Co wpisać w księdze pamiątkowej Młodej Pary?

01 lipiec 2019
Anna Żaczek

Księga gości weselnych czy księga pamiątkowa to kolejny przedmiot wśród akcesoriów ślubnych, który powinien pojawić się na sali weselnej. Zbędny wydatek, powiecie? Zamówiliśmy kilku fotografów, kamerzystę, uruchamiamy najnowocześniejsze aplikacje w smartfonach, po co zatem tradycyjna księga gości? Kto do tego zagląda?

Moje doświadczenie mówi jednak coś innego.

Księga gości jest romantyczną pamiątką niewymagająca ani drogiego sprzętu, ani prądu, ani jakiegoś specjalnego zachodu z naszej strony. Bierzemy ją z półki, otwieramy i przenosimy się do najpiękniejszego dnia w naszym wspólnym życiu. Nie trzeba być bardzo sentymentalnym, by poświęcić chwilę uwagi na taki niepozorny z wyglądu gadżet. Księga pamiątkowa zawiera wiele ciepłych słów i jeśli wierzyć w samospełniające się proroctwa, to wszystkie życzenia, jakie Para Młoda otrzymała w dniu ślubu, powinny się spełnić.

Przypomnę ‒ samospełniające się proroctwo to zjawisko polegające na tym, że ludzie z reguły mają jakieś oczekiwania względem innych osób. Oczekiwania te implikują określone zachowania podejmowane w stosunku do tej osoby. W konsekwencji zachowują się oni zgodnie z oczekiwaniami, jakie są wobec nich stawiane.

Wspólne przeglądanie księgi z partnerem, przywoływanie miłych i wzniosłych, a czasem zabawnych zdarzeń wyzwala pokłady bliskości. Wybiegając w przyszłość ‒ to ciekawa pamiątka do pokazania własnym dzieciom, a może kiedyś w przyszłości i wnukom. Księga pamiątkowa może spełnić jeszcze jedną funkcję, po latach wiemy kto nas zaszczycił swoją obecnością, może być również podstawą do tworzenia listy gości na ślubie własnego potomstwa.

Co wpisać do księgi pamiątkowej Młodej Parze?

Z pewnością wpisy muszą być spersonalizowane, czyli wpisujemy teksty własne i cytaty, ale skierowane konkretnie do Pary Młodej. Mile widziane własne graffiti. Może być na wesoło i na poważnie, bogobojnie i z pazurem. Najważniejsze, by były to życzenia szczere i na poziomie. Można podzielić się refleksjami, własnymi przemyśleniami lub doświadczeniem w sprawach ślubno-weselnych lub małżeńskich.

Odmianą księgi pamiątkowej jest ślubna tablica pamiątkowa z miejscem na ślubne zdjęcie pamiątkowe, umieszczone w miejscu centralnym oraz miejscem na wpisy dla gości.

Z archiwum rodzinnego:

Bądźcie tak szczęśliwi, jak w tym wyjątkowym dniu,
Kochajcie się coraz mocniej,
Szanujcie się zawsze,
Ufajcie sobie bezgranicznie,
A za „naście” lat powiedzcie sobie z przekonaniem,
że była to najszczęśliwsza i najwłaściwsza decyzja w waszym życiu…


Kilka inspiracji literackich do księgi ślubnej         

Ty i Ja spośród tysięcy
Mocno trzymamy się za ręce,
Niezwykły dzień, doniosła chwila
I szept nieśmiały: miły … miła.
Odtąd już razem zawsze i wszędzie.
Tak miało być i tak niech będzie.
                                       
                                              z Leśmiana

           
Nie wystarczy pokochać,
Trzeba umieć
Wziąć tę miłość w ręce
i przenieść ją przez całe życie.

Jesteście dwoje,
dwoje na wszystko:
na miłość, ból i godziny szczęścia,
na wygrane i przegrane,
na życie i do śmierci - dwoje.

                                  Auguste Bekannte


Prawda, że piękne? Wybierzecie coś dla siebie? :)

Średnia

2.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

28 marzec 2020
23 sierpień 2018

Komentarze