Kupić czy uszyć suknię ślubną?

06 listopad 2017
Agnieszka Okularczyk

Zbliża się okres wybierania sukni ślubnej, a Wy dalej nie wiecie czy lepiej ją kupić czy uszyć u krawcowej? Nie przejmujcie się, wiele Panien Młodych zadaje sobie to samo pytanie! W poniższym artykule przedstawię Wam plusy i minusy każdej z opcji.

Zalety sukni z salonu

Przede wszystkim, największym plusem jest możliwość przymiarki sukni przed jej zamówieniem. Salony sukien ślubnych mają co prawda gotowe suknie do przymierzenia w danym  rozmiarze, ale mimo, że nie będą leżeć idealnie, możecie je założyć i upewnić się jak czujecie się w danym fasonie. Niektóre salony zgadzają się również na sprowadzenie sukien ślubnych do mierzenia w większych rozmiarach, co jest ułatwieniem dla kobiet plus size. Ponadto salony oferują wiele rodzajów sukien, a nie ma nic lepszego niż przymierzenie każdego możliwego modelu i upewnienie się, czy jakiś krój nie leży na nas lepiej, aniżeli ten który mamy w wyobraźni.

Wady sukien z salonu

Suknie w salonie są naprawdę drogie, a ich ceny często wygórowane. Za suknię z salonu musimy liczyć średnio od 2500 zł wzwyż.

Dla niektórych osób wadą jest również fakt, że musimy zdecydować się na projekty znajdujące się w katalogu na dany sezon ślubny. No dobrze, ale co zrobić, jeżeli żaden model nie przypadł nam do gustu?

Zalety szycia sukni u krawcowej

Dla niektórych Panien Młodych bardzo istotne jest, aby wyglądać niepowtarzalnie w dniu ślubu. Jeśli udacie się do naprawdę dobrej i sprawdzonej krawcowej, będziecie mogły uszyć suknię w której nie pokazał się nikt inny. Dobre krawcowe mogą pozmieniać niektóre elementy sukni w modelu,  który Wam się podoba i dopasować ją specjalnie pod Was. Możecie również przyjść z własnym projektem, który nie ukazał się jeszcze w salonach, a wtedy będziecie miały pewność że suknia jest niepowtarzalna i wyjątkowa.

Niemniej jednak największym plusem jest cena. W zależności od fasonu suknia może być nawet kilkakrotnie tańsza. Przeciętna cena uszycia kreacji wynosi 1500 zł, a z niewykorzystanych części materiału krawcowe często robią jakiś dodatek lub welon bezpłatnie.

Wady szycia sukni u krawcowej

Niewątpliwie największym problemem jest znalezienie krawcowej, która szyje idealnie suknie ślubne i ma w tym duże doświadczenie. Do krawcowej  trzeba mieć zaufanie i pewność, że zwraca uwagę na szczegóły i ewentualne niedociągnięcia, dlatego warto poczytać opinie lub poszukać na forach kto jest sprawdzony w Waszej okolicy i u której krawcowej szyły inne osoby i były zadowolone.

Drugą wadą jest dostępność materiału. Nie zawsze jesteśmy w stanie dostać materiał, który sobie wymarzyłyśmy zwłaszcza jak ma być naprawdę dobrej jakości. Jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na sztuczny materiał prawdopodobnie będzie nam niewygodnie, a latem bardzo szybko będziemy się pocić. Lepiej więc poświęcić czas na znalezienie materiału dobrej jakości i o fakturze, która nas zadowoli.

Ostatnią wadą szycia u krawcowej jest fakt, że nie możemy przekonać się czy model sukni naprawdę nam odpowiada.  W zasadzie jesteśmy w stanie to zweryfikować dopiero z chwilą całkowitego jej uszycia, a wtedy może być już na to za późno.

Jak widzicie wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja, nie mając sprawdzonej krawcowej, postawiłabym na suknię z salonu. Zwłaszcza, że większość z nich wyprzedaje zeszłoroczne kolekcje lub daje spore rabaty na nową. Warunkiem jest wcześniejsza wpłata zaliczki.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Kupicie czy uszyjecie swoją wymarzoną kreację? :)

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 maj 2018
09 styczeń 2019

Komentarze

Ja szyłam swoją suknię ślubną w 2018 roku w Krakowie w salonie Lucky Dress Atelier (www.lucky-dress.eu). Na początku trochę się obawiałam, chyba jak każda z nas, która nie widzi efektu końcowego a ma jedynie wyobrażenie o tym, jak taka suknia będzie wyglądać po uszyciu. :) Jednak już na pierwszym spotkaniu wszystkie moje obawy poszły w odstawkę. Pani Olga Apanasiuk - projektantka. To kobieta, która zna się na tym co robi. Doskonale doradziła mi w wyborze koronek, materiałów oraz kolorze sukni ślubnej. Byłam zachwycona. Gdybym miała jeszcze raz wybierać, czy kupić czy uszyć swoją wymarzoną suknię ślubną, jeszcze raz zdecydowałabym się na współpracę własnie z tym salonem. Serdecznie polecam każdej Pannie Młodej, nie tylko z okolic Krakowa. :)
~Agnieszka 07 styczeń 2020 10:25 odpowiedz
Warto zajrzeć do salonu sukien ślubnych Lefroufrou w Warszawie. Uszyją tam suknię według każdego projektu, do zleceń podchodzą z sercem i profesjonalizmem. Ceny nie są wygórowane, a obsługa salonu i atmosfera tam panująca jest wyjątkowa.
~Lena 17 listopad 2019 19:20 odpowiedz
Ja szyłam sukienkę w pracowni Vratelli i byłam bardzo zadowolona. Miałam bardzo konkretną wizję tego, jak suknia ma wyglądać i krawcowej udało się odtworzyć ta wizję praktycznie w 100% - jedyne zmiany, jakie zostały wprowadzone, były podyktowane koniecznością dopasowania projektu do mojej sylwetki.
~Natalia 06 listopad 2019 10:09 odpowiedz
Ja kupiłam suknię marzeń w salonie sukien ślubnych Lefroufrou w Warszawie. Polecam wszystkim to miejsce. Wyjątkowo profesjonalnie się mną zajęto. Nieoceniona pomoc w wyborze. Suknia przepiękna, przerosła moje oczekiwania.
~Lena 17 lipiec 2019 22:11 odpowiedz
Ja codziennie jadąc do pracy przejeżdżam obok tego atelier i zawsze podziwiam wystawę. Mam nadzieję że kiedyś dane mi będzie tam zawitać, ale najpierw męża trzeba znaleźć, a przynajmniej kandydata a dopiero później suknię xD
~Basia 23 marzec 2019 12:30 odpowiedz
Ja kupowałam u niej moją suknię ślubną i powiem tak - rewelacyjna obsługa, piękne materiały, suknia niesamowicie wygodna. Jak będziesz miała możliwość, by sobie sprawić suknię od niej - polecam serdecznie!
~Ania 18 czerwiec 2019 16:17
Jeśli zacznie się planowanie odpowiednio wcześniej, oczywiście można szyć. A jak czasu jest mniej, to lepiej nie kombinować, odwiedzić jakiś zaufany salon (ja skorzystałam z atelier Violi Piekut) i mieć spokój na ten ważny dzień :)
~Amika 11 grudzień 2018 18:36 odpowiedz