Efektowna ozdoba weselna, którą możesz wykonać samodzielnie!

31 sierpień 2019
Dagmara Sobczak

Lasy w słoiku czy inaczej lasy w szkle to jedna z nowości, która pojawiła się ostatnio w świecie florystycznym. Warto jednak wiedzieć, że lasy w szkle to powrót z dawnych lat i już kiedyś były modne, a teraz wracamy do nich na nowo. 

By stworzyć las w słoiku, trzeba posiadać znajomość ekosystemu. Nie każda roślina dogada się z inną w zamkniętym słoju. Nie każdej też takie wilgotne warunki będą odpowiadać. 

Dlatego, jeżeli chcemy użyć lasów w słoiku jako dekoracji na weselnym stole, warto zaczerpnąć porady doświadczonego florysty albo całkowicie oddać to w jego ręce. 

Wiem, że kuszące jest wykonanie słojów samemu, ale zaraz powiem Wam, dlaczego to nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. 

 

Las w słoiku jako dekoracja na weselnym stole – zrobisz to sam?

Oczywiście można taki las zrobić samemu. Kto nie próbuje, ten nie daje sobie szansy na powodzenia, ale nie jest to proste z kilku względów:

  • Trzeba wiedzieć, które rośliny lubią wilgoć i które dobrze zniosą klimat, jakie wytworzy się w słoiku. Trzeba też wiedzieć, które z roślin możemy ze sobą połączyć. 
  • Tworzenie lasu w słoiku nie kończy się tylko na tym, żeby włożyć do słoika kilka roślin. Stworzony przez nas las potrzebuje czasu, żeby się zaadaptować. Oznacza to mniej więcej tyle, że pierwsze pół roku to okres adaptacji. Niektóre rośliny mogą się nie przyjąć, inne zrzucą liście, może także pojawić się pleśń. Dlatego na stół weselny powinno stawiać się lasy w szkle, które okres adaptacji dawno mają już za sobą. 
  • Bardzo łatwo o drobne błędy, przy tworzeniu lasu w szkle, które po czasie będą widoczne w naszym słoju jak np. choroby roślin. 

Las w słoiku jako dekoracja na weselnym stole

Jeżeli jednak koniecznie chcecie udekorować stoły i sale lasami w szkle, warto poprosić o wsparcie florystkę, pod której czujnym okiem z wyprzedzeniem zrobicie dekoracje, albo zostawić to całkowicie w rękach florystki. 

Możecie także spróbować wypożyczyć takie słoje (nie kupować). Nie wiem, czy jest taka możliwość, ale warto podpytać. Jeżeli będziecie potrzebowali ich więcej, wypożyczenie to lepsza i tańsza opcja niż kupno, czy samodzielne robienie.

Warto zastanowić się także co zrobimy ze słojami po przyjęciu? Wydamy je czy mamy gdzie je trzymać?

Kiedy to wszystko ustalimy, możemy dekorować salę lasami w szkle. Warto pamiętać, by na stole pojawiały się mniejsze kompozycje, by goście mogli ze sobą swobodnie rozmawiać, a te większe warto postawić na podłodze czy półkach. 

Pięknie wygląda kilka dużych słojów obok siebie, które tworzą mini dżunglę w danym miejscu. 

 

Podobają Wam się lasy w szkle? Czy uważacie, że to dobra alternatywa dla kwiatów na stole? :)

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 czerwiec 2019
15 kwiecień 2018

Komentarze