Panna Młoda w ciąży

24 luty 2018
Iga Marciniszyn

Jeszcze nie tak dawno temu, Panna Młoda biorąca ślub będąc już w ciąży, budziła dużo negatywnych emocji. Wiele kobiet głowiło się jak ukryć brzuszek i umiejętnie zamaskować go suknią, by oszczędzić sobie nieprzyjemnych komentarzy, które nierzadko pochodziły z ust nawet najbliższej rodziny. Obecnie wiele się zmieniło, a suknie ślubne dla ciężarnych coraz częściej projektowane są by raczej podkreślić, niż zakryć brzuch. Wciąż jednak Panny Młode w ciąży przy przygotowaniach do ślubu i wesela napotykają na wiele problemów i wątpliwości, które starają się rozwiązać jak najlepiej biorąc pod uwagę swój stan,  jednocześnie chcąc w jak najmniejszym stopniu rezygnować z doznań tego wyjątkowego dnia.

Kiedy najlepiej zorganizować wesele?

Jeśli dopiero zaczynacie przygotowania do ślubu i jedynie planujecie jak będzie wyglądała Wasza uroczystość, wesele najlepiej odłożyć po porodzie. Unikniecie dodatkowego stresu, a w czasie wyjątkowych 9 miesięcy, Panna Młoda będzie mogła skupić się tylko na sobie i dziecku. Jeśli jednak przygotowania ruszyły pełną parą, najlepiej by ślub wraz z weselem odbyły się w drugim trymestrze ciąży, jest to zazwyczaj okres, w którym przyszła mama czuje się najlepiej, a wielkość brzuszka nie jest jeszcze uciążliwa. Wszystko jednak jest kwestią bardzo indywidualną i z pewnością warto skonsultować się z lekarzem, by ten podpowiedział Wam na ile możecie sobie pozwolić.

Przyjęcie zamiast wesela

Warto pomyśleć o zamianie hucznego wesela na uroczyste przyjęcia połączone z obiadem. Dla Panny Młodej uciążliwe może stać się przebywanie w głośnym i zatłoczonym pomieszczeniu przez wiele  godzin, wciąż będąc w centrum wydarzeń. Szczególnie problematyczne może stać się to w przypadku zaawansowanej ciąży. Dodatkowym plusem organizacji takiego przyjęcia jest też spora oszczędność, co nie jest bez znaczenia gdy Młodzi spodziewają się dziecka. Uroczyste przyjęcie, tak jak wesele może być zupełnie wyjątkowe i zaplanowane w wymarzonym przez Was stylu. Nie musicie rezygnować ani z muzyki, ani też z tematycznych stołów typu Candy Bar. Wszystko jednak skrócone zostanie w czasie i przygotowane dla mniejszej ilości gości.

Osobny pokój

Jeśli zdecydujecie, się jednak na organizację wesela dla wielu gości, należy szczególnie zadbać o komfort Panny Młodej. Warto, by miała do dyspozycji oddzielne pomieszczenie z dala od weselnych hałasów, z wygodną kanapą i poduszką, by mogła w odosobnieniu robić krótkie odpoczynki od emocji, wrażeń, rozmów i tańców. Takim pomieszczeniem może również stać się pokój hotelowy, jeśli znajduje się w tym samym budynku co weselna sala.

Buty na płaskim

Bardzo niepraktyczne, przede wszystkim dla kobiet ciężarnych, stają się buty na obcasie. Ich wysokość warto więc ograniczyć do minimum. Należy pamiętać także o tym, że stopy kobiet w ciąży lubią puchnąć, więc dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w drugą, większą parę butów lub w inną, pozbawioną obcasa.

Obrączka

Poza stopami w ciąży puchną też palce. Żeby uniknąć niekomfortowej sytuacji, w której Pan Młody na siłę i bezskutecznie będzie próbował założyć obrączkę na serdeczny palec swojej przyszłej żony, warto pomyśleć o alternatywie. Rozwiązań w tej sytuacji jest kilka. Jednym z nich jest zawieszenie obrączki na łańcuszku na szyi Panny Młodej. Inne rozwiązanie to włożenie obrączki na mniejszy palec, a gdy po ciąży wszystko wróci do normy, przełożenie jej na właściwy palec. Jeśli jednak możecie wydać na obrączki nieco więcej, możecie zakupić dodatkową o większym rozmiarze, który dobierzecie w terminie jak najmniej odległym od daty ślubu. Panna Młoda będzie mogła ją nosić aż do urodzenia dziecka.

Sukienka

Wiele salonów sukien ślubnych proponuje kreacje zaprojektowane specjalnie dla Panien Młodych będących w ciąży. Nie jest konieczne jednak decydowanie się na taki model. Na każdej ciężarnej, świetnie będzie prezentować się sukienka odcinana pod biustem i w takim modelu też najłatwiej nanieść poprawki i najłatwiej zmieścić się z brzuszkiem, którego wielkości Panna Młoda nie jest w stanie przewidzieć. Niestety falbany, bufki i duża ilość tiulu potrafią bardzo poszerzyć, więc sukienka z takimi zdobieniami jest niewskazana, szczególnie dla kobiet w wysokim stadium ciąży. Należy pamiętać, by przy zamawianiu sukienki poinformować krawcową o ciąży, żeby była przygotowana na poprawki. Ostatnich, warto dokonać nawet na kilka dni przed ślubem, komfort dla Panny Młodej w ciąży jest szczególnie istotny, należy zadbać o to by żadna część sukni nie uciskała i nie obcierała.

Wedding Planner

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla Młodej Pary, która spodziewa się dziecka jest wynajęcie wedding plannera, którzy pomoże w przygotowaniu do ślubu i wesela i zaoszczędzi wielu stresowych sytuacji. Czas przedweselny wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na rozjazdach między salami, kościołami, fotografami i cukiernikami, wieloma rozmowami i negocjacjami co też może wpłynąć negatywnie na przyszłą mamę. Warto więc zawierzyć przygotowania wedding plannerowi, który przefiltruje oferty, wedle Waszych upodobań i przekaże Wam wyselekcjonowany ich zbiór, oszczędzając Wam przy tym wiele czasu i nerwów.

Wieczór panieński

Przyszła Panna Młoda nie powinna rezygnować ze świetnej zabawy, jaką bez wątpienia zagwarantuje jej wieczór panieński spędzony w gronie najbliższych kobiet. To w jaki sposób może spędzić ten dzień, zależy głównie od samopoczucia i zaawansowania ciąży. Bez wątpienia powinna jednak zrezygnować z hucznej zabawy w klubie, a i co oczywiste – z picia alkoholu. Możliwości na organizację wieczoru panieńskiego jest jednak mnóstwo. Panna Młoda wraz z koleżankami może wybrać się na weekend relaksu w SPA, niezłym pomysłem jest też domówka z ulubionymi przysmakami i najlepszymi komediami romantycznymi czy warsztaty kulinarne. Może nawet okaże się że Twój wieczór panieński ze względu na ciążę będzie o wiele bardziej oryginalny?

W myśl zasady mówiącej, że ciąża to nie choroba pamiętajcie, że Wasz ślub wydarzy się tylko raz w życiu. Nie warto więc odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a zrezygnować jedynie z tego co zaszkodzi mamie. Szczególnie ważne jest, by Pan Młody przejął na siebie część obowiązków i nie pozostawał bierny podczas przygotowań.

A jakie są Wasze doświadczenia z weselem w ciąży, z jakimi problemami spotykacie się podczas przygotowań i jak je rozwiązujecie?

Średnia

4.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 wrzesień 2018
19 październik 2017

Komentarze