Jak stworzyć listę gości weselnych?

05 grudzień 2018
Magdalena Gitler

Przygotowanie listy gości weselnych to wyzwanie, które stoi przed każdą Parą Młodą. W pierwszym momencie, na fali entuzjazmu możecie pomyśleć, że zaprosicie wszystkich, ale bądźmy szczerzy, takie rozwiązanie nie jest możliwe.

No chyba że planujecie naprawdę duże wesele, a Wasz budżet nie posiada żadnych ograniczeń.

Lista gości weselnych – kogo zaprosić?

Wybór osób, które chcecie zaprosić na swój Wielki Dzień to prawdziwy sprawdzian dla waszej dyplomacji i zdolności negocjacyjnych. Oczywiście istnieją zasady etykiety, regulujące tę kwestię, jednak  to Wy musicie zdecydować czy chcecie się nimi kierować podczas tworzenia listy gości.

Według etykiety ślub i wesele to bardzo doniosła rodzinna uroczystość, na którą powinniśmy zaprosić poszczególne osoby, kierując się dwoma głównymi kryteriami: pokrewieństwa i zobowiązań. To pierwsze jest jasno określone i dotyczy osób, z którymi łączą nas więzy krwi. Możemy tu wyróżnić stopnie pokrewieństwa w linii prostej i bocznej, gdzie po rodzicach, dziadkach i rodzeństwie, kolejne osoby to ciotki i wujkowie będący rodzeństwem naszych rodziców, ich dzieci, a następnie rodzeństwo i najbliżsi krewni dziadków. Kiedyś sztywno przestrzegane reguły dziś odchodzą w zapomnienie. Czy to dobrze, czy nie? Oceńcie sami. Więzy rodzinne ulegają rozluźnieniu, a kolejne pokolenia z różnych względów często nie mają kontaktu nawet z najbliższą rodziną.

Kolejne kryterium, zobowiązań, jest mniej sformalizowane i właściwie trudno je jasno określić. Zgodnie z nim na wesele powinniśmy zaprosić osoby, wobec których mamy różne zobowiązania oraz takie, z którymi czujemy się  w jakiś sposób związani. Biorąc je pod uwagę, moglibyśmy nie zaprosić na ślub i wesele na przykład siostry mamy, którą ostatni raz widzieliśmy kilkanaście lat temu na roczku kuzyna.

Lista gości weselnych – jak zrobić?

W tworzenie listy gości często ingerują rodzice obu stron. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy pokrywają oni część lub całość kosztów uroczystości, a pokoleniowa różnica zdań może doprowadzić do poważnych kłótni. Rodzice czują się zobligowani do zaproszenia nawet najdalszych, dawno niewidzianych krewnych oraz znajomych, hołdując zasadzie „bo wypada”, natomiast Państwo Młodzi pragną otaczać się osobami dla nich bliskimi. W takiej sytuacji czeka Was z pewnością wiele kompromisów, jednak pamiętajcie…

Ślub to Wasz dzień i powinniście spędzić go z bliskimi osobami, które chcecie zaprosić do współuczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Oczywiście, na pewno znajdzie się grono osób, które pomimo braku chęci będziecie się czuli w obowiązku zaprosić, jednak dopóki nie będą one stanowiły większości, ta sytuacja będzie możliwa do przełknięcia. To bardzo ważne, aby w dniu ślubu czuć się swobodnie i swojsko.

Lista gości weselnych – szablon

Zabierając się za stworzenie listy gości, warto przygotować sobie prosty szablon. Możecie stworzyć na przykład tabelkę, w której kolumnach rozpiszecie listę osób, które planujecie jedynie powiadomić o samym fakcie zaślubin, zaprosić na samą ceremonię (w przypadku ślubu wyznaniowego) oraz zaprosić na ślub i wesele.

Typując osoby, które chcecie powiadomić lub zaprosić, możecie zrobić listę, na której znajdą się na przykład kategorie: najbliższa rodzina, dalsza rodzina (wszystkie ciocie, wujkowie i kuzyni), przyjaciele i dobrzy znajomi, bliscy znajomi, z którymi utrzymujecie przyjazny, lecz sporadyczny kontakt, współpracownicy, osoby z którymi łączą Was stosunki zawodowe.

Kogoś jedynie powiadomić, kogo zaprosić na ceremonię, a kogo na wesele? Pierwsze rozwiązanie jest stosowane jeśli nie planujecie kogoś zapraszać, ale aby nie poczuł się urażony brakiem informacji o ślubie, chcecie go w jakiś sposób powiadomić o tym ważnym wydarzeniu w waszym życiu. Druga opcja jest wykorzystywana bardzo często w stosunku do dalszych znajomych i współpracowników. Wybór osób, które postanowicie zaprosić na wesele jest zdecydowanie najtrudniejszą decyzją. Być może pomogą Wam tutaj wspominania lista, ograniczenia budżetowe, a jeśli już wybraliście lokal dużym ułatwieniem będzie z góry określona liczba gości jaką może pomieścić.

 

Mam nadzieję, że przygotowanie listy gości weselnych będzie dla was łatwym i przyjemnym zadaniem, powodzenia! :)

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 czerwiec 2020
01 sierpień 2019

Komentarze