Piękna, wymarzona, wprost idealna – ona, suknia ślubna. Wraz z Tobą główna bohaterka tego wielkiego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele. Kiedy zacząć jej szukać sukni ślubnej? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym artykule ;)

13 kwiecień 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Kiedy rozpocząć poszukiwania sukni ślubnej?

Wybór kreacji dla Panny Młodej to czasem duże wyzwanie. Nie zawsze w głowie przyszłej żony jest plan, jak suknia ma wyglądać lub wręcz przeciwnie ma ona wybrany konkretny krój lub nawet model, a w salonie okazuje się, że ten wybrany zupełnie nie współgra z jej sylwetką. Warto zostawić sobie więc margines czasowy jeśli chodzi o wybór sukni ślubnej. Wbrew pozorom nie opłaca się kupować kreacji z dużym wyprzedzeniem z racji możliwości zmian preferencji, gustu czy napięcia związanego z utrzymaniem stałej wagi i wyglądu sylwetki. W między czasie może też pojawić się nowa kolekcja, która będzie dyktowała nieco inny kierunek mody, trendów, a Ty będziesz chciała się w nie wpasować i możesz żałować wcześniejszego wyboru. Kiedy więc zacząć rozglądać się za sukienką ślubną? Optymalny czas to 6-8 miesięcy przed planowaną datę uroczystości.

 Zakup sukni ślubnej

Bezpieczna opcja terminowa

Każdy salon ma swoje zasady, w tym czas realizacji zamówienia. Pamiętaj więc zorientować się na pierwszym spotkaniu lub wcześniej np. telefonicznie lub mailowo czy oby w danym miejscu nie powinnaś się pojawić wcześniej lub później. Zapas czasowy pozwoli na swobodne poszukiwania, złożenie zamówienia, naniesienie poprawek, dopasowanie dodatków.

 

Suknia ślubna na miarę

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy suknię ślubną chcemy uszyć od podstaw. Masz określony gust, zobaczyłaś idealny model sukienki w amerykańskim filmie lub nie znalazłaś pasującego do Ciebie modelu sukni ślubnej w salonie? W tym wypadku idealnie sprawdzi się wizyta u projektantki, która stworzy niepowtarzalną kreację specjalnie dla Ciebie (sama korzystałam z tej opcji ;)). Suknia ślubna szyta według indywidualnego projektu wymaga odpowiedniego przygotowania. W jego skład wchodzą wizyty u projektantki, pomiary, wybór fasonu, materiałów, przymiarki, dopasowywanie… elementów jest naprawdę sporo więc i czasu potrzeba nieco więcej. Optymalny czas na stworzenie sukni ślubnej od podstaw to 8 miesięcy wzwyż. Pamiętaj jednak, że to indywidualna kwestia konkretnej osoby, warto zrobić wcześniejsze rozeznanie. Być może terminarz projektantki jest mocno zapełniony zamówieniami, targami itp. i potrzebny będzie większy margines czasowy. Czasem sprowadzenie materiałów również wymaga czasu, nie zawsze te są dostępne od ręki.

 

 Suknia ślubna

„Na cito” też się da!

Jeśli wcześniej byłaś pochłonięta innymi zadaniami lub po prostu nie miałaś czasu na zakup sukni ślubnej – nie martw się, na pewno spontaniczne wizyty w salonach również przyniosły wiele dobrego. Nie mam na myśli tu kilku dni przed ślubem – musisz mieć na uwadze to, że nawet wybór dostępnego kroju sukni w salonie wiąże się z poprawkami. Suknie w takich miejscach są w większych rozmiarach, tak by każda przyszła Panna Młoda mogła je swobodnie przymierzyć. Panie ekspedientki podczas przymiarek dopasowują suknie odpowiednimi klamrami. Po konkretnym wyborze, zostają wykonane wszystkie pomiary, a następnie wybrana sukienka jest dopasowywana do nich. Większość salonów taką usługę wykonuje w krótkim terminie, są jednak wyjątki, o czym musisz pamiętać.

 

Kiedy więc wyruszyć na poszukiwania sukni ślubnej? Wszystko zależy od Twoich wizualnych preferencji i źródła pochodzenia stylizacji. Im wcześniej, tym lepiej, jednak też nie należy przesadzać. Z pewnością nie rób tego tuż po zaręczynach, niech opadną te emocje! ;) Zbierz swoje preferencji co do ślubnej kreacji i sprawdź czy taki model istnieje w rzeczywistości i… działaj! ;)

 

Powodzenia! ;)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze