Kurs przedmałżeński to jedna z formalności, którą musicie odbyć zanim staniecie na ślubnym kobiercu. Sprawdźcie co powinniście o nim wiedzieć.

07 grudzień 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Nauki przedmałżeńskie – co to jest?

To seria wykładów, które są obowiązkowe w większości parafiach przed przystąpieniem do ślubu kościelnego lub konkordatowego. Takie lekcje mają na celu przygotować Was, przyszłych małżonków do wspólnego życia. Wiele Par Młodych obawia się, że podczas spotkań będą zadawane im niedyskretne pytania lub co gorsza będą musieli przystąpić do jakiś egzaminów. Nic bardziej mylnego! Nie musicie obawiać się takiej formy kursu przedmałżeńskiego. Tematy poruszane podczas wykładów to z reguły te dotyczące planowania rodziny, rozwiązywania sporów między małżonkami czy prowadzenia komunikacji oraz obowiązki i prawa żony i męża. Spotkania mają Wam pomóc, a nie wystraszyć! :) Prowadzący dbają by Para czuła się komfortowo. Podczas prowadzonych nauk często jest możliwość spotkania się ze specjalistami takimi jak psycholog, socjolog, mediator.  

 

Jak wygląda kurs przedmałżeński?

Z reguły do wyboru macie kilka metod odbycia takiego kursu. Zazwyczaj są to spotkania 2 razy w tygodniu po dwie godziny przed dwa miesiące. Są jednak też takie, które trwają 3 miesiące lub miesiąc. Musicie zaczerpnąć wiedzy w swoim kościele. Jeśli zależy Wam na czasie lub ograniczają Was jakieś inne rzeczy możecie przystąpić do nauk przedmałżeńskich w formie online (dopytajcie czy proboszcz akceptuje takie rozwiązanie) To bardzo wygodna forma, która wychodzi naprzeciw narzeczonym, którzy być może przebywają za granicą lub każde z nich ze względu na wykonywane obowiązki, zobowiązania służbowe – gdzie indziej. Jeśli „spieszycie się”, a mimo wszystko chcielibyście uczestniczyć w spotkaniach twarzą w twarz istnieją weekendowe kursy przedmałżeńskie. To z reguły wybrany weekend w miesiącu, podczas dwóch dni, w kilkanaście godzin specjaliści przekażą Wam niezbędną wiedzę. Podczas nauk obowiązkowa jest również wizyta w poradni życia rodzinnego, gdzie zapoznacie się z naturalnymi metodami planowania rodziny. Nie zawsze jednak jest ona zaplanowana przez prowadzących kurs. Dopytajcie o ten szczegół. Być może będziecie musieli zapisać się na spotkanie samodzielnie.

 laptop i kobieta notująca w notatniku

 

Ile kosztuje kurs?

Oczywiście to kwestia zależna od miejsca. Każda parafia może ustalić swoją kwotę za przeprowadzenie kursu przedmałżeńskiego. Można szacować, że maksymalnie to kilkaset złotych. Cena może być też podyktowana rodzajem kursu, w zależności czy ten odbędzie się online, weekendowo czy standardowo. Organizacja ślubu i wesela to niemałe koszty, planując wszystko, nie zapomnijcie w całkowitym kosztorysie ująć także tego przedsięwzięcia.

 

Kiedy zapisać się na nauki przedmałżeńskie?

To ważne! Z decyzją o przystąpieniu do kursu nie powinniście zbyt długo czekać. Kursy w parafiach organizowane są cyklicznie. Może zdarzyć się sytuacja, że na najbliższy termin miejsca będą już zajęte, a kolejne spotkania odbędą się za kilka miesięcy, a dla Was może to być za późno. Nauki przedmałżeńskie prowadzone są w większości parafii, jednak nie we wszystkich. Zainteresujcie się tematem stosunkowo szybciej przed planowaną datą ślubu. Częstotliwość nauk może też się różnic w zależności od lokalizacji. Na wsiach jest to zazwyczaj rzadziej. Niektóre osoby mogą być zwolnione z obowiązku odbycia kursu przedmałżeńskiego. Często jest on przeprowadzany w szkole średniej podczas lekcji religii. Jeśli posiadacie odpowiednie dokumenty, księdzu powinno to wystarczyć. Jeśli jednak tylko jedno z Was ukończyło kurs, będziecie musieli przystąpić jeszcze raz oby dwoje. W momencie gdy otrzymacie zaświadczenie, nie musicie martwić się o jego terminowość. Kurs ważny jest bezterminowo. Nie mniej jednak im szybciej odbędziecie go przed planowaną uroczystością, tym lepiej.

 ksiądz stojący w kościele

Czy jako przyszła Para Młoda, biorąca ślub kościelny musicie odbyć nauki przedmałżeńskie? Tak. Nie ma się jednak czego obawiać i dodatkowo martwić. Planowanie Waszego wielkiego dnia z pewnością już wystarczająco  Was stresuje. Jedyne o czym musicie pamiętać to sprawdzenie, odpowiednio szybciej czy w Waszej parafii organizowane są kursy, jakie rodzaje oraz czy akceptowane są zaświadczenie ze szkół.

 

Powodzenia!

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

16 czerwiec 2020
02 październik 2023

Komentarze