Noworoczne cele

29 grudzień 2022
Dagmara Sobczak

Nowy Rok za pasem, a Ty cały czas nie zdążyłeś jeszcze zastanowić się nad celami na ten rok? Nic straconego.

Nigdy nie jest za późno, żeby zastanowić się nad tym, co jest Ci bliskie i co w najbliższym czasie chciałbyś zmienić czy osiągnąć. 

Stawianie celów to nie jest wcale taka trudna sztuka, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w stawianiu celów albo nie udaje Ci się ich zrealizować, gdzieś popełniasz błąd. 

I na tych miejscach, gdzie najczęściej popełniamy błędy, chciałabym się skupić.

Zastanówmy się, jak ustrzec się przed niezrealizowaniem swoich celów i w nowy czas wejść z przytupem.

 

 

Najczęstsze pułapki, w które wpadamy stawiając sobie cele:

 

Nie rozpisujemy celu na drobne zadania 

Każdy cel należy spisać na mniejsze zadania, które w jego ramach będziemy wykonywać i odhaczać na liście. Dzięki temu znamy swój plan działania, wiemy co mamy po kolei robić, więc w konsekwencji cel wydaje nam się bardziej realny.

 

 

Nie ustalamy terminu realizacji celu

Albo ustalamy, ale ten termin jest nierealny. Dlatego właśnie by był realny, musimy podzielić cel na drobne zadania. Rozpisać w jakim czasie, jakie zadania jesteśmy w stanie wykonać i wyliczyć też ile zajmie nam spełnienie całego tego celu. 

Aby termin realizacji celu był realny, weź pod uwagę swoje inne zajęcia, czas wolny, pasje, ale i czas na środki nieprzewidziane, innymi słowy: czynnik losowy, który może się wydarzyć, a którego nie jesteś w stanie zaplanować jak np. choroba.

 

Brakuje nam motywacji

Już na etapie stawiania celów warto zastanowić się, jak poradzimy sobie z brakiem motywacji, kiedy nas dopadnie, a w trakcie realizacji celu, na pewno w którymś momencie motywacja zacznie słabnąć. 

Dlatego zastanów się, jak możesz zmotywować siebie sam, a także czy masz bliskie osoby, albo mentora, który także w gorszych chwilach mógłby być twoim motywatorem zewnętrznym i wsparciem.

 

 

To nie jest nasz cel

Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale jeżeli już na etapie spisywania celu nie czujesz ogromnej motywacji, masz małe szanse, że ten cel uda Ci się zrealizować. Może ktoś Ci podpowiedział, że powinieneś coś zrobić? Może uważasz, że coś się opłaca, ale wcale to nie leży w kręgu Twoich zainteresowań? Jeżeli już na początku nie czujesz ekscytacji na myśl o swoim celu – nie wróży to dla niego dobrze. 

 

 

Dlatego stawiając sobie cele, wsłuchaj się w siebie i uważaj na te 4 najczęściej pojawiające się pułapki. Jeżeli przygotujesz się dobrze, na lepsze i gorsze momenty, jest ogromna szansa, że spełnisz swoje zamierzenia. Trzymam kciuki!

A wam udało się już postawić cele w tym roku? Czy cały czas to zadanie przed wami? 

 

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 marzec 2019
24 sierpień 2020

Komentarze