Jak pozostać niezależnym w związku?

24 wrzesień 2018
Dagmara Sobczak

Będąc w związku, bardzo łatwo jest zagubić swoją niezależność, a tak naprawdę bycie w relacji nie oznacza, że musimy być uzależnieni od partnera. Co więcej, nie powinniśmy być!

Zdrowy związek polega na tym, że każdy ma swoją przestrzeń, wolność, niezależność fizyczną, psychiczną i finansową.

Niezależność w związku – jak o nią zadbać?

Wchodząc w nową relację, już od samego początku warto zadbać o swoją niezależność od partnera. To naturalne, że wchodząc w związek, jak najwięcej czasu chcemy poświęcać naszej ukochanej osobie i wiele chcielibyśmy robić wspólnie. 

Problem jednak pojawia się w momencie, gdy na rzecz związku zapominamy o sobie, swoich ambicjach, planach, zainteresowaniach i potrzebach. Niestety często tak się dzieje. Na pierwszy rzut oka, nie przeszkadza nam to, wydajemy się być szczęśliwi, a jednak gdzieś w głębi serca odczuwamy pewien brak. Jest to brak, który tylko my sami możemy uzupełnić. 

 

Zachowaj niezależność, będąc w szczęśliwej relacji

Najważniejsze na samym początku jest to, aby na rzecz relacji nie zaniedbywać swoich obowiązków, jak i pasji. Jeżeli przed związkiem chodziłaś na angielski, tańce i sztuki walki, nie rezygnuj z tego. Rozumiem, że marzy Ci się spędzanie większej ilości czasu z nowym partnerem, ale rezygnowanie ze swoich pasji i celów na rzecz związku, prędzej czy później będzie kończyło się żalem i niezadowoleniem. 

Nie pozwól także, aby Twój partner stał się jedyną osobą zarabiającą na dom - chyba że macie dzieci i jedno z Was zostaje z nimi w domu, co jest wspólną decyzją. W innym przypadku nie pozwól sobie na bycie zależnym finansowo od drugiego człowieka. Działaj, kombinuj, zmieniaj miejsce pracy, jeżeli jesteś niezadowolona, ale nie pozwól sobie na lata bierności zawodowej, bo Twój partner zarabia wystarczająco dużo, aby utrzymać Was oboje. To nie jest dobra wymówka. Praca nie tylko ma dawać Ci pieniądze, ale także radość, poczucie spełnienia, satysfakcję i poczucie własnej wartości. 

Pamiętaj także o czasie wolnym dla siebie i nie bój się podejmować samodzielnie decyzji, które mają wpływ na Twoje życie. Nawet jeżeli większość z nich wolisz przegadać ze swoim partnerem, czasem podejmij decyzję sama, aby czuć, że cały czas to Ty jesteś najbardziej decyzyjną osobą, jeżeli chodzi o Twoje życie. 

Pomyśl, co by się stało, gdyby tej osoby zabrakło? Czy byłabyś w stanie sobie poradzić? Jeżeli nie jesteś pewna odpowiedzi, to znak, że musisz powalczyć o swoją niezależność.

Dbacie o swoją niezależność w związku? Uważacie, że jest potrzebna?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze