Na górze róże, na dole maki, a bukiet ślubny nie byle jaki - czyli jak wybrać bukiet ślubny

15 sierpień 2018
Dominika Zięba

Wybór perfekcyjnej sukni to największe wyzwanie każdej Panny Młodej. Wiele kobiet swoje tournée po salonach mody ślubnej rozpoczyna nawet półtora roku przez uroczystością i trudno się temu dziwić – oferta jest naprawdę bogata. Wydawać by się mogło, że znalezienie tej jedynej i niepowtarzalnej kreacji staje się błogim zwieńczeniem żmudnych i czasochłonnych poszukiwań, jednak jak bardzo myli się ten, kto tak sądzi. Dodatki ślubne to kolejny rozdział tej zawiłej i skomplikowanej ślubnej opowieści. Dzisiaj pod lupę wezmę bukiety.

Kwiaty to nieodzowny element większości ślubów, wykorzystywany zarówno jako uzupełnienie stylizacji, jak również motyw przewodni wystroju kościoła czy sali weselnej. Jeśli tak jak ja naiwnie twierdziłyście, że bukiet ślubny to nic innego jak ładne kwiatki związane sznurkiem, to byłyście w ogromnym błędzie. Wielość czynników, które składają się na stworzenie idealnego bukietu wprost mnie przytłoczyła...

Byłam bukietową ignorantką – teraz to wiem. Jednak moja niewyczerpana ciekowość poznawacza pozwoliła mi zgłębić ten temat na tyle dobrze, aby nieco go Wam przybliżyć. Zacznijmy od podstaw, rodzajów bukietów ślubnych jest naprawdę sporo.

Najbardziej klasyczna propozycja to biedermeier - ściśle ułożone kwiaty jednego bądź kilku gatunków tworzą bukiet w formie niewielkiej kuli. Najczęściej kwiaty układane są w regularne kręgi.

Nosegay to elegancki bukiet tworzony z kwiatów jednego gatunku, których łodygi obwiązane są wstążką.

Kaskada lub bukiet spływający to bardziej skomplikowana propozycja, a swoją nazwę zawdzięcza sposobowi ułożenia kwiatów, które gęsto ułożone na górze, luźno opadają ku dołowi. Jest to obszerna i imponująca kompozycja, wzbogacana dodatkami w postaci zielonych części roślin.

Arm bouquet opiera się na przedramieniu, przez co uznawany jest za mało praktyczne rozwiązanie. Tworzą go kwiaty o długich łodygach, którym zawdzięcza swój podłużny kształt.

Stosunkowo rzadko spotykanym bukietem ślubnym jest pomander. To decydowanie najwygodniejsza opcja, ponieważ tworzą go kwiaty uformowane w kształt kuli, zawieszonej na ozdobnej wstążce.

Coraz większą popularnością cieszą się bukiety ślubne o nieregularnych kształtach, będące przeciwieństwem tradycyjnych, ,,grzecznych’’ kompozycji. To zdecydowanie najbardziej artystyczne wiązanki, niesymetryczne i oryginalne, złożone z wielu gatunków kwiatów i zielonych dodatków, które fantastycznie odnajdują się w klimacie boho.

Dla odważnych i nietuzinkowych Panien Młodych też znalazłam coś inspirującego – bukiety composite. To prawdziwe dzieła sztuki florystycznej. Bukiet tworzy się poprzez odpowiednie pospinanie płatków lub elementów zielonych w taki sposób, aby tworzyły całość rośliny, nie występującej w naturze.

Najbardziej subtelne i romantyczne bukiety to te w stylu natural – świeże, nasycone kolorami polne kwiaty dodadzą uroku każdej Pannie Młodej. Będą idealnie współgrać z uroczystością w stylu rustykalnym.

Kwiatowy wachlarz przełamuje powszechnie przyjęty kanon ślubnych wiązanek. Kwiaty ułożone są w taki sposób, aby tworzyły imitację oryginalnego wachlarza.

Na uwagę zasługuje również berło – kompozycja z kwiatów o długich prostych łodygach ciekawe prezentuje się jako dodatek dla awangardowych Panien Młodych.

A kto powiedział, że bukiet ślubny musi składać się z kwiatów? Wstążki, żelki, papierowe motyle – pomysłów jest naprawdę wiele!

Czy ktoś coś wcześniej wspominał o kwiatkach związanych sznurkiem? :)

Jak dopasować bukiet do sukni ślubnej?

Może nigdy wcześniej nie przyszło Wam do głowy, ale tak jak konkretna figura wymaga dopasowania określonego fasonu sukni ślubnej, tak wybrana suknia potrzebuje właściwie dobranego bukietu, który powinien pasować do niej kształtem i stylem. Ogólna zasada opiera się na zachowaniu kontrastu – im prostsza suknia, tym bardziej skomplikowany i obszerny bukiet oraz odwrotnie.

  • Do kreacji z mocno rozkloszowanym dołem – w kształcie litery A oraz w stylu księżniczki – najlepiej sprawdzają się bukiety w typie biedermeier oraz nosegay (ha! Teraz już wiemy, co to oznacza).
  • Rybki i seksownie dopasowane syreny fantastycznie podkreśli bukiet kaskadowy albo naręcze kwiatów.
  • Bukiety composite i naturalne wiązanki doskonale współgrają z sukniami w stylu empire.
  • Jeśli wybierzecie prosty model, możecie zaszaleć z dużym, niesymetrycznym bukietem.
  • Sukienki krótkie i ¾ to również duże pole do popisu – pomander albo bukiet ze słodkości będzie wyglądał oszałamiająco.

Miejmy na uwadze również charakter sukni – delikatne koronki i zwiewne materiały świetnie wyglądają w połączeniu z lekkimi, romantycznymi bukietami z polnych kwiatów. Klasyczne suknie wymagają eleganckich bukietów z ponadczasowych róż czy piwonii, natomiast przy nowoczesnych stylizacjach można pozwolić sobie na trochę szaleństwa i ekstrawagancji.

Kolor kreacji też nie jest bez znaczenia. Do białych sukni pasują kwiaty we wszystkich kolorach. Jeśli zdecydujemy się na wiązankę w jasnej tonacji, pamiętajmy, aby wzbogacić ją wyrazistym elementem, który ożywi całość. Suknie w kolorze ecru kochają pastele, jak również soczystą czerwień. Przy kolorowych sukienkach musimy uważać, aby stylizacja tworzyła spójna kompozycję – najbezpieczniejsze będą bukiety w odcieniach bieli i ecru.

Bukiet ślubny skrojony na miarę

Pozostając w temacie dopasowania bukietu do indywidualnych potrzeb każdej Panny Młodej – figura też ma niemałe znaczenie.

  • Drobne i niskie kobiety nie powinny przesadzać z wielkością bukietu, ponieważ obszerna kompozycja może je po prostu przytłoczyć.
  • Dla pań o okrągłej budowie i figurze jabłka polecane są bukiety optycznie wydłużające – kaskadowe.
  • Wysokie Panny Młode powinny postawić na większe wiązanki, gdyż mniejsze tylko podkreślą ich wzrost.
  • Kobiety posiadające wąskie ramiona i szerokie biodra będą dobrze prezentować się z kwiatami o długich łodygach.

 



Kolejnym ważnym aspektem jest dostosowanie kolorystyki do odcienia skóry i włosów.

  • Blondynkom o jasnej karnacji poleca się pastelowe oraz kremowe kompozycje, przełamane mocniejszym akcentem.
  • Brunetki o wyrazistej urodzie fantastycznie prezentują się w mocnych, głębokich kolorach, takich jak czerwień czy bordo.
  • Rude kobiety o porcelanowej cerze powinny wybierać bukiety w barwach zieli, żółci i brązu.
  • Biel i ecru jako najbardziej uniwersalne kolory pasują do każdego typu urody.


Pamiętajmy, aby kolorystyczną konsekwencję zachować również w makijażu.

Kolory pór roku

Każda pora roku ma swoje wiodące kolory i charakterystyczne gatunki kwiatów. Warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwania bukietu, również ze względów ekonomicznych. Kwiaty sezonowe są zdecydowanie tańsze, niż te, które trzeba sprowadzać na specjalne życzenie klientek.

Barwy zimy to przede wszystkim biel, szarość, błękit, srebro i stonowane pastele. Do zimowych kompozycji najczęściej wykorzystuje się dostępne przez cały rok róże, hiacynty, ciemierniki, poinsencje i  amarylisy.

Wiosna to soczysta zieleń, odcienie żółci, różu i kolor kremowy. Typowo wiosenne kwiaty to tulipany, bez, konwalie, narcyzy, frezje, szafirki i stokrotki.

Nieograniczona paleta intensywnych barw to soczyste lato. Wybór kwiatów jest naprawdę duży – piwonie, dalie, eustomy, hortensje, słoneczniki, astry, gipsówka, gardenie…

Jesień to oczywiście czas brązów, fioletów, pomarańczy i czerwieni. Bukiety z wrzosów, aksamitek, cynii i goździków cieszą się wówczas dużą popularnością.

Od czego zacząć?

Tak naprawdę, wybierając bukiet ślubny, powinnyście kierować się przede wszystkim Waszymi preferencjami. Na pewno macie w głowie jakąś wizję, którą profesjonalna florystka pomoże Wam zrealizować. Jeśli szukacie inspiracji, poszperajcie w Internecie, wydrukujcie kilka zdjęć, a może po prostu wybierzcie się na łąkę - matka natura jest najlepszą florystką świata.

Dołóżcie wszelkich starań, aby poszczególne elementy tworzyły konsekwentną i przemyślaną całość. Złota zasada mniej znaczy więcej zawsze się sprawdza. Zaopatrzcie się w fotografię swojej sukni – to na pewno ułatwi zrozumienie Waszej koncepcji bukietu. Określcie orientacyjny budżet i nie wstydźcie się o tym mówić – po co narażać się na niepotrzebne nieporozumienia. Trzymajcie się jednej najważniejszej zasady – to Wasz wyjątkowy dzień, a bukiet to TYLKO dodatek.

Wiem, wiem... od tylu informacji może zakręcić się w głowie. Wybrałyście już coś ciekawego dla siebie? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 sierpień 2019

Komentarze