Jak symbole miłości wpływają na człowieka?

26 listopad 2017
Anna Żaczek

Symbole  kojarzone z miłością mają ogromną siłę oddziaływania na drugiego człowieka. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak drobne gadżety, kolorystyka, określony design  w mieszkaniu może pomóc w pozytywnej zmianie, poprawić nastrój, podtrzymać miłość, zaskoczyć partnera.

Siła perswazji  z wykorzystaniem miłości

W zmianie drugiego człowieka możemy wykorzystać siłę perswazji elementem kojarzącym się z miłością. Aby udowodnić powyższą tezę, Francuscy naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment na ulicy. Przypadkowych przechodniów zaproszono do  udziału w sondażu. Zadaniem ich było opowiedzenie o własnych przeżyciach silnie związanych z miłością lub przypomnienie sobie utworów muzycznych o tematyce miłosnej.  Następnie do ankietowanych podchodził kolejny badacz z mapą i pytał o wskazanie drogi do wybranego punktu. Po analizie obserwacji, zauważono, że osoby, które wcześniej wspomniały o swojej miłości, chętniej udzielały wskazówek oraz więcej czasu poświęcały przypadkowym osobom, które pytały o drogę.

Drugim eksperyment przeprowadzono podczas kwesty na szczytny cel. Przygotowano trzy rodzaje puszek: jedne z informacją o celu kwesty, na kolejnych był napis „Datek = pomoc”, a na ostatniej  zastąpiono wyraz  „pomoc” - wyrazem „miłość”. Okazało się, że ludzie najbardziej reagowali na puszki z napisem „miłość", czego efektem był wzrost datków o 90 %.

Symbole miłości

Obrączki – w społeczeństwie polskim są bardzo zakorzenionym symbolem małżeństwa i kojarzą się nieodłącznie z wzajemnym oddaniem aż do śmierci. Symbolika przyjęta  współcześnie w społeczeństwie europejskim, nie jest popularna w społeczeństwie zachodnim. Wywodzi się z czasów Starożytnego Rzymu, gdzie miała  znaczenie płatności małżeńskiej. W Stanach zjednoczonych zwyczaj zamiany obrączek rozpowszechnił się w XIX wieku i był wynikiem raczej akcji reklamowej firm jubilerskich.

Współcześnie Polki noszą obrączkę bardzo chętnie. Z dumą obwieszczają światu status mężatki, nie wybaczają zaś swoim facetom faktu  nienoszenia obrączki po ślubie.  Wyjątkiem może być praca wykluczająca noszenie jakichkolwiek własnych  ozdób. Wielu młodym mężczyznom obrączka kojarzy się  z ograniczeniem dotychczasowej wolności, stąd niezbyt chętnie poddają się powszechnie przyjętym zwyczajom.   

Problem noszenia obrączek jest ważnym tematem przedślubnym, który warto przedyskutować, aby uniknąć generowania niepotrzebnych pretensji mogących zaburzyć harmonię w związku.   
Osoby, które noszą symbole małżeństwa postrzegani są w społeczeństwie jako osoby stabilne, wiarygodne i wzbudzające zaufanie.
 
Czerwień w naszym otoczeniu spotykamy  w różnych miejscach. Psycholodzy przypisują tej barwie wpływ na nasze emocje i uczucia. Może powodować erotyczne podteksty, jak również wzbudzać skrajne uczucia takie jak: złość i agresja.

Jasna czerwień zdaniem naukowców podkreśla dobry nastrój, wywołuje poczucie radości, czułości oraz miłość. Może podkreślać seksualność. Odcienie zbliżone do różu akcentują romantyczność, miłość i przyjaźń. Ciemna czerwień łączy się z witalnością, wigorem, dynamiką, wizualizuje siłę woli, ale również gniew, ponadto sygnalizuje dążenie do przywództwa.

Kobiety upodobały sobie ten kolor w ubiorze i makijażu. Kolor czerwony nie jest obcy również w modzie męskiej, styliści proponują czerwone buty, wstawki w koszulach, kratki, czapki, dodatki  zarówno w  klimatach casual, jak również w biznesowych.

Drobne elementy w czerwonym kolorze takie jak parasolka, portfel, krawat, poszetka, dodadzą pewności siebie, a wprowadzane co jakiś czas w codzienną rutynę domowego ogniska, nasuną pozytywne skojarzenia  i przyciągną uwagę drugiej połówki.
 
Serce w wielu kulturach na świecie kojarzone jest z silnym uczuciem miłości i namiętności  oraz czułością, dobrocią i miłosierdziem. Wykorzystujmy zatem wszelkie gadżety z  jego symbolem w codziennym życiu. Z pewnością poprawimy nastrój swemu ukochanemu lub ukochanej przygotowując aromatyczna kawę z serduszkiem. Miłą odmianą  będzie kanapka w kształcie serca albo potrawa ozdobiona wymyślnym kształtem z keczupu. Motyw serca na filiżance z pewnością nie będzie odebrany jako infantylny symbol lecz jako sygnał o naszym uczuciu. Warto go również wpisać w nowoczesny design naszej sypialni.Czerwona róża to kwiat nawiązujący do młodości i piękna, ale też symbol doskonałości i mądrości. Z miłością kojarzone są również inne kwiaty o  mocnym duszącym, a zarazem zmysłowym zapachu takie jak: fiołki, lilie, bzy, anemony, jaśmin.

Aby wprowadzić element urozmaicenia w rutynę życia warto od czasu do czasu podarować ukochanej osobie bukiet z silnie pachnącymi kwiatami, przygotować wspólną kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, położyć na poduszce skromną czerwoną różę o intensywnym zapachu… Emocje murowane!

Średnia

2.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 lipiec 2018
13 styczeń 2018

Komentarze