Podaruj rodzicom oryginalny prezent w formie karykatury

06 sierpień 2019
Anna Boenish

Przygotowania do wesela trwają w najlepsze. Miesiące ciężkiej pracy i nieustanny stres dają o sobie znać. Pewnie nie możecie się doczekać, aż w końcu wypowiecie przysięgę i stworzycie własną rodzinę.

Do ślubu coraz bliżej, suknia już wisi w szafie, obrączki zamówione, ostatnie paczki pełne ozdób i kwiatów zostają dowożone pod drzwi. Został tylko jeszcze jeden drobiazg – podziękowania dla rodziców.

Chcemy wypaść jak najlepiej i przekazać w krótkiej mowie tak wiele rzeczy. Okazać wdzięczność za trud włożony w wychowanie, pomoc w przygotowaniu uroczystości. Wybór odpowiedniego upominku spędza nam sen z powiek. W końcu nie chcemy, żeby nasz podarunek kurzył się w szufladzie przez kolejne lata. Nie może być zbyt banalny ani oczywisty. Z drugiej strony – przebojowa niespodzianka też nie wchodzi w grę.

Na co się więc zdecydować, żeby obie strony były zadowolone?

Karykatury - oryginalna pamiątka i atrakcja weselna

Wedle tradycji, podziękowania dla rodziców odbywają się w okolicach północy. Oczywiście, możecie dopasować czas do swojej swoich preferencji i nie będzie w tym nic nieodpowiedniego! Nie liczy się godzina, tylko intencje.

Te wyjątkowe okoliczności mogą wzbudzić wiele emocji. Królować będzie na pewno wzruszenie i to łzy szczęścia wysuną się na pierwszy plan.

A gdyby przełamać czymś ten podniosły nastrój? Opowiadanie dowcipów może niestety skończyć się klapą, ale rozluźnienie atmosfery zagwarantuje nam ciekawy i oryginalny prezent.

Karykatury mogą kojarzyć się prześmiewczo, ale nie dajmy się zmylić, bo to naprawdę interesujący rodzaj sztuki. Im bardziej podkreśla cechy charakterystyczne danej osoby, tym lepiej.

Nie jest to jednak obraźliwe! Pełne dystansu i humoru portrety, które przedstawiają parę młodą oraz rodziców, będą stanowić powód do wspomnień i uśmiechu, jeszcze przez długi czas. Jest to rozwiązanie uniwersalne – niezależnie od wieku, gustu, preferencji – taka pamiątka może zawisnąć na ścianie i nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.

Dodatkowo, spersonalizowane prezenty mocniej zapadają w pamięć i wywołują pozytywniejsze odczucia. Jasne, że piękna biżuteria to cudowny gest, ale to malowidło narysowane specjalnie z myślą o obdarowywanych nimi osobach ma nieocenioną wartość, której nie można podrobić.

Karykaturzysta na ślubie

Żeby lepiej zgłębić temat, postanowiłam porozmawiać z karykaturzystą, który zajmuje się tym od lat.

Andrzej Żewecki zaczynał 32 lata temu jako uliczny rysownik. Przedstawiał na karykaturach znane osoby na zlecenie RMF FM. Jego prace pojawiały się w prasie i na licznych bilbordach. Nie straszne jest mu też rysowanie na żywo! Pod koniec lat 90’ pracował w programie Studio Tramwaj na antenie TVN. Z takim doświadczeniem nie można odmówić mu profesjonalizmu, wiedzy i talentu. Zresztą – zobaczcie sami.

Karykatura nie ogranicza się tylko do nienaturalnych proporcji. Mama jest zapaloną fanką samochodów? Nie ma problemu - znajdzie się na rysunku. Tata uwielbia książki i ma ich całe mnóstwo? Na pewno niecodzienna biblioteczka pojawi się w tle.

Można również zdecydować się na rysunek portretowy. Nie zmieniamy wtedy proporcji, dzieło jest bardziej stonowane w porównaniu do swojej poprzedniczki, ale nadal bardzo oryginalne. W tym przypadku postawmy na realizm! Mimo tego, możemy poprosić o podkreślenie konkretnych elementów, żeby praca była jeszcze bardziej spersonalizowana.

Prezent stosunkowo prosty, ale jakie są plusy tego wyboru

➡️ Jest unikatowy -  pewność, że drugi taki nigdy nie powstanie!
➡️ Świetny jako ozdoba.
➡️ Przywołuje pozytywne wspomnienia.
➡️ Wywołuje uśmiech na twarzy.
➡️ Jest bardzo osobisty.
➡️ Nie wymaga od nas dużego nakładu pracy.

Przed ostateczną decyzją, razem z partnerem odpowiedzcie sobie na parę pytań - co wyróżnia Waszych rodziców? Zawód, kolor włosów, hobby, niecodzienne (a może właśnie przyziemne?) obowiązki. Wszystko, co jest niezaprzeczalnie ich, będzie punktem wyjścia dla rysownika. Jeśli nie macie na pomysłu na przedstawienie rodziców, postawcie na rysunek, w którym to para młoda gra główną rolę.

Niezależnie od wyboru, prezent ten na pewno wywoła uśmiech, a wspólne doszukiwanie się zabawnych szczegółów wzbudzi łzy wzruszenia. Pan Andrzej sentymentalnie wspomina wiele uroczystości i przypomina sobie reakcje rodzin, które zostały obdarowane jego rysunkami. 

Karykatura, jako świetny pomysł na podziękowania dla rodziców

To od Was zależy jaką techniką zostanie wykonana karykatura. Ma pasować do nowoczesnych obrazów teściów? Wybierzcie gruby papier i kolor. Obraz zawiśnie na białej ścianie w towarzystwie drewnianych dodatków? Ołówek sprawdzi się tutaj znakomicie.

Proces rysowania karykatur może zostać nagrany, a film w przyspieszonym tempie świetnie sprawdzi się jako wprowadzenie. Kto by się tego spodziewał? Na pewno zobaczycie zdziwione miny gości! Niezależnie od tego czy stawiacie na realizm, czy dowcip – Wasze oczekiwania na pewno zostaną przeniesione na papier.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej prac, zajrzyjcie na stronę Pana Andrzeja - www.zewecki.pl -  lub obserwujcie jego profil na Faceboku - Karykatury.Portrety.Caricatures.Portraits.Zewecki

Zadzwońcie, umówcie się na spotkanie albo wymieńcie e-maile – nie będziecie żałować!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 sierpień 2018
05 styczeń 2020

Komentarze