Kamerzysta na weselu - wady i zalety

22 wrzesień 2017
Paulina Pieśla

Dzień wesela tak szybko mija, że po jakimś czasie ani Ty, ani Twój partner nie będziecie pamiętali drobnych szczegółów, które miały miejsce w tym dniu. Wynika to z faktu, że emocje biorą górę i stres potrafi zamazać większość obrazów, które chcielibyśmy zarejestrować.

Pomoc w zbieraniu i rejestrowaniu wspomnień od lat oferują fotograf i kamerzysta. O ile fotograf potrafi zatrzymać tylko chwile i momenty, o tyle kamerzysta nieruchome chwile zamienia w relacje, które w trakcie oglądania sprawiają, że przenosimy się z powrotem do dnia naszego ślubu. Wiadomo, że również i to rozwiązanie nie jest bez wad. Poniżej przygotowałam zestawienie, w którym zebrałam plusy i minusy zatrudniania kamerzysty na ślub.

WADY

  • Dodatkowy koszt

Nie ma się co oszukiwać. Kamerzysta to koszt sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Ci, którzy są najpopularniejsi, mają świadomość swojej renomy i potrafią podać kwotę, która niejednokrotnie przekracza nasz ślubny budżet. Z kolei Ci, którzy proponują niższe ceny, często nie posiadają doświadczenia albo pracują na sprzęcie, który może nie sprostać naszym oczekiwaniom i rozczarujemy się podczas odbioru zrealizowanego zamówienia.

Bądź co bądź, jeśli koszty wybranego przez Ciebie kamerzysty Cię nie przeraziły, dowiedz się koniecznie na jakim sprzęcie pracuje i ile wesel zrealizował do tej pory. Jeżeli już płacisz za usługę to wiadomo, że na pewno zależy Ci na jak najlepszej jakości. Zwróć również uwagę na czas trwania filmu weselnego, a jego koszt. Większość firm w swojej ofercie proponuje coraz krótsze nagrania. Spotkałam się również z takim rozwiązaniem, że kamerzysta oferuje tylko 10 minutowy teledysk, za który musimy zapłacić ok. 2000-3000 zł. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za innym usługodawcą. Moim zdaniem w tym przypadku cena nie jest adekwatna do czasu trwania produkcji.

  • Stres

Ani para młoda, ani goście, nie są przyzwyczajeni do obecności kamery w życiu codziennym (chyba, że Wy albo Wasza rodzina jesteście celebrytami). Nieraz zdarza się tak, że ludzie zestresowani obecnością kamerzysty zaczynają się zachowywać nienaturalnie. O ile w przypadku gości nie jest to uciążliwe, bo przecież kamerzysta nie skupia się na konkretnej osobie cały czas, o tyle w przypadku Pary Młodej może to być przeszkodą. W sytuacji, kiedy któregoś z Was za bardzo stresuje kamera, trzeba się poważnie zastanowić przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kamerzysty. Chyba nie chcecie oglądać potem Waszego wesela i zastanawiać się, dlaczego tak sztucznie wyglądacie i czemu tak się zachowujecie, skoro na co dzień jesteście zupełnie inni. 

  • I tak nikt tego nie ogląda...

Najpopularniejszy argument, który usłyszałam od par wahających się czy decydować się na kamerzystę czy nie. Owszem, jest w tym trochę prawdy -  kilkugodzinnych filmów nikt nie ogląda, ale właśnie dlatego do lamusa odchodzą filmy, które trwają +/- 5h. Obecnie kamerzyści oferują max 1,5h filmy, na których przedstawione są najważniejsze wydarzenia z tego dnia. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie i raczej taki film obejrzy nawet największy przeciwnik weselnych produkcji.

ZALETY

  • Rejestracja wspomnień

Tak jak wspomniałam, zdjęcia nie są w stanie zarejestrować wszystkiego. Przedstawiają ułamki sekund, których nie jesteśmy w stanie do końca zlepić w całość. Film rejestruje wszystko takim, jakim jest naprawdę. Uwieczni Wasze głosy, słowa piosenki, którą zadedykuje Ci Twój mąż, a także życzenia składane przez gości.

  • Film z wesela jako podziękowanie?

Sporo par, które zdecydowały się na wynajęcie kamerzysty na swój ślub, w ramach podziękowania gościom za przybycie oferuje płytę ze ślubu i wesela. Jest to super pamiątka szczególnie dla tych gości, którzy lubią oglądać relacje z tego typu imprez. Większość kamerzystów ma nawet w swojej ofercie możliwość przegrania oryginalnej płyty na kilka egzemplarzy, które możecie podarować swoim gościom.

To rozwiązanie może się też sprawdzić w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie mogły być z Wami w tym dniu - pewnie chętnie zobaczą Wasz najważniejszy dzień w życiu.


Decyzję, czy stawiacie na kamerzystę czy jednak odpuszczacie, musicie podjąć sami. Osobiście uważam, że jest to dobre rozwiązanie, które za kilka lat pozwoli Wam przenieść się do chwil, które oboje przeżywaliście w tym samym stopniu. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, żeby w trakcie wesela lub po nim nie żałować, że zdecydowaliśmy się na takie, a nie inne rozwiązanie.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 wrzesień 2017
30 styczeń 2018

Komentarze

Świetny artykuł. Pozwolę sobie wrzucić jeszcze link do artykułu - czy warto...? https://robimyfilm.pl/blog/kamerzysta-na-wesele-czy-warto/ Dodam jeszcze, że moim zdaniem. Warto!
~Madzia 29 listopad 2018 13:53 odpowiedz