Wspólne święta - poradnik dla nowożeńców i ich rodzin

13 grudzień 2019
Anna Boenish

Reklamy coca-coli, zapachy unoszące się z kuchni, lepienie uszek, długie kolejki w sklepach, pakowanie prezentów... Co jeszcze kojarzy nam się ze świętami? Na pewno rodzina i wspólne spędzanie czasu.  Mimo tej radosnej atmosfery, trzeba zaznaczyć, że jest to również bardzo napięty i stresujący okres - szczególnie dla osób, które pierwszy raz spędzają go w nowym miejscu.

Jesteście nowożeńcami, albo parą. W tym roku padło - wigilia u teściów! Zupełnie nie wiesz jak ugryźć ten temat? Zobacz co dla Ciebie przygotowałam i spędź ten czas najlepiej jak potrafisz!

Zaangażuj się w świąteczne przygotowania

Poznanie nowej rodziny to duży stres, jednak nie warto się chować! Zaproponuj swój wkład w przygotowanie kolacji - może lubisz gotować i przygotujesz coś specjalnego? Jeśli nie - nic straconego!

Zaproponuj pomoc w prostych rzeczach - do lepienia uszek czy pierogów zawsze brakuje rąk, a w międzyczasie możecie rozmawiać i lepiej się poznać. W końcu w kuchni tak wiele się dzieje, że nie ma szans na niezręczną ciszę!

Bądź sobą

Wiem, wiem jak to brzmi… Bądź sobą i nie udawaj nikogo innego - co to właściwie znaczy? Moim zdaniem najlepiej zachowywać się naturalnie. To zupełnie normalne, że się stresujesz i boisz, ale jakoś trzeba przełamać te pierwsze lody.

Opowiedz o sobie, zadawaj dużo otwartych pytań. Na pewno teściowe czy rodzeństwo twojego partnera/partnerki zajmują się czymś ciekawym. Poproś, żeby opowiedzieli dokładniej o swoim hobby, pracy - jestem pewna, że będą chcieli usłyszeć również twoją historię!

Przyjmuj wszystko z wdzięcznością

Wdzięczność to bardzo ważna sprawa. Podkreśl, że dobrze czujesz się w ich towarzystwie, przygotuj dla każdego mały, osobisty prezent. Pokaż, że spędzanie z nimi czasu sprawia Ci radość, nie marudź, nie narzekaj.

Zarażaj uśmiechem i jeśli tylko masz ochotę, opowiedz jak wyglądały święta w twoim rodzinnym domu (nie krytykując innych rozwiązań!). To proste rzeczy, które pozytywnie wpływają na relację. Im mniej stresu i zamieszania, a więcej miłości i czułości tym lepiej.

Kiedy to Ty przyjmujesz gości…

A co w przypadku kiedy święta spędzacie u twojej rodziny? Zadbaj o to, żeby partner/partnerka czuli się komfortowo. Zaczynaj rozmowy na lekkie tematy, włącz kolędy, zaangażuj drugą połówkę w przygotowania. Na początku bądź wsparciem i wykaż się zrozumieniem.

Jako małżeństwo to teraz wy tworzycie nową rodzinę, więc musicie nawzajem o siebie dbać. Pierwsze godziny mogą być niekomfortowe, ale nie zrażaj się - z czasem wszystko wróci do normy. 

Święta to tradycje - w każdej rodzinie inne. Postaraj się dołożyć cegiełkę do tych pierwszych, wyjątkowych chwil i pomyśl, że własnie budujecie swoją historię - czy może być coś piękniejszego? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 listopad 2018
05 październik 2020

Komentarze