Kolor przewodni wesela krok po kroku

06 styczeń 2018
Natalia Narowska

Wśród wielu innych decyzji dotyczących jednego z najważniejszych dni w Twoim życiu, jest również ta odnośnie przewodniego motywu ślubu. Oprócz stylu wesela i jego wielkości popularnym zwyczajem jest wybór koloru, który pojawia się jako akcent na wielu elementach. Nierzadko jego wybór spędza przyszłej Pannie Młodej sen z powiek.Wybierając przewodni kolor wesela, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale również porę roku, stałe elementy wyposażenia i dekoracji sali oraz sezonową dostępność wymarzonych dodatków.

Jak wybrać przewodni kolor przyjęcia weselnego?

Obejrzyj inspiracje. Zacznij od wyboru swoich ulubionych kolorów i wyszukaj realizacje opraw wesela właśnie przy użyciu tych barw. Zapisz te, na widok których bicie Twojego serce przyspieszyło i pomyśl, jak wpleść je w swoją uroczystość. W kwestii kolorów masz szerokie pole do popisu - odcienie pastelowe, nasycone lub połączenie tych dwóch.

Jeśli główny kolor został wybrany, zastanów się, czy będzie on jedyny, a może zdecydujesz się na paletę składającą się z dwóch lub trzech odcieni.

3 podstawowe sposoby na wybranie palety odcieni:

 • kolor z przeciwnej strony koła kolorów, np. czerwony i niebieski,
 • 3 kolory sąsiadujące ze sobą, np. żółty, pomarańczowy, czerwony,
 • kilka odcieni jednego koloru, czyli popularne “ombre”.

Połączenia kolorów, które zawsze się sprawdzają:

 • brzoskwinia+zieleń,

 • koral+mięta,

 • burgund+granat,

 • śliwka+nude.


Kolory, które świetnie komponują się ze złotem i srebrem:

 • czerń,

 • biel,

 • granat,

 • burgund,

 • śliwka,

 • szmaragd.

 

Znajdź oznaczenia wybranych kolorów w palecie Pantone - ułatwi Ci to komunikację z grafikiem i innymi wykonawcami oraz dostawcami.

Wybierz, na jakich elementach zastosujesz weselny kolor przewodni.

W wyborze podstawowego motywu nie chodzi o to, aby wszystko i wszędzie było tylko w tym kolorze. Chodzi o akcenty, drobne elementy, które na neutralnym tle będą się odznaczały, ale nie będą przytłaczające. W minimalizmie istnieje taki aforyzm, z którego znany był architekt Ludwig Mies van der Rohe: “Mniej znaczy więcej” - to bardzo dobra rada, która ma zastosowanie w wielu dziedzinach i tutaj również sprawdzi się rewelacyjnie.

Zaproszenia to jedne z pierwszych elementów, które pojawiają się podczas przygotowań do ślubu. Do czasu ich wręczania powinniście już mieć podjętą decyzję dotyczącą koloru. Drugie w kolejce są winietki - dopasowane głównym motywem do wesela.

Kwiaty to podstawa. Nawet, jeśli miałby to być tylko jeden rodzaj roślin warto sprawdzić, czy występuje o danej porze roku. Sezonowe kwiaty są tańsze, łatwo dostępne i świeże.

Krawat i dekoracja butonierki to elementy do przemyślenia. O ile miniaturowa wiązanka nie stanowi problemu, o tyle krawat w kolorze, który kłóci się z urodą Pana Młodego będzie niepożądanym elementem.

Słodki kącik i tort - nie wszyscy są zwolennikami słodyczy z masą cukrową, ale daje ona szerokie pole do popisu, szczególnie w kwestii kolorów. Tort udekorowany świeżymi kwiatami, satynowymi wstążkami lub kolorowym lukrem bez problemu dopasujesz do wybranego odcienia.Kolorowe buty to trend występujący już od kilku sezonów. Jeśli nie wybierzesz klasycznych, białych szpilek ślubnych będziesz mogła wykorzystać je wiele razy!

Sukienki druhen w odcieniach nawiązujących do przewodniego motywu to trend, który można zaobserwować szczególnie w Wielkiej Brytanii i USA. Nie mniej jednak jest on w Polsce coraz bardziej popularny.

Sukienka Panny Młodej na przebranie również może kolorystycznie nawiązywać do przewodniego koloru wesela.

Jeśli zamiast tradycyjnego postawienia na stole wódki i wina zaproponujesz gościom drinki, a w dodatku wybraliście kolor, który występuje również w formie alkoholu lub syropu świetnym pomysłem będzie zaprezentowanie autorskiego drinka przygotowanego specjalnie na tę okazję. Jeśli Wasze wesele będzie bezalkoholowe zamiast drinków świetne będą koktajle!

Pochwalcie się koniecznie jakie kolory wybraliście na swoje wesele i które elementy były najtrudniejsze w dopasowaniu :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 sierpień 2018
24 lipiec 2018

Komentarze