Czy różnica wieku między partnerami może być problematyczna?

18 marzec 2018
Anna Boenish

Spora różnica wieku w związku może przysporzyć wielu problemów. Zaczynamy się zastanawiać - czy to ma właściwie sens? Czy taki związek ma szanse na udaną przyszłość?


Zastanówmy się nad plusami i minusami takiej relacji oraz nad tym, w jaki sposób pokonać nieprzyjemności z tym związane.

Przedstawienie starszego partnera rodzinie

Pierwsze co przychodzi do głowy to moment, w którym oficjalnie przedstawiamy naszego partnera czy partnerkę bliskim i rodzinie. Różnica wieku dziesięciu czy dwudziestu lat, szczególnie jeśli jesteśmy młodymi osobami, może budzić zdziwienie i - nie oszukujmy się - niezbyt przychylne komentarze.

Będziecie musieli mierzyć się z krzywymi spojrzeniami, uwagami na temat wieku i wszystkich różnic, które będą Was dzielić. Mogą one wynikać z troski, ale niekoniecznie musimy ich słuchać. Mogą one budzić nasze wątpliwości, frustrować i denerwować - jak więc sobie z nimi radzić?

Czy to związek dla pieniędzy?

Niestety, jeden z najpopularniejszych zarzutów związany z różnicą wieku. Utarło się, że wchodzimy w związki ze starszymi od nas osobami właśnie dla pieniędzy - co oczywiście jest błędnym przekonaniem.

Mimo tego, że takie sytuacje się zdarzają, nie znaczy, że to właśnie te motywacje są dla Was istotne. Jak reagować? Myślę, że wystarczy krótko poinformować, że jesteście ze sobą ze względu na uczucia, a kwestie finansowe nie są najistotniejszą sprawą, którą kierujecie się przy wyborze życiowego partnera.

Za 20 lat pożałujesz tej decyzji!

Bo kiedy Ty będziesz piękną 40-sto letnią kobietą, on będzie miał 60 lat. Myślę, że oboje zdajecie sobie z tego sprawę i jesteście świadomi, że czas nie stoi w miejscu. Ten argument nie ma większego sensu. Przecież będąc małżeństwem - nawet z tego samego rocznika - nie ma gwarancji, że druga osoba nie zachoruje lub nie wydarzą się losowe przypadki, które uniemożliwią Wam codzienne funkcjonowanie.

Zresztą - lepiej być z 60-cio letnim mężczyzną lub kobietą w szczęśliwym związku czy być zawiedzionym swoją codziennością, ale zestarzeć się w tym samym czasie?

Faktyczne trudności wynikające z różnicy wieku

Czy istnieją jakieś realne przeciwwskazania do związków z dużą różnicą wieku? Moim zdaniem nie, bo wszystko tutaj zależy od konkretnych ludzi. To prawda, że niektóre kwestie mogą być trudniejsze, tak jak wcześniej wspomniana relacja między Wami a innymi ludźmi, inny okres w życiu, różnica doświadczeń - ale przecież możecie uczyć się od siebie nawzajem!

Jeśli nie przeszkadza Ci towarzystwo znajomych Twojego partnera czy partnerki, a on chętnie rozmawia z Twoimi koleżankami ze studiów czy pracy - to świetnie! Starsza od nas osoba, prawdopodobnie (chociaż nie jest to reguła!) przeżyła trochę więcej niż my. Jest bardziej doświadczona na różnych płaszczyznach, ale osobiście uważam to za plus, właśnie ze względu wymiany poglądów i informacji, które mogą nas ukształtować. 

Kieruj się sercem

Dobrze jest być człowiekiem rozsądnym i kierować się w życiu rozumem, ale dzisiaj, przekornie, chcę Wam powiedzieć - myśl sercem! To Twoje życie, Twoje uczucia i radości. To Ty decydujesz z kim spędzisz resztę życia i jak będzie ten związek wyglądał. Możesz posłuchać rad, ale nie powinienieś wdawać się w niepotrzebne dyskusje i przekonywać innych do swoich racji.

Najważniejsze, żebyście oboje czuli się dobrze - bo tego nikt Wam nie zabierze.

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 lipiec 2018
12 lipiec 2019

Komentarze