Skąd pochodzi święto?

06 grudzień 2017
Magdalena Borzęcka

Mikołajki to XIX wieczna tradycja, która na dobre zagościła w naszej kulturze, co więcej – nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić. I całe szczęście :)

Skąd wzięło się to święto i co właściwie oznacza? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Postać Świętego Mikołaja

Przebieranie się za Świętego Mikołaja odbywało się w domach szlacheckich, gdzie ubierano w tym celu biskupie szaty. Mikołaj przybywał w towarzystwie anioła, czasami nawet diabła i posiadał symbol kary, czyli „rózgę”. Wówczas narodził się zwyczaj dawania podarunków dzieciom.

Druga legenda głosi, że Mikołaj przychodził w nocy z 5 na 6 grudnia do domów i zostawiał dzieciom prezenty, pod jednym warunkiem – ich buty musiały być czyste. Jeżeli były brudne, wówczas na dziecko czekała rózga lub zgniły ziemniak.

Święto obchodzone 6 grudnia, ustanowiono ku pamięci zmarłego Świętego Mikołaja – biskupa z Miry. Wbrew powszechnym mitom, wcale nie posiadał magicznego, latającego zaprzęgu z reniferami, ale słynął ze swojej dobroczynności. Żył na przełomie III i IV wieku w dzisiejszej Turcji. Przedstawiany jest jako starzec z długą, siwą brodą. Święty Mikołaj dzielił się własnym majątkiem z najbiedniejszymi, nigdy nie ujawniając swojej tożsamości. Zawsze pomagał w nocy, aby nie został rozpoznany.

Jak obchodzi się mikołajki?

W 1804 roku po raz pierwszy obchodzono takie Mikołajki, jakie znamy dzisiaj. Początkowo dzieci obdarowywane były piernikami, jabłkami, orzechami lub drewnianymi krzyżami. Dopiero później dzieci w nagrodę za swoje dobre zachowanie i uczynki dostawały nagrodę (słodycze lub zabawki), a tych nieposłusznych spotykała kara.

Obecnie, według tradycji, w nocy z 5 na 6 grudnia wkłada się dzieciom prezenty: do butów, pod poduszkę lub według amerykańskich zwyczajów – do świątecznych skarpet, które zawieszone są najczęściej na kominku lub obok łóżka.

Mikołaj XXI wieku

Powszechnie uwielbiany przez dzieciaki Mikołaj mieszka w Laponii i czyta listy z marzeniami dzieci z całego świata. Jego obecny wizerunek – czerwony płaszcz oraz czapka z białym pomponem – został wykreowany w 1930 przez Coca-colę, dzięki reklamie ich napoju.

 

A Wy o co prosiliście Świętego Mikołaja w dzieciństwie?

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze