Książki, które umocnią Twój związek

23 kwiecień 2019
Agnieszka Okularczyk

Większość z Nas marzy o bliskości i relacji pełnej miłości i zrozumienia. Właśnie z tego powodu decydujemy się stworzyć stabilny i trwały związek.  

Czasami w chwili euforii zapominamy, że niesie on również ze sobą sporo niewiadomych. Niekiedy stawia przed nami wiele pytań, wątpliwości i trudnych sytuacji. Jak się przed nimi ustrzec tworząc nową relację partnerską? Jak sobie z nimi poradzić kiedy to właśnie nas dotknie jakiś problem?

Poniżej znajdziecie trzy propozycje książek, które według mnie warto przeczytać, aby rozpocząć relację z większą świadomością i być gotowym na stworzenie takiej relacji, której faktycznie oczekujemy :)

„Kochaj wystarczająco dobrze” Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński

Fantastyczny poradnik pisany w formie dialogu, dzięki czemu czyta się go w mgnieniu oka. Jest to rozmowa z psychologami i terapeutami m.in profesorem Bogdanem de Barbaro o związkach, miłości, pewnych trudnościach jakie pary spotykają na swojej drodze, kwestii zauroczenia i sposobie dobierania partnerów oraz o tym, jak dzieciństwo oddziałuje na nasze wybory.  Wszystkie dialogi tworzą w zasadzie jedną dużą powieść o związku od samego początku, czyli fazie zakochania, problemy z pojawieniem się osób trzecich np. dzieci, po wszelkie kryzysy, które mogą pojawić się na naszej drodze.

Szczególnie ujął mnie bezpośredni sposób poruszania pewnych tematów (np. kwestii zdrady) i ukazywania ich jako elementu życia, a nie jako tematu tabu, który powinno się przemilczeć. W książce znajdują się również wskazówki, jak radzić sobie z problemami, a także odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bez wątpienia książka pozwala szerzej spojrzeć na siebie, swój związek i zachęca do zmiany.

„Budujące rozmowy. Szczęśliwy związek bez konfliktów” Laurie Puhn

Książka skierowana nie tylko do par, które mają problemy w komunikacji i dochodzi między nimi do częstych sprzeczek, kłótni i ogólnego niezrozumienia. Będzie wartościowa również dla osób, które dopiero rozpoczynają wspólne życie.

Znajdziecie tam porady, które pomogą stworzyć Wam wymarzony związek oraz 5-minutowe strategie komunikacji, dzięki którym możecie uleczyć obecną relację. Dowiecie się również, jak popełniane przez nas błędy językowe wpływają na relację, a także jak się ich pozbyć. 

Dzięki tej pozycji zaczniecie rozumieć się wzajemnie oraz nauczycie się komunikować swoje potrzeby.

„Co boli związek?” Magdalena Kuszewska, Monika Dreger

To pozycja również oparta na rozmowie psychologicznej.  Składa się z 13 rozdziałów, w których autorki poruszają najczęściej spotykane problemy w relacji partnerskiej. Tym razem jedna z autorek, jako specjalistka (psycholog i terapeutka par), odpowiada na wszelkie nurtujące pytania.

Z większością konfliktów poruszanych w książce pary zgłaszają się do gabinetów psychologicznych, ponieważ nie wiedzą, jak poradzić sobie z daną sytuacją czy kryzysem. Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania: Czy w związku zawsze kończy się miłość i pojawia przyzwyczajenie? Czy zdrada może zbliżyć do siebie partnerów? oraz co wnosi terapia par do relacji i czy jest potrzebna?

Poradników na rynku jest naprawdę sporo, dlatego często pojawia się pytanie który z nich wybrać? Ja zaproponowałam Wam pozycje, które według mnie są wartościowe i warto po nie sięgnąć nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale chcąc znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dajcie znać, czy znacie któryś z tych tytułów i czy faktycznie wniósł coś do Waszego życia. Może polecicie coś od siebie? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 luty 2018
04 lipiec 2018

Komentarze