Jak udekorować stół na wesele w stylu eko?

20 marzec 2018
Iga Marciniszyn

Organizacja wesela to zawsze duże przedsięwzięcie i spore wyzwanie. W przypadku wesela w stylu eko niestety sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Jest to trudne o tyle, że aby styl był prawdziwy, musi być dopracowany i spójny w każdym szczególe. Od pojazdów, którymi przyjadą goście, przez menu, stroje Młodej Pary po dekoracje i detale. Ekologiczne wesele to szczególnie dobry pomysł dla osób, które na co dzień żyją w zgodzie z naturą, posiadają wiedzę i nawyki ekologiczne. Wesele w zgodzie z naturą świetnie sprawdzi się również u osób, które cenią sobie minimalizm, zdrowe potrawy i za kolor przewodni planują obrać barwy Ziemi.

Gdzie zorganizować eko wesele?

Ekologiczne wesele zdecydowanie nie współgra z ekskluzywnymi hotelami czy salami w centrum miast. Idealnie natomiast sprawdzą się tu wielkie ogrody, ogrody botaniczne, wiejskie sale czy nawet łąki. Liczy się, by być jak najbliżej natury. Dodatkowo dzięki organizowaniu wesela plenerowego oszczędzamy prąd, a zamiast niego możemy użyć świec. Kompozycje z tych, stworzonych z naturalnego wosku, pięknie ozdobią stoły i dadzą światło o wiele przyjemniejsze i dalece bardziej klimatyczne niż żarówki.

Kolory Ziemi

Pełnym zobrazowaniem zgody z naturą, jest wcielenie w dekoracje kolorów ziemi. Odcienie brązów i szarości, a także cała paleta kolorów zieleni, stworzą niepodważalny dowód na to, jak ważna jest dla Was integracja z naturą. Dodatkowo takie barwy są informacją dla gości, czego mogą spodziewać się po reszcie uroczystości, a także miłym zaskoczeniem. Wciąż bowiem niewiele jest osób, które decydują się na zorganizowanie wesela ekologicznego.

Minimalizm

Jedną z podstawowych cech wesela ekologicznego jest minimalizm. Brak więc tu wielkiego przepychu, tony balonów i tiulu. Liczy się prostota i pomysłowość. Minimalizm w stylu ekologicznym absolutnie nie może być nudny. Ograniczenie liczby dekoracji i surowców do ich stworzenia, ma stać się pretekstem do pobudzenia kreatywności i stworzenia wystroju, który mimo prostoty, zachwyci gości.

Naturalne tkaniny i brak ciętych kwiatów

By nadać wizualnej lekkości dekoracji stołu, należy zrezygnować z syntetycznych tkanin i postawić na te naturalne. Świetnie sprawdzą się np. tkaniny z lnu, które kolorystyką idealnie odpowiadają stylowi eko. Wesele ekologiczne w swym zamyśle, zorganizowane ma być z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę. Pomysł na dekoracje z ciętych kwiatów należy odrzucić w niepamięć, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z roślin! Zamiast wiązanek kupionych w kwiaciarni świetnie sprawdzą się kwiaty zerwane na łące, bądź paprocie i sukulenty.

Wszechobecne drewno

Wesele ekologiczne, to nie tylko pełna integracja z naturą, ale także jej przeniesienie wprost na stoły i nie chodzi tu tylko o jedzenie! Pięknym dopełnieniem dekoracji mogą stać się drewniane elementy jak np. fragmenty gałązek czy pni. Ustawione na stole jako podstawki na dania lub świeczniki nadadzą charakteru i ciepła Waszej uroczystości.

Recykling górą!

Poza naturalnymi tkaninami, bardzo ważne jest, by zadbać o dekoracje, które podlegają recyklingowi albo nawet pochodzą z recyklingu. Puśćcie wodze wyobraźni, bo wszystko jest dozwolone! Zamiast wazonów na stół możecie użyć starych butelek w różnych kolorach. Ze słoików o różnych wielkościach, możecie stworzyć fragment lasu na waszym weselu wkładając do środka mech i gałązki.

Niepowtarzalna zastawa

Elementem dekoracji może stać się również zastawa. W stylu ekologicznym jednak, zastawa może być czymś jeszcze więcej. Zadbajmy o naczynia z naturalnych materiałów np. z liści palmowych. Co więcej, istnieje jeszcze jedna ,,bardziej ekologiczna’’ możliwość – jadalna zastawa wyprodukowana np. z kaszy gryczanej. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić wiele wody i bez wątpienia będzie dla większości gości czymś zupełnie nowym.

Winietki

Dbałość o ekologię to także oszczędzanie papieru. W przypadku wesela dla wielu gości mogą zostać zużyte naprawdę duże jego pokłady, czego można uniknąć w niezwykle prosty sposób. W przypadku zaproszeń, zamiast wysyłać je tradycyjną pocztą, można to zrobić mailowo, malutkim drukiem u dołu informując o zamyśle uroczystości. Natomiast na samym weselu zamiast tradycyjnych papierowych winietek można użyć liści lub kamieni, dzięki czemu winietki stają się same w sobie dodatkową, świetną dekoracją.Wesele ekologiczne to niezwykle duże wyzwanie i niestety, często też nieco większy wydatek. Warto jednak w tym jedynym dniu pamiętać o planecie i pokazać gościom jak ważne jest miejsce, w którym żyjemy. Ekologiczne wesele to pełna symbioza z naturą i poza świetną zabawą, całkowity reset i przeniesienie do zupełnie innego świata.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

23 czerwiec 2018

Komentarze