Rehearsal dinner – czym jest i czy warto organizować

16 kwiecień 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Rehearsal dinner czyli - tłumacząc dosłownie - próbna kolacja lub próbny obiad, organizowany dzień przed ślubem. Ma na celu zintegrowanie gości, przećwiczenie toastów i innych ważnych momentów w czasie nadchodzącej uroczystości.

Zwyczaj pochodzi z USA i to głównie w amerykańskich filmach mieliśmy okazję podpatrzeć o co tak naprawdę chodzi. Kolacja próbna jest tam bardzo popularna. Z pewnością kojarzycie popularny serial Friends - Przyjaciele, gdzie Monica jako perfekcjonistka organizuje rehearsal dinner przed ślubem z Chandlerem. Wszystko jest dokładnie zaplanowane, kolacja ma nawet swój scenariusz.

W USA prawie żaden ślub nie odbędzie się bez próby generalnej a jak jest z tym u nas?

Rehearsal Dinner - tak czy nie?

Wszystko zależy od tego jaka będzie Wasza uroczystość. Być może to ślub cywilny w kameralnym gronie i obiad dla najbliższych, w tej sytuacji chyba nie warto organizować próby generalnej, bo raczej ze wszystkim bez problemu sobie poradzicie.

Jeśli natomiast organizujecie duży ślub i wesele, stresujecie się, macie dużo elementów zaplanowanych na ten dzień, nie czujecie się pewnie we wszystkich, śmiało – planujcie. Uspokoi to Wasze nerwy i rozwieje możliwe wątpliwości co do punktów programu i czynności, które macie niedługo wykonać. Możecie przećwiczyć tempo pójścia do ołtarza, poproście o wskazówki duchownego, niech opowie jak po kolei będzie wyglądała ceremonia. To nic, że już nieraz uczestniczyliście w podobnej, lepiej o raz za dużo niż za mało. Pod wpływem stresu człowiek funkcjonuje nieco inaczej, musicie brać to pod uwagę. Im więcej prób, tym poczujecie się pewniej.

Taka próba wskazana jest też w miejscu ślubu plenerowego. Organizować czy nie? Decyzja należy do Pary Młodej. Wy jesteście gospodarzami, to Wasz dzień. Taka próba nie jest niezbędna, ale może pomóc.

Uczestnicy kolacji próbnej

Narzeczeni, rodzice, świadkowie, druhny, drużbowie, fotograf, kamerzysta, muzyk – to idealny skład do próby generalnej w kościele lub plenerze. Wszystkie te osoby mają szczególny udział w nadchodzącym wielkim dniu. W przeddzień najważniejszego wydarzenia każda ta osoba będzie miała możliwość ustalenia szczegółów i zobaczenia jak ma wyglądać dokładnie ceremonia zaślubin. Fotograf nie tylko sprawdzi, gdzie panuje jakie światło i na co ma się nastawić, ale również podczas próby może wykonać Wam zdjęcia – będzie to miła pamiątka w nieco innym stylu.

W tym dniu może być też z Wami wedding plannerka, jeśli zatrudniliście taką, to ona będzie czuwała by wszystko było dopięte na ostatni każdy i by każdy wiedział co ma robić. To ostatnia okazja by każdy powtórzył sobie co gdzie i jak. Do dalszej części spotkania na sali możecie zaprosić kilka dodatkowych najbliższych osób, które chcecie by Wam towarzyszyły. Możecie zorganizować lunch, obiad lub kolację. Ich forma jest dowolna, może być bardzo oficjalna, ale i nieco luźniejsza. W tej drugiej opcji unikniecie stresu, będziecie czuć się swobodniej.

Często Para Młoda udaje się do miejsca wesela na dzień przed zabawą, a w raz z nią rodzice i świadkowie. To doskonały czas żebyście spędzili go w tym gronie. Najwygodniej więc będzie jeśli rehearsal dinner zorganizujecie właśnie tam – wspólny, rodzinny posiłek, przypomnienie najważniejszych informacji, a przede wszystkim rozmowy, które Was odstresują.

Pamiętajcie by poinformować uczestników z wyprzedzeniem, panie często planują wizyty u kosmetyczek na dzień przed uroczystością.

Jak zaprosić gości na kolację próbną?

Jeśli już zastanowicie się, kto ma uczestniczyć w rehearsal dinner pomyślcie o zaproszeniach. Opcji jest kilka.

Jeśli od początku planujecie kolację ślubną zdążycie zamówić zaproszenia z Internetu. Możecie zamówić osobne, zapraszające jedynie na to spotkanie lub połączyć je wraz z zaproszeniem ślubnym. Jedna kartka może więc mieścić zaproszenie na ślub, wesele, ale i próbę generalną.

Jeśli robicie ją w formie luźnego spotkania w ogrodzie lub w gronie kilku najbliższych osób, możecie powiadomić wszystkich osobiście lub dodatkowo wykonać jakąś pojedynczą kartkę, którą zaprojektujecie sami w łatwym do obsługi podstawowym programie graficznym.

Możliwość powitania i zapoznania bliskich

By uzasadnić słuszność kolacji próbnej, na pewno należy podkreślić fakt, że umożliwia ona powitanie Waszych gości, na co nie zawsze jest czas w dniu ślubu, a przynajmniej jest go z pewnością mniej. Podczas ślubu widzicie znajome twarze, później czas na życzenia każdy jeden uścisk i następna osoba, nie ma więc czasu na dłuższe rozmowy, plan jest napięty.

Na ślub zapraszacie często rodzinę, z którą na co dzień nie macie kontaktu, bo np. mieszka daleko. Kolacja próbna to okazja do nadrobienia choć trochę zaległości w kontaktach, okazja do spędzenia z tymi osobami trochę więcej czasu niż w dniu uroczystości. Kolacja próbna to też czas do zatrzymania się przy każdym na dłużej, a przede wszystkim to możliwość do zapoznania ze sobą gości.

Często zdarza się, że Wasz ślub to pierwsze spotkanie Waszych rodzin. Możecie przedstawić ich na forum lub zapoznać każdego z każdym na osobności. Wybierzcie dogodny dla Was sposób. Wasi goście na pewno to docenią i w dniu ślubu i wesela będą czuć się bardziej komfortowo. Unikniecie zabawy w podgrupach czy prób pierwszego poznawania w czasie wesela, gdzie jest tłoczno i głośno.

Pamiętajcie, że rehearsal dinner powinno trwać maksymalnie do 22. Musicie zadbać o swój i gości wypoczynek, przed Wami długi i wymagający dzień pełen wielu emocji.

Program spotkania

Przedślubny obiad lub kolacja to przede wszystkim garść informacji. To czas prób dla Was, ale i Waszych gości. Jeśli spotkanie odbywa się w miejscu wesela, każdy może zobaczyć, gdzie następnego dnia będzie się bawił, zobaczyć gdzie znajduje się parking, pokoje noclegowe, itp.

Podczas spotkania możecie zapoznać gości z harmonogramem wesela, nie zdradzając oczywiście wszystkich szczegółów, by mieli choć trochę niespodzianek. Możecie również oficjalnie podziękować swoim rodzicom, świadkom, a także uczestnikom wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. To również czas na toasty. Przećwiczycie publiczne wystąpienia i być może w kolejnym dniu będziecie mniej się stresować. Wyróżnijcie osoby, które w znaczący sposób pomogły Wam podczas przygotowań do Waszego ślubu.

Możecie również przedstawić zaproszonym osobom historię Waszej miłość, może jakaś zabawna prezentacja lub album ze zdjęciami? Jeśli wybraliście mniej formalny rodzaj spotkania np. w Waszym ogrodzie lub na działce rodziców zagrajcie w jakąś grę, wprowadzicie super atmosferę. Pamiętajcie, że takie spotkanie może być małą zapowiedzią docelowej uroczystości. Dekoracje, stroje, menu… wszystko może nawiązywać do klimatu i stylu wielkiego dnia.

Menu - co zaserwować na próbnej kolacji ślubnej?

Bez względu na to czy zdecydujecie się na organizację kolacji, lunchu, obiadu czy może grilla, powinniście przemyśleć co podacie do jedzenia swoim gościom. Weźcie pod uwagę fakt, że muszą to być potrawy lekkostrawne. Przed tak ważnym dniem będą one najlepszą opcją.

Nie ryzykujcie i nie podawajcie zbyt wielu potraw, mogą one spowodować niestrawność i złe samopoczucie Wasze i Waszych gości, a nie tego chcielibyście w najważniejszym dla Was dniu.

Dress code kolacji próbnej

Wybór stylizacji zależy od charakteru spotkania. Jeśli to obiad w restauracji – powinna być bardziej formalna, jeśli grill w ogrodzie – swobodniejsza. Odpuście sobie i gościom bardzo eleganckie stroje.

Powinniście poinformować ich na zaproszeniach co powinni ubrać lub przekazać im te informacje podczas wcześniejszych rozmów. Swoboda przed formalnymi strojami dnia następnego jest tu wskazana.

Nie organizujcie próbnej kolacji jeśli:

- planujecie długie wesele
- macie małe wesele
- macie ograniczony budżet
- przewidujecie również poprawiny (zastanówcie się czy to nie za dużo)
- wolicie podtrzymywać lokalne tradycje

Wiecie już czym jest i na czym polega rehearsal dinner, do Was należy decyzja czy zorganizujecie ją czy też nie. Weźcie wszystkie za i przeciw. Pomyślcie czy w Waszym przypadku jest potrzebna. Takie spotkanie na pewno wydłuży trwanie ślubnego weekendu, celebrację tak pięknego wydarzenia :)

A Wy, organizujecie kolację próbną przed Waszym wielkim dniem? :)

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 czerwiec 2018
20 wrzesień 2018

Komentarze