Zasady rozdawania zaproszeń ślubnych

16 wrzesień 2021
Martyna Dziedzic-Kamińska

Po kolei odhaczacie punkty z listy przygotowań do Waszego wielkiego, pięknego dnia. Macie już zaproszenia i przyszedł czas na ich rozdanie. Kiedy i w jaki sposób to zrobić? Czy istnieją jakieś ogólne zasady?

Poniżej wszystko Wam wyjaśnię.

Optymalny czas na rozprowadzenie Waszych zaproszeń to 3 miesiące przed ślubem. Dotyczy to sytuacji, kiedy macie dość skromną uroczystość w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Wówczas z pewnością te osoby od dawna wiedzą, że szykuje się uroczystość i raczej już potwierdziły swoją obecność. Można więc rzec, że wręczenie papierowych zaproszeń będzie tylko czystą formalnością i uszczegółowieniem informacji dotyczących wydarzenia – podanie godziny czy adresu.

Lista rezerwowa gości weselnych

Kiedy sytuacja ma się nieco inaczej – zapraszacie dużą liczbę gości, w tym dalszą rodzinę i znajomych, z którymi nie macie na co dzień kontaktu, a co za tym idzie nie jesteście pewni czy przyjdą na Wasz ślub  –warto rozdać zaproszenia około 5 miesięcy przed planowaną datą. Czy to nie przesada?

Większość restauracji, gdzie organizuje się przyjęcia weselne, wprowadziła tzw. minimalną liczbę gości. W momencie kiedy zapraszacie 110 osób, zdarzy się, że 15-20 Wam odmówi, a 90 to liczba minimalna, warto pomyśleć na początkowym etapie o liście rezerwowej gości. Po otrzymaniu informacji o nieobecności niektórych z osób, zdążycie dać zaproszenia innym. Nie wypada tego robić na miesiąc przed, nikt nie chciałby dostać zaproszenia na tak ważne wydarzenie w ostatnim momencie, stąd też wyżej określony czas 5 miesięcy.

Ślub w miesiącu urlopowym lub w święta

Miesiące letnie, tym samym urlopowe, są bardzo popularne na organizację ślubu i wesela. Pamiętajcie jednak, że wiele osób rezerwuje wakacje z dużym wyprzedzeniem lub po prostu musi planować grafik w pracy już na początku roku. Duże grono planuje też łapać oferty last minute w czerwcu czy lipcu.

Jeśli liczycie na dużą frekwencję na ślubie, rozdanie zaproszeń 2-3 miesiące przed nie będzie więc wystarczające. Rezygnacja czy nawet przebukowanie wycieczki często wiąże się z kosztami, więc zaproszonym osobom nie będzie to na rękę. To samo dotyczy organizacji wesela w święta lub w sylwestra.

Goście powinni dostać zaproszenia 5-6 miesięcy przed. Muszą mieć czas na zastanowienie, nastawienie, ewentualną zmianę planów lub przygotowanie rodziny na takie okoliczności.

Kiedy problemem jest odległość

Nie mieszkacie w Polsce, a tam odbędzie się Wasza uroczystość? Jeśli chcecie rozdawać zaproszenia osobiście, może będziecie w międzyczasie w kraju – na święta, urodziny lub przy innej okazji?

Jeśli tak się zdarzy, nie przejmujcie się, że jest to na 7 czy 8 miesięcy przed ślubem. Informujcie już wtedy gości, wręczajcie zaproszenia. Z pewnością każdy doceni Waszą fatygę, że robicie to osobiście, będzie im miło.

Nagły ślub

Zdarza się, że decyzja o ślubie zapada nagle i ten ma się odbyć już za 3-4 miesiące. W tym wypadku musicie działać szybko! Goście muszą przygotować się na ten wydatek – prezent, stylizacja, kobiety z pewnością chcą umówić wizytę u fryzjera i makijażystki, a w dzisiejszych czasach należy to robić z dużym wyprzedzeniem, zatem im szybciej wręczycie gościom zaproszenia, tym lepiej.

Myślę, że lepiej dać je z dużym wyprzedzeniem niż na ostatnią chwilę, stawiając gości w niezręcznej sytuacji. W pierwszym przypadku z pewnością nikt nie będzie miał Wam tego za złe, w drugim… może być różnie, a chyba nie chcielibyście by ktoś się na Was obraził?

Savoir vivre rozdawania zaproszeń

Nie ma żadnych oficjalnych zasad, które dotyczą wręczania zaproszeń. Niemniej jednak dobre wychowanie i elegancja są w cenie, więc wypada rozdać je osobiście.

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach nie zawsze jest to możliwe m.in. ze względu na dzielące kilometry czy tryb pracy. Powinniście jednak starać się odwiedzić większą liczbę osób z Waszej listy gości. Jeśli musicie się ograniczyć, patrzcie na względy pokrewieństwa, wiek oraz stan zdrowia osób, które zapraszacie. W innych przypadkach możecie wysłać zaproszenia pocztą, a dodatkowo zadzwonić.

Uwaga!

Dzisiejsza technologia pozwala na wysyłanie SMS-ów oraz maili. Ślub jest jednak na tyle podniosłą okazją, że nie powinniście zapraszać swoich gości w ten sposób!

Dobry plan to podstawa

Jeśli decydujecie się na rozwożenie zaproszeń, pamiętajcie, żeby wcześniej rozplanować sobie wizyty u bliskich w kalendarzu. Powinniście wykonać telefon do rodziny i znajomych i umówić się na spotkanie w dogodnym dla nich terminie. Tak wypada.

Pamiętajcie, że nie zdołacie zrobić tego w jeden weekend, do każdej osoby trzeba dojechać, wypić herbatę, chwilę porozmawiać. Możecie również uwzględnić grupowe wręczanie zaproszeń, np. podczas świąt lub jakieś innej uroczystości. Uważam jednak, że indywidualne podejście jest lepsze.

 

Mam nadzieję, że powyższe „zasady” pomogły Wam zaplanować kiedy i w jaki sposób wręczycie swoim gościom zaproszenia. Jestem pewna, że wszystko pójdzie sprawnie i dobrze. Trzymam kciuki! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

28 sierpień 2018
26 październik 2017

Komentarze

Witam, piszę bo chcę wyrzucić z siebie część żalu, jakim mnie (i innych bliskich) obdarowała moja bliska rodzina. Ślub ma się odbyć za dwa miesiące. Wczoraj się o tym dowiedziałam od osoby trzeciej, nikt z młodych nie dał jeszcze nic znać, ani telefon, ani zaproszenie. Jednak ta osoba trzecia (mama młodej) już rząda by natychmiast powiedzieć czy chcemy nocleg itp. Nie było wcześniej żadnej informacji, ani zaproszenia. Jestem w strasznym szoku, jak można mieć takie podejście do gości. Po za tym co z osobami z bliskiej rodziny mieszkającymi za granią. Proszę mi powiedzieć czy ja mam prawo oburzać się i obrażać na nich? Czy to ze mną jest coś nie tak?
~Zszokowana 02 sierpień 2022 17:44 odpowiedz