Jak zorganizować ślub na plaży?

27 wrzesień 2017
Agata Kostka

Zachód słońca, szum fal, ciepły, przyjemny powiew wiatru – czy to nie brzmi romantycznie? Powiedzenie sobie TAK przy takiej scenerii może przyprawić o zawrót głowy. Bajkowy krajobraz, który na długo zapamiętają wszyscy goście, nie wspominając o Młodej Parze, potrafi wywrzeć ogromne wrażenie. Jednak czy ślub na plaży wygląda zupełnie tak nonszalancko i bezstresowo jak w filmach? Oprócz relaksu i morskiej bryzy niesie ze sobą coś jeszcze – przekonaj się sama, o co musisz zadbać organizując ślub na plaży.

Plaża w świetle prawa

Plaże są miejscem publicznego użytku, więc musisz liczyć się z widownią z zewnątrz. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem, powinnaś przemyśleć kilka istotnych spraw.

Po pierwsze, czy organizujesz duże wesele, czy raczej kameralną uroczystość wśród najbliższych? Przy opcji drugiej możesz śmiało rozważyć prywatną własność, którą wynajmiesz na ten jeden dzień. Posesje znajdują się nawet na plażach, a niektórzy właściciele z przyjemnością goszczą Młode Pary. Taka możliwość zapewni sto procent bezpieczeństwa i pewność, że nie spotkacie żadnych gapiów. Opłacenie resortu może wydawać się kosztowne, jeśli pomyślimy o noclegu dla każdego gościa, zwłaszcza gdy mówimy o dużym weselu, natomiast ku zdziwieniu może okazać się to tańszą opcją, ponieważ wiele resortów dorzuca w gratisie wynajem na czas trwania ceremonii oraz dalszej zabawy. W ten sposób zadbasz również o komfort swoich gości, zapewniając im bezpieczny nocleg i zarazem odpoczynek przed powrotem do domu.

Drugą istotną sprawą, szczególnie gdy uroczystość będzie huczna, jest rozmowa z urzędnikiem lokalnych władz. Być może zaradzi on jakoś problemowi publicznego ślubu i  pomoże go obejść w świetle prawa. A jeżeli o prawie mówiąc...

Wiemy już, że plaża to miejsce ogólnodostępne i niestety panuje tam zakaz spożywania alkoholu. Rozwiązaniem problemu może zająć się lokalna władza, do której powinnaś walić drzwiami i oknami w każdej sprawie. Jeśli nie znajdziesz miejsca, w którym dozwolone jest picie trunków, a urzędnicy nie będą zbyt przychylni, wracamy do punktu wynajęcia resortu lub prywatnej posesji.

To może być bardzo istotny punkt przy organizowaniu ślubu na plaży, ponieważ niektóre z nich mają także ustalone regulacje prawne odnośnie liczby zebranych osób na plażach oraz zakaz dotyczący odpalania sztucznych ogni. Jeżeli organizujesz wielkie wesele, a jego główną atrakcją miały być niebezpieczne i efektowne fajerwerki, sprawdź na której plaży możesz sobie na to pozwolić. W przeciwnym wypadku Wasze małżeńskie życie zaczniecie od zapłaty za mandaty...

Wesele na plaży

Wesele może odbywać się w bardziej eleganckim miejscu, takim jak położona przy plaży restauracja lub na samej plaży, na zbudowanym przez Was parkiecie. Dlatego zanim zaczniesz czegokolwiek szukać, upewnij się na jakim typie plaży Ci zależy. Wszystko uwarunkowane jest od liczby zebranych gości, rodzaju napojów oraz jedzenia jakie będzie serwowane lub od tego, czy zależy Ci na szeczególnym fragmencie plaży, itd. Wtedy, wiadomo, najważniejszą rzeczą jest uzgodnienie kwestii prawnych. Po pierwszym takim researchu będziesz wiedziała czego szukać i na co możesz sobie pozwolić.

Jeżeli wesele będzie odbywało się na plaży, najlepszym rozwiązaniem będzie ślub poza sezonem - ograniczysz wtedy liczbę gapiów do minimum, co pozwoli wszystkim gościom czuć się swobodnie.

Natomiast musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie każda zaproszona osoba będzie w stanie poradzić sobie ze ślubem na plaży. Na przykład ciężko chora babcia poruszająca się na wózku inwalidzkim plus piasek – czy to na pewno dobry pomysł? Warto dopasować swoje wesele do poszczególnych gości, tak aby uniknąć niechcianej wpadki. W takim przypadku nie trzeba wcale rezygnować ze ślubu na plaży, wystarczy przenieść się po całej ceremonii w lepiej wyposażone miejsce. Wiem, że to Wasz dzień i wszystko powinno być idealne, ale komfort gości jest równie istotny i nie powinniście go pomijać.

Morska dekoracja

Ślub na plaży to idealna okazja do wykorzystania stylu boho – zwiewna i delikatna sukienka zamiast ogromnej princesski, drobne dodatki i wszechobecna prostota. Wielkim plusem takiego ślubu jest to, że dekorację stanowi samo otoczenie, więc nie trzeba martwić się o niekupione ozdoby lub kwiaty. Każdy dodatek może być drobnym elementem typu handmade, np. świece we własnoręcznie wykonanych świecznikach, którymi mogą być zarówno puste butelki, jak i stare, pozbierane po rodzinie wazony.

Nie przesadzałabym też z kwiatami, które według mnie powinny raczej stanowić pewien akcent nawiązujący do morskiego klimatu, niż odgrywać główną rolę całej dekoracji. Co więcej, pamiętajmy o zasadzie na jakiej działają fale – nie możemy zapomnieć o odpowiedniej odległości od morza, ponieważ przy zbyt małej możemy niechcący pozbyć się ozdób. Na dodatek, warto mieć na oku pogodę, ponieważ ślub pod gołym niebiem może zakończyć się małą niespodzianką w postaci letniej ulewy lub co gorsza - burzy. Wtedy cała dekoracja odpłynie w nieznane, a piasek nie będzie już tak przyjemny w dotyku, jak wcześniej...

Plażowa stylizacja Panny Młodej - o czym warto pamiętać?

Stylizacja Panny Młodej powinna być naturalna i dość minimalistyczna i wcale nie przez wzgląd na styl boho, ale warunki panujące na plaży. Wszechobecny wiatr może zniszczyć najpiękniejszą fryzurę, dlatego warto postawić na delikatne upiecie, tak żeby włosy nie opadały ciągle na twarz, przy jednoczesnym pozostawieniu efektu niedbałości lub kilku romantycznych loków. Dzięki temu każdy powiew wiatru, który uszkodzi uczesanie, nie będzie denerwował Panny Młodej, ponieważ ona sama nie zauważy różnicy.

Wiatr to także wielka przeszkoda dla długich welonów, które o wiele łatwiej będzie zastąpić dodatkiem we włosach w postaci pojedyńczego kwiatu, który jednocześnie może stanowić akcent całej dekoracji. Jednak ślub na plaży to przede wszystkim piasek, dlatego wysokie szpilki nie wchodzą w grę. Dzięki sukience boho, która będzie bardzo nonszalacka, możesz pozwolić sobie na równie nonszalackie buty. Na przykład espadryle, które tak bardzo kojarzą się ze spacerami po molo, dobrane w odpowiednim kolorze i fasonie mogą nawet podrasować całą stylizację! Wersja boso w tym wypadku też będzie jak najbardziej w porządku!

Ślub na plaży z całą pewnością jest opcją dla ludzi żyjących blisko natury, wolnych oraz romantycznych, ale także dla cierpliwych, ponieważ liczba rzeczy do sprawdzenia przed zorganizowaniem uroczystości może rozdrażnić niejedną osobę. Warto pamiętać o najdrobniejszym szczególe, zwłaszcza prawnym.

Pomimo tych wszystkich mozolnych przygotowań, nie zapominajmy o cudownym efekcie finalnym przypominającym scenę finałową komedii romantycznej. Może mimo całego trudu warto w ten sposób rozpocząć swoją własną? :)

Średnia

4.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 wrzesień 2017
20 wrzesień 2019

Komentarze