Plusy z posiadania kwiatów w domu

15 sierpień 2020
Dagmara Sobczak

Pewnie nie raz słyszeliście, że w każdym domu powinny znaleźć się jakieś rośliny, choćby dlatego, że oczyszczają i zarazem nawilżają powietrze.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje specjalna grupa roślin, która szczególnie nadaje się i jest polecana do sypialni, ponieważ zazwyczaj rośliny nocą wydzielają szkodliwy dla nas dwutlenek węgla.

Na szczęście jest grupa roślin, która w nocy ten dwutlenek węgla pobiera. Dlatego w poniższym tekście osobny będzie podział na rośliny oczyszczające powietrze, polecane do sypialni.

 

Rośliny doniczkowe w domu, które oczyszczają powietrze?

Paprotka

Jedna z popularniejszych roślin 30 lat temu. Pamiętam, że mój rodzinny dom był pełen paprotek.

Dzisiaj sporo osób mówi, że nie ma ręki do paprotek, ale to bardzo dobra roślina do oczyszczania powietrza z  ksylenów i formaldehydów. Warto sprobówać znaleźć w domu dla niej miejsce.

Zielistka

Kolejna z bardzo popularnych roślin lata temu, ale do dziś znajduje swoich zwolenników.

W moim domu jest kilka zielistek z jednego prostego powodu - bardzo szybko rosną, rozmnażają się i są łatwe w pielęgnacji. No i oczywiście oczyszczają i nawilżają powietrze. 

Bluszcz pospolity

Bluszcz oczyszcza powietrze, wchłaniając m.in. benzen, trichloroetyleny czy tlenki węgla. Bywa jednak trujący, dlatego trzeba uważać, gdy ma się w domu małe dzieci czy zwierzęta.

Ważne, żeby bluszcz był poza ich zasięgiem.  Nie jest najprostszy w pielęgnacji (mówi się, że bywa kapryśny), ale może stać się piękną żywą dekoracją mieszkania. 

Rośliny doniczkowe polecane do sypialni

Skrzydłokwiat 

To bardzo popularna roślina, występująca w wielu domach i dobrze. Dzięki dużym liściom potrafi podnieść wilgotność powietrza w mieszkaniu, a dodatkowo usuwa groźne toksyny takie jak np. aceton czy benzen. 

Jego zaletą jest także to, że pięknie kwitnie. Jeżeli lubicie więc rośliny doniczkowe kwitnące, postawcie na skrzydłokwiat. 

Aloes 

To rodzaj sukulenta, czyli dobra roślina dla osób, które zapominają o częstym podlewaniu roślin.

Doskonale nawilża powietrze i filtruje je z zanieczyszczeń. Warto uprawiać go w domu, bo ma wiele właściwości zdrowotnych. 

Storczyk

Polskie domy kochają storczyki, czyli pięknie kwitnąc kwiaty. Jeżeli Ty także jesteś ich fanem, postaw storczyki w sypialni, a nocą dotleni on Twoje pomieszczenie.

Dodatkowo storczyki oczyszczają powietrze z dwumetylobenzenu. 

Szeflera drzewkowata

To była moja pierwsza roślina, która pięknie kwitła w moim domu. Polecana jest dla amatorów, bo jest dość łatwa w uprawie.

Podobnie jak jej poprzednicy usuwa chemiczne zanieczyszczenia z powietrza i nawilża powietrze. Ma ciekawe, dłoniaste liście, przez co często zwraca na siebie uwagę gości. 

Jakie rośliny macie w swoich mieszkaniach i które należą do Waszych ulubionych?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 grudzień 2018
03 kwiecień 2020

Komentarze