowałam kilka porad związanych z organizacją miejsca pracy zespołu muzycznego.

Kącik socjalny dla zespołu

Omawiając warunki pracy kapeli podczas wesela, ustala się przede wszystkim czas występu oraz długość przerw. Na ogół grane jest sześć setów obejmujących od 30 do 45 minut, a następnie wprowadzane są przerwy od 15 do 20 minut. Tu warto przemyśleć, gdzie zorganizować stół, przy którym będą serwowane posiłki dla muzyków. Dawniej nie przejmowano się zbytnio tą kwestią, organizowano kącik tuż przy scenie i nie było problemu. Obecnie odchodzi się od tego zwyczaju, ale nadal spotyka się zapytania na forach weselnych, czy członkowie zespołu lub didżej powinni siedzieć przy stole ustawionym na sali pośród gości weselnych?

Przyjęło się, że Młodzi, organizując wesele, planują posiłek również dla podwykonawców, czyli dla muzyków, kamerzystów, fotografów oraz innych osób wykonujących pracę podczas trwania przyjęcia weselnego. W menu uwzględnia się dania ciepłe, przekąski oraz napoje, ale tylko bezalkoholowe. Istotną sprawą, chociaż nieco drażliwą jest spożywanie alkoholu przez członków zespołu, co przyczyniło się do popsucia atmosfery niejednego przyjęcia. Aby uniknąć tego typu problemów, warto ująć w umowie również ustalenia w tej kwestii, zastrzegając sobie prawo niekorzystania przez członków zespołu z baru alkoholowego oraz niespożywanie alkoholu podczas pracy.

Chyba naturalną sprawą jest zapewnienie dla podwykonawców uczestniczących w przyjęciu weselnym odrębnego pomieszczenia socjalnego, gdzie będą mogli spokojnie spożyć posiłek, odpocząć w chwilach, kiedy nie wykonują swojej pracy, gdzie będą mogli również bezpiecznie pozostawić rzeczy osobiste lub zmienić ubranie. Nie ustawiamy więc stolików dla podwykonawców na sali weselnej. Przy tym należy pamiętać, że te osoby będą miały przerwy o różnych porach, więc należy tak zaplanować tę przestrzeń, aby nikomu nie komplikować wolnego czasu.

Menu dla kapeli

W wątkach kulinarno-weselnych pojawiają się wątpliwości związane z menu dla kapeli. Niektórzy zastanawiają się, czy ma to być zestaw dań taki jak dla wszystkich gości, czy ograniczony?

Pełny posiłek dla każdego członka kapeli to również taki sam koszt jak dla gościa weselnego. Jest to z pewnością spory wydatek, ale muzycy pracują całą noc, więc chyba nie podlega dyskusji, że muszą coś zjeść. Tu oszczędności raczej nie szukajmy.

Kącik dla muzyków na sali weselnej

Planując miejsce dla kapeli, warto zastanowić się, czy konieczne jest ustawienie sceny. Za przygotowaniem podestu przemawia kilka argumentów. Zapewnia on lepszą widoczność zespołu dla gości i przyjemniejsze ogólne wrażenie wizualne — siedząc przy stołach, lubimy jednocześnie obserwować występ muzyków. Podwyższenie zapobiega niebezpieczeństwu wpadania tancerzy na muzyków — chodzi tu o bezpieczeństwo instrumentów, zaczepienie o przewody elektryczne, nagłośnienie, kokpity itp.

Przenośne sceny często są w wyposażeniu obiektu i są wliczane w cenę wynajmu. Jeśli nie ma, należy szukać innych rozwiązań. Minimalna scena ma wymiary trzy na cztery metry, przy liczniejszej obsadzie wymagana jest szersza, np. cztery na sześć metrów. Muzycy dysponują różnym sprzętem, w tym do grania, nagłośnienia oraz efektów specjalnych, na co potrzebują dodatkowego miejsca, więc rejon dla muzyków nie może być za mały.Mam nadzieję, że kilka podjętych tu kwestii zwróci Waszą uwagę i pomoże doprecyzować szczegóły współpracy z zespołem muzycznym. Nie zapomnijcie ująć szczegółów w umowie!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze