Wasz wymarzony dzień. Jak zorganizować ślub i wesele z klasą - recenzja

26 grudzień 2018
Anna Żaczek

Co to znaczy ślub z klasą? Gdybym chciała przeprowadzić sondaż wśród Narzeczonych i organizatorów ślubnych pod kątem, co jest najważniejsze podczas przygotowań, z pewnością otrzymałabym wiele różniących się odpowiedzi. Myślę, że każda z tych osób miałaby rację.

Zapewne bardzo subiektywny punkt widzenia generuje zapotrzebowanie na różnorodne poradniki ślubne i z tego powodu mają one wciąż wielu nabywców. Preferujemy oczywiście elektronikę i czytniki, ale trudno przejść obojętnie obok eleganckiego satynowego wydania :)

Na jednym ze spotkań podczas Polskiej Gali Ślubnej miałam okazję poznać autorki jednego z poradników ślubnych — dziennikarkę Anną Dąbrowską oraz Kamilę Romanow - właścicielkę agencji ślubnej. Oczywiście, nie miałam serca, aby pominąć stoisko z pięknie wydaną książką i dzisiaj opowiem, dlaczego warto zajrzeć do publikacji "Wasz wymarzony dzień. Jak zorganizować ślub i wesele z klasą".

Relacje na pierwszym planie

Obie panie połączyło zamiłowanie do elegancji, stosowanie w życiu zasad savoir-vivre oraz przekonanie o tym, że maniery nie ograniczają życia towarzyskiego, ale służą nawiązaniu i utrzymywaniu dobrych relacji. Ich wspólne dzieło różni się od innych przede wszystkim tym, że jak twierdzą same autorki — jest to pierwszy poradnik, który wyjaśnia, co oznacza ślubny savoir-vivre w kontekście polskiej kultury.

Dla mnie osobiście jest inny z tego powodu, że mocno podkreśla znaczenie relacji. Organizując ślubne przedsięwzięcia, skupiamy się na menu, detalach dekoracyjnych, oprawie muzycznej, spychając na dalszy plan czynnik ludzki. Podczas rozwiązywania wielu spraw organizacyjnych wyzwala się wiele dobrych, ale również negatywnych emocji. Ten poradnik podpowiada, jak rozwiązać pewne sytuacje, aby uniknąć spięć i oszczędzić sobie oraz innym stresu, ponadto jak zachować dobre relacje w kontaktach z innymi.

Nie zgubcie tego, co Was poprowadziło do ołtarza!

Pierwsza i naczelne przesłanie dla Narzeczonych przygotowujących przyjęcie weselne – „Nie zgubcie tego, co Was poprowadziło do ołtarza”.  Młodzi, podczas planowania oraz realizacji przygotowań do ślubu i wesela będą musieli podjąć wiele nowych decyzji, często też pod presją chwili, otoczenia lub doradców z rodziny. Nie będzie to sprzyjało miłym pertraktacjom, ale podejście do spraw z taktem i cierpliwością ułatwi porozumienie w spornych sprawach. Nie należy zbyt rygorystycznie odrzucać pomocy bliskich osób, które będą chciały zapewne pomóc z dobrego serca. Życzliwe podejście do okazjonalnych „doradców” może zaowocować pogłębieniem więzi rodzinnych lub przyjacielskich. Wzajemne słuchanie siebie w spornych sprawach, to również bardzo ważny sprawdzian dla Waszej relacji.

Komu najpierw powiedzieć o planach matrymonialnych?

W rozdziale o tym, jak ogłosić zaręczyny, autorki proponując kilka rozwiązań stosownie do różnych sytuacji, skupiają się na nietypowych przypadkach. Kiedy przyszli małżonkowie mają dzieci, to one powinny najpierw dowiedzieć się o zaręczynach i planach matrymonialnych. Byli małżonkowie również powinni być indywidualnie poinformowani o planach. Nie powinno dopuszczać do sytuacji, aby to dzieci informowały rodziców niemieszkających z nimi o zaręczynach drugiego rodzica. To sytuacja dla nich trudna i niezręczna, niosąca wiele zmian, więc należy oszczędzać im stresu.

Jeśli rodzice Narzeczonych są w dobrych relacjach, ogłoszenie o zaręczynach i planach matrymonialnych nie sprawi kłopotu, ale w przypadku braku akceptacji choćby jednego z nich, z pewnością właściwym rozwiązaniem będzie zorganizowanie dwóch odrębnych kolacji.

Kogo zaprosić na kolację zaręczynową?

Na spotkaniu, oprócz rodziców mogą być obecni dziadkowie, rodzeństwo, najbliższa rodzina, ale również i przyjaciele.

Dzielenie się przez Narzeczonych swoim szczęściem z bliskimi osobami jest ważne z punktu cementowania więzi. W sytuacjach, kiedy rodziny mieszkają w bardzo odległych miejscach, w kraju lub poza jego granicami, zasady savoir-vivre nakazują zorganizowanie przynajmniej jednego spotkania przed ślubem, aby osobiście stanąć przed sobą i nawiązać osobisty kontakt. Będzie to mniej stresujące niż spotkanie się dopiero w dniu ślubu. W nawiązaniu dobrych relacji mogą pomóc również różnorodne nowoczesne komunikatory.

Kiedy rodzina nie akceptuje Waszych wyborów

A co zrobić, kiedy rodzice nie akceptują Waszych wyborów? Autorki namawiają do wspólnych spotkań, które pozwolą dokładnie wyjaśnić wzajemne zarzuty. Ważne jest, aby Narzeczeni przedstawili swoje stanowisko, podkreślając przy tym znaczenie pozytywnego zdanie rodziców. Okazanie dobrej woli, życzliwości i taktu ze strony młodych z pewnością doprowadzi do porozumienia obydwu stron.
Kolejne pytanie może się zrodzić pod wpływem rodzinnych tragedii. Jak dzielić się szczęściem, kiedy ktoś z rodziny przeżywa nieszczęśliwą miłość? Czy osobę ze złamanym sercem można zaprosić na zaręczyny? Zachęcam do poszukania odpowiedzi w tym nietypowym poradniku.

Spełniajcie swoje marzenia!

Ten rozdział zwraca uwagę na rozbieżności w oczekiwaniach ślubno-weselnych Narzeczonych. Z reguły to kobiety mają głowę pełną marzeń, a mężczyźni pustą kartę. Panowie na ogół nie chcą uczestniczyć w poszukiwaniu inspiracji, przeglądaniu folderów i stron internetowych. Może to rodzić wiele nieporozumień kończących się nawet kłótniami. Co sugerują autorki w takich sytuacjach? Ich zdaniem szczera rozmowa, otwartość, takt z obu stron doprowadzi do wypracowania wspólnych rozwiązań. Przytaczają konkretne przykłady, jak podzielić role w kwestiach organizacyjnych, co usprawni przygotowania oraz da możliwość do bliższego poznania, a nawet odkrycia talentów swojego partnera/partnerki  (roz. Pozwólcie panom działać!). Zachęcają również do spełnianiu swoich marzeń, a nie rodziny i wykazania się asertywnością. Wszelkie przygotowania i oczekiwanie na ten najważniejszy dzień ma być radosnym czasem, a nie pełnym udręki. 

Poradnik zawiera wiele cennych uwag, które w codziennym życiu z pewnością się sprawdzą. Przykładem może być pomoc w sprawach rozliczeń z usługodawcami, jak sporządzać umowy,  o co pytać menedżera sali, fotografa, ksiedza, jak wymóc swoje priorytety i wiele innych (rozdz. Negocjujcie z klasą. Sztab idealny).  Zachowanie zasad savoir-vivre pozwolą na wyszukanie rozwiązań, które nie zranią innych, a pomogą osiągnąć swój wymarzony cel – ślub z klasą. Celebrowanie różnych chwil, dobranie gustownego stroju, świętowanie z klasą nie jest trudne, ale wymaga zauważenia  i skupienia się również  na takich sprawach.

Dla podkreślenia jak ważne są relacje oraz szczęście nie tylko w dniu ślubu, autorki w końcowej części poradnika zamieściły przepis na sekret udanego związku opracowany na podstawie wieloletnich badań kilkuset par przez amerykańskiego psychologa, profesora Johna Gottmana. Mówi ona o tym, że trzymając się formuły 5 godzin w tygodniu i poświęcając czas na wykonanie pewnych czynności dla swojego partnera przez 5 minut dziennie, osiągniecie wzmocnienie więzi w Waszym związku. O jakie czynności chodzi, nie zdradzę, ale odsyłam do poradnika.

Dodam na koniec, że solidna dawka wiedzy praktycznej ułatwi rozwiązanie wielu spraw, nie tylko w kwestiach ślubnych! :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 styczeń 2019
16 maj 2019

Komentarze