Jak niska samoocena wpływa na związek?

19 styczeń 2019
Dagmara Sobczak

Osoby z niską samooceną mogą mieć problemy na polu zawodowym, osobistym, zdrowotnym, związkowym czy problemy z samopoczuciem. 

Niska samoocena ma destrukcyjny wpływ na każdą strefę naszego życia, dlatego, jeżeli czujemy, że nas też to dotyczy, bardzo ważne jest zadbanie o siebie w tej materii. 

Z niskim poczuciem własnej wartości zmagają się przede wszystkim osoby, które w dzieciństwie i w okresie dojrzewania spotykały się z negatywnymi komunikatami kierowanymi w ich stronę. Negatywne opinie, które usłyszały w młodości, ukształtowały w nich poglądy na własny temat. 

Wydaje nam się, że to, co o sobie myślimy, jest trafne i najprawdziwsze, ale w rzeczywistości to fałszywe przekonania na swój własny temat. I nawet kiedy nasi znajomi albo obcy ludzie mówią nam, jak nas postrzegają, trudno nam w to uwierzyć, bo sami mamy na swój temat zupełnie inne przekonanie. 

Niska samoocena a relacja w związku

Jak już wcześniej wspomniałam, niska samoocena ma ogromny wpływ na wiele sfer naszego życia, również na związki, w jakie wchodzimy i jak się w nich odnajdujemy.

Przede wszystkim osoby z niską samooceną wybierają partnerów albo również z niską samooceną, albo takich, którzy mogliby o nich zadbać i otoczyć ich opieką oraz dać poczucie bezpieczeństwa, którego nie mogą ukształtować w samych sobie. 

Niestety taka relacja, nawet jeśli początkowo wydaje się udana, jest destrukcyjna dla obu partnerów. 

Jak niskie poczucie własnej wartości wpływa na związek?

Po pierwsze osoba z niską samooceną, zamiast pracować nad sobą i swoim komfortem życia, żyje w bezpiecznej bańce utworzonej (z dobrej woli) przez swojego partnera. To złudne poczucie bezpieczeństwa pomaga jej lepiej żyć, ale gdyby wydarzyło się coś, co miałoby rozdzielić parę, poczucie bezpieczeństwa również zabiera. 

Natomiast osoba, która przyjęła rolę opiekuna w związku, nawet jeżeli początkowo jej to nie przeszkadza (np. mężczyźni lubią dbać o kobiety i sprawiać, że te czują się zaopiekowane) w pewnym momencie zauważa, że relacja, w której tkwi to nie pełnoprawny związek, a odpowiedzialność jednego partnera za dwoje. 

Często osoby z niskim poczuciem własnej wartości zrzucają winę i odpowiedzialność na drugiego partnera, obwiniając go za wszelkie problemy w związku, bo wydaje im się, że to na partnerze spoczywa zadbanie o wszystko. W końcu, kiedy zmagamy się z niskim poczuciem własnej wartości, nie mamy chęci działania, unikamy wyzwań ze względu na obawy przed nieporadzeniem sobie z nową sytuacją i nie chcemy brać odpowiedzialności nawet za swoje życie. 

Dlatego, jeżeli chcesz stworzyć szczęśliwy, dojrzały związek, ale zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości – zrób coś z tym. Popracuj nad tym w domu z książkami stworzonymi przez cenionych psychologów albo skorzystaj z pomocy specjalisty. 

Znacie jakieś sposoby na uporanie się z niską samooceną? Nie da się ukryć, że to bardzo trudne zadanie, ale może się udać! :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

19 czerwiec 2019
07 październik 2018

Komentarze