Nie kupuj, adoptuj! Jak przygotować się na obecność zwierzaka w domu?

10 grudzień 2020
Dagmara Sobczak

Kochacie zwierzęta i właśnie podjęliście decyzję o adopcji jednego z nich? Mieszkanie bez zwierząt wydaje wam się puste i chcielibyście swój czas poświęcić żywego stworzeniu?

Niezależnie o jakim zwierzaku myślicie, do każdej adopcji trzeba się przygotować. 

Zwierzęta w domu – jak się przygotować?

Zwierzę to ogromna odpowiedzialność. Jeżeli nie macie warunków ani dużej ilości wolnego czasu, który moglibyście poświęcić zwierzęciu – nie decydujcie się na niego. Zwierzak to odpowiedzialność na lata, to także koszta, na które trzeba być gotowym. To nie zabawka, którą odstawi się w kąt, kiedy nam się znudzi. 

Mam jednak nadzieję, że to już wiecie i z czystym sumieniem mogę przejść do tego, jak przygotować siebie i dom na wizytę zwierzaka. 

Jak przygotować się na zwierzaka?

Zanim adoptujesz czy kupisz jakiekolwiek zwierzę, bardzo dużo o nim poczytaj, zarówno gatunku, jak i rasie. Niektóre zwierzęta są bardzo stadne (na przykład adopcja jednego szczurka to już znęcanie się), niektóre nie akceptują innych zwierząt, są takie, które lubią dużo spać i takie, które uwielbiają biegać kilka godzin dziennie.

Dobierz zwierzaka do swojego trybu życia. Nigdy na odwrót. Nie licz na to, że border collie będzie leżakował z Tobą spokojnie na kanapie. 

Przygotuj się finansowo na przybycie nowego lokatora. Sprawdź, ile kosztują coroczne szczepienia, jakie choroby najczęściej dotykają gatunek, który Cię interesuje i czy ogólnie są chorowite. Wizyty u weterynarza kosztują i warto wiedzieć ile, zanim weźmie się zwierzaka do domu.

Sprawdź, ile kosztuje jedzenie dla zwierzaka i wyprawka (klatka, posłanie, transporter, smycz, kaganiec, worki na odchody, żwirek itp.). Podlicz wszystko dokładnie i sprawdź, czy stać Cię na zwierzaka. 

To co ważne, zanim adoptujesz zwierzaka, sprawdź czy nikt w Twojej rodzinie nie jest uczulony np. na sierść. 

Jak przygotować dom na zwierzaka?

Po pierwsze, musicie zabezpieczyć dom, w taki sposób, żeby był przyjazny i bezpieczny dla zwierząt. Jeżeli chcecie adoptować gryzonia, powinniście pochować wszystkie kable i przygotować się na drobne zniszczenia w domu. Gryzonie znajdą sobie wiele rzeczy do gryzienia (meble, piloty, książki), jeżeli nie będą mogły tępić ząbków na czymś innym. Podobnie ze szczeniakami. 

Po drugie, sprawdźcie rośliny, jakie macie w domu. Niektóre są trujące dla kotów, psów czy gryzoni. Szczególnie musicie uważać z roślinami trującymi dla kotów, bo jak wiadomo, kot wskoczy wszędzie, więc takie rośliny trzeba z domu po prostu usunąć. 

Po trzecie, jeżeli bierzesz zwierzę klatkowe, powinno być wypuszczane poza klatkę codziennie, żeby się wybiegało. Jeżeli nie masz w domu warunków, żeby wypuszczać zwierzaka z klatki, daruj sobie adopcję. 

O czym według Was trzeba jeszcze pamiętać, przymierzając się do adopcji zwierzaka?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 luty 2019
16 wrzesień 2018

Komentarze