Ekologiczny zawrót głowy, czyli ślub i wesele w stylu eco

18 wrzesień 2017
Magdalena Borzęcka

Moda na ekologię i zdrowy tryb życia wydaje się już na dobre zakorzeniać w polskim społeczeństwie. Jemy ekologiczne jedzenie, stosujemy biodegradowalne produkty, dbamy o środowisko. Trend ten znalazł swoje odzwierciedlenie także w sferze wesel, bo przecież nie jest to tylko jednorazowy wymysł, lecz styl życia.

Pomysł na ekologiczne wesele przyszedł do nas nie skąd indziej jak ze Stanów Zjednoczonych. Tego typu impreza z reguły odbywa się na świeżym powietrzu, dlatego  w Polsce rozkwit tego trendu wiąże się przede wszystkim z nowelizacją ustawy o ślubach w plenerze.  Wesele o charakterze eko to idealne rozwiązanie dla par młodych, które w codziennym życiu cenią sobie środowisko i jego ochronę. Dlaczego ten wyjątkowy dla nich dzień, ma stanowić wyjątek i być zaprzeczeniem ich przekonań?

Jedną z ważniejszych decyzji dotyczącą ślubu jest wybór jego lokalizacji. W przypadku ceremonii w stylu eko, najczęściej jest to łono natury, czyli łąka czy też ogród. Ważnym aspektem jest również sam dojazd na wesele. Para młoda najczęściej odrzuca podróż samochodem, który zanieczyszcza środowisko, na rzecz rowerów lub zyskujących na popularności bryczek. To samo dotyczy weselnych gości, podróż powozem ciągniętym przez konie stworzy romantyczną i niezapomnianą atmosferę.


Obojętny na ekologię nie może pozostawać strój panny młodej. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie sukni ślubnej po mamie lub babci. Wystarczy kilka przeróbek, by strój zyskał wyjątkowego charakteru vintage. Pan młody powinien zdecydować się na lniany garnitur oraz buty ze skóry ekologicznej.Jeżeli chodzi o dekoracje zarówno kościoła jak i sali weselnej, istotny aspekt stanowią kwiaty. Cięte rośliny nie będą dobrym rozwiązaniem, najlepiej jeśli będą one sezonowe, z miejscowych upraw. Dobrze sprawdzą się też kwiaty doniczkowe oraz kompozycje wykonane z owoców lub warzyw. Wszystkie elementy ozdobne sali, powinny być utrzymane w barwach ziemi, czyli brąz, szarość, biel i zieleń. Podstawą jest wykorzystywanie materiałów, które można poddać recyklingowi.


Fajnym rozwiązaniem dla zwolenników ekologii są zaproszenia przygotowane na papierze produkowanym z makulatury. Można go wykorzystać także do stworzenia karteczek na stoły z imionami gości. Przy ekologicznych dekoracjach najważniejsza jest prostota i naturalność, dlatego nakrycie stołów powinny stanowić np. lniane obrusy, materiałowe serwety.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, elementem jest kwestia menu weselnego. Tutaj również wykorzystać możemy styl eko. Najlepszym rozwiązaniem będą sezonowe, organiczne potrawy, wykonane ze świeżych produktów, pochodzących z ekologicznych upraw. Warto szukać ich u lokalnych dostawców i producentów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że są one pozbawione zbędnych ulepszaczy i wzmacniaczy smaków.  Jeżeli chodzi o napoje, często serwowane jest piwo z regionalnego browaru, czy też wino bez dodatków pestycydów z miejscowych winnic. Na zakończenie przyjęcia weselnego warto zadbać o podarunki dla przybyłych gości. Mogą być to kwiaty w doniczkach, ekologiczne konfitury, miody, lokalne mięsa czy sery.

 

fot. Pexels.com

 

Ślub i wesele w stylu ekologicznym jest dużym wyzwaniem dla pary młodej, trzeba z uwagą zaplanować każdy detal, krok po kroku. Wszystkie te wysiłki są jednak warte trudu, dbałość o środowisko niesie za sobą niepowtarzalny i bajkowy klimat całej uroczystości.

Średnia

3.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze