Czy warto zdecydować się na ślub tylko ze względu na dziecko?

23 marzec 2020
Anna Boenish

Jeszcze parę lat temu tzw. “ślub dla dobra dziecka” był standardową procedurą. Jeśli kobieta zachodziła w ciąże z mężczyzną, który nie był jej mężem - naturalną koleją rzeczy było szybkie organizowanie ślubu, tak coby zdążyć przed porodem.

Nieślubne dziecko wprawiało w wstyd, powodowało plotki i niezręczne sytuacje. Mniej istotnym było faktycznie uczucie między dwojgiem ludzi czy ich plany względem siebie.

Czasy się zmieniły. Powoli odchodzimy od szybkich ślubów spowodowanych ciążą. Czy to źle? Czy ślub dla dobra dziecka ma jeszcze prawo bytu? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Bardzo ważne pytanie

Dowiadujesz się o ciąży. Nie planowałaś tak szybko zostać matką, ale decydujesz się urodzić. Twoja głowa pełna jest wątpliwości, pytań, na które nie znasz odpowiedzi. Boisz się o przyszłość swoją i dziecka, nie masz pojęcia jak sobie poradzisz, co zrobić dalej? Spędzasz godziny próbując ułożyć sobie na nowo życie, biorąc pod uwagę, że będziesz miała pod opieką nowego człowieka.

Myślisz o tym, jak zareaguje Twój partner na tą zaskakującą nowinę. W końcu decydujesz się na rozmowę i stajecie przed bardzo ważną decyzją: Czy musimy organizować ślub przed narodzinami Najważniejszym pytaniem, które musisz sobie zadać, jest: Czy planowałam spędzić z tym człowiekiem resztę życia?

Może jeszcze nie rozmawialiście na temat ślubu. Może było między Wami źle i było już blisko do decyzji o rozstaniu. Może jesteście ludźmi, którym związek małżeński nie jest do niczego potrzebny. Może planowaliście ogromne wesele, może jesteście na studiach i Was na nie nie stać. Może to nie jest odpowiedni moment w życiu na tak poważną decyzję.

Minusy ślubu ze względu na dziecko

Nie jestem fanką wiązania się prawnie, na całe życie - jeśli nie jesteśmy tego pewni. Organizacja ślubu w ciąży może być uciążliwa, nieplanowane finanse na suknie i sale weselną mogą spowodować konflikty i mocno nadszarpnąć Wasz budżet.

Ślub powinien być decyzją, która jest bardzo dobrze przemyślana. Do tego trzeba czasu, ale też dojrzałości. Zawarcie związku małżeńskiego to duża odpowiedzialność - jeśli wiecie, że nie jesteście sobie pisani lub macie całkowicie inne spojrzenie na świat i inne priorytety - czy Wasze małżeństwo wytrwa?

Jak taki ślub wpływa na dziecko? Moim zdaniem - nie wpływa. Możecie tworzyć fantastyczną rodzinę bez obrączek na palcu - jeśli otoczycie nowego człowieka miłością, wsparciem, zrozumieniem i będziecie się nim opiekować, nie będzie miało znaczenia to, czy macie takie samo nazwisko. Może z czasem zdecydujecie się na ten krok, ale czy trzeba załatwiać to w pośpiechu, byleby zdążyć w te 9 miesięcy?

Plusy ślubu ze względu na dziecko

Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli jesteście osobami wierzącymi i nie chcecie zamieszkać razem przed ślubem. Kiedy urodzi się dziecko, ważnym jest by dać kobiecie duże wsparcie i pomóc jej w codzienności - jakby na to nie spojrzeć, niemowlak to wiele nieprzespanych nocy i chroniczne zmęczenie. W czasie połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie, matce może być nadzwyczaj ciężko żeby opiekować się dzieckiem - ojciec jest tutaj nieocenionym wsparciem.

W dalszym ciągu pamiętajcie, że ta decyzja musi wypłynąć z Was - może macie konserwatywne rodziny, które wymagają ślubu? Jakkolwiek będą wywierać na Was presję - jeśli tego nie czujecie, nie róbcie tego. To nie jest dobre rozwiązanie ani dla Was, ani dla dziecka. Finalnie może skończyć się rozwodem i jeszcze większym zamieszaniem - a to odbije się na nowym członku rodziny mocniej, niż ślub w późniejszym terminie.

Dziecko nie jest odpowiedzialne

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiecie, ważne, żeby była ona zgodna z Waszym sumieniem. To Wasze życie i tylko Wy będziecie je codziennie przeżywać - razem lub osobno. Dziecko to duża odpowiedzialność, ale warto pamiętać, że nieszczęśliwy rodzic prawdopodobnie mocno odbije się na szczęściu dziecka. W końcu ten mały człowiek nadal będzie dla Was całym światem, którym możecie się opiekować i dawać mu wszystko co najlepsze, niezależnie od statusu formalnego związku.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 wrzesień 2018
02 czerwiec 2018

Komentarze