Najczęstsze powody decyzji o nieprzyjściu na wesele

28 styczeń 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Ślub i wesele to dla Was najważniejsze wydarzenia, na które szykujecie się dłuższy czas. Zapraszając najbliższe osoby, macie nadzieję, że wszyscy będą mogli świętować z Wami ten uroczysty dzień.

Gdy zaczyna się proces przygotowań, jedną z pierwszych ważnych kwestii jest stworzenie listy gości. Wspólnie zbieracie więc osoby z rodziny, przyjaciół, bliskich znajomych, grupujecie ich według stolików. Nadchodzi moment, gdy wysyłacie zaproszenia. Na papierze odnotowujecie m.in. datę wyznaczoną na czas podjęcia decyzji o przybyciu i powiadomieniu o niej. Zwykle dołącza się specjalny bilecik dedykowany tej informacji lub w dzisiejszych czasach, częściej numery telefonów do Państwa Młodych.

Spisując listę gości, musicie wziąć pod uwagę, że nie wszyscy zaproszeni będą mogli pojawić się na weselu, choć życzę Wam 100% frekwencji! Informacje odmowy musicie jednak otrzymać stosunkowo wcześnie, tak by podać ostateczną liczbę menagerowi sali, dogadać się z dostawcami, wiedzieć ile szykować prezentów, zamawiać alkoholu, itp.

Niestety, zdarza się, że wiadomość o odwołaniu przyjścia na wesele dociera na kilka dni przed imprezą, a wymówki są iście oryginalne. Są również sytuacje, że zaproszona osoba milczy, termin potwierdzenia obecności mija i nie wiemy co począć.

Drodzy goście, nie łudźcie się, że Para Młoda zapomni o sobie przypomnieć. Nic bardziej mylnego, z pewnością któraś ze stron zadzwoni i będzie oczekiwała deklaracji. A takie sytuacje są najgorsze, gdyż postawieni pod murem goście zaczynają wymyślać na poczekaniu usprawiedliwienia, których wcześniej nie przemyśleli, te brzmią śmiesznie, żenująco, wręcz absurdalnie.

Z jakimi wymówkami możemy spotkać się ze strony zaproszonych gości na wesele? Jakie przodują na liście tych najbardziej oryginalnych?

Najczęstsze powody nieprzyjścia na wesele

  1.  Dostaliśmy zaproszenie bez dzieci, nie mamy dla nich opieki.
  2. Wesele jest w sobotę, a ja idę w poniedziałek do pracy.
  3. Nie mam funduszy.
  4. Nie mam w co się ubrać.
  5. Nie mam z kim zostawić zwierzaka.
  6. Mam wtedy zaplanowane wakacje.
  7. Akurat przyznano mi sanatorium.
  8. Trafiłam na super last minute.
  9. Za duża odległość.
  10. Pomyliłam terminy.
  11. Nie lubię wesel.
  12. Nie przepadam za Twoim przyszłym mężem/żoną.
  13. Jestem pokłócona z wujkiem.
  14. Mam wtedy umówionych fachowców, robię remont.
  15. Nie mam osoby towarzyszącej.
  16. Żona/mąż nie ma ochoty na zabawę.
  17. Nikogo tam nie znam.
  18. Chodzę wcześnie spać.
  19. Nie lubię głośnej muzyki.
  20. Ciocia Basia nie może, więc ja też nie przyjdę.
  21. Jestem na diecie.

 

Najważniejsza zasada – szczerość!

Dobrym wyjściem jest szczere i terminowe podziękowanie za pamięć i zaproszenie, krótkie „nie przyjdę, nie dam rady”. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł uczestniczyć w weselu, uprzedź o tym szybko Państwa Młodych. Im wcześniej, tym lepiej.

Postaw się w ich sytuacji. Z pewnością doskonale wiesz, że zależy im na czasie. Lepiej unikać głupich wymówek – ich prawdziwość łatwo sprawdzić Zdarzają się różne sytuacje, nie o wszystkich zawsze chcemy komunikować całemu światu, z pewnością Para Młoda nie będzie robiła wielkiego przesłuchania. Zwróćmy jednak uwagę, że jest to dla nich naprawdę ważna informacja, która wpływa na dalsze przygotowania zabawy.

Najmniej przyjemna chwila to ta, kiedy zaproszona osoba po prostu się nie zjawia. Po pierwsze, Para Młoda musi ponieść koszty za puste miejsca, przysłowiowy talerzyk, po drugie widok wolnych krzeseł przy stolikach (przy opcji z okrągłymi podczas nieobecności kilku osób z rodziny staje się to dość mocno widoczne i niekomfortowe dla pozostałych gości przypisanego stołu). Do tego dochodzi zmartwienie i rozczarowanie Państwa Młodych w ich najważniejszym dniu, kiedy powinni się jedynie uśmiechać ze szczęścia. Ponadto, prędzej czy później nastąpi konfrontacja i niesmak po sytuacji, więc lepiej uniknąć takich nieporozumień.

Jesteśmy dorośli, więc starajmy się tak zachowywać nawet w niewygodnych sytuacjach :)

Jak być fair wobec Młodej Pary?

Złóż Młodym Życzenia

Dobre wychowanie dyktuje złożenie życzeń Parze Młodej na nowej drodze życia. Wyślij kartkę, list, prezent. Możesz również wysłać popularny flowerbox, który zostanie z Młodymi na dłużej.

Świetnym pomysłem jest zlecenie któremuś z gości zadedykowanie piosenki od Ciebie dla świeżo upieczonego małżeństwa. Będzie to miły gest, który z pewnością wywoła uśmiech.

Odezwij się po ślubie

Ominęła Cię uroczystość, ale możesz zapytać jak wypadła czy wszystko się udało. Wykaż zainteresowanie tematem.

Młodzi ucieszą się, że masz ich w pamięci i wykazujesz zainteresowanie, pomimo Twojej nieobecności.

 

A Państwo Młodzi niech pamiętają – nie każda wymówka jest celowa, wypadki losowe chodzą po ludziach, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Warto uszanować decyzję zaproszonych gości, którzy zdecydują się jednak odmówić :)

Średnia

1.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 lipiec 2021
21 sierpień 2019

Komentarze

Bo nie wiem czy to że ktoś nie ma z kim dzieci zostawić to taka wymówka.
~Ewe 30 lipiec 2023 14:56 odpowiedz
No wlasnie, boje sie skupisk i koronawirusa, ma 67 lat, nie mam pieniedzy na ubranie i buty. Nie tanczę, nie lubie alkoholu, ..... nie lubie ludzi a moj malzonek ma zespol Aspargera i jest ma ptoblemy ze sluchem. Mam isc na wesele siostrzenicy i nie wiem jak odmowić.
~babcia 15 styczeń 2022 18:49 odpowiedz