Ile czasu powinno upłynąć od zaręczyn do ślubu?

09 luty 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Twój chłopak klęknął przed Tobą, wyznał miłość i zadał magiczne pytanie: czy zostaniesz moją żoną? Odpowiedziałaś TAK, chłopak awansował na miano narzeczonego i co dalej?

Czy ktoś określał czas pomiędzy zaręczynami a ślubem? Po jakim czasie do pierścionka zaręczynowego na palcu powinna dołączyć obrączka?

Rosnące koszta organizacji wesela

Przyjęło się, że zaręczyny trwają około dwóch lat. Czas ten stopniowo się wydłuża ze względu na chociażby rosnące koszty organizacyjne. Dużo młodych decyduje się na sfinansowanie wydarzenia samemu, a co za tym idzie muszą zgromadzić odpowiednią pulę na ten cel. A jak wiadomo, pula powinna być spora…

Na przestrzeni lat cena ślubu i wesela znacznie wzrosła. Zgromadzenie środków to wyzwanie w obecnych - dość drogich - czasach, stąd wydłużenie czasu pomiędzy zaręczynami a ślubem. Na pewno chcesz, by Wasz dzień był wyjątkowy, a przy planowaniu wszystkich atrakcji łatwo by ostateczna suma wesela w mig zrobiła się bardzo wysoka. Budżet weselny sięga między 20 a 40 tysięcy zł. Jest on zależny od miejsca odbywanej uroczystości i wieku Państwa Młodych.

Zwróć uwagę, że koperty nie zawsze całkowicie pokryją poniesione wydatki. Metodą na oszczędności może być rezygnacja z filmu ślubnego, wybranie mniej znanego zespołu muzycznego, skromniejsze dekoracje lub zrobienie ich samodzielnie. Ponadto koszty zmniejszą się w przypadku wybrania na ślub miesiąca z poza sezonu.

Przeznaczony budżet na ślub i wesele zależy od osobistych preferencji i oczekiwań Państwa Młodych. Ustal je z partnerem na samym początku, będzie łatwiej na późniejszych etapach.

Brak wolnych terminów

Z własnego doświadczenia wiem, że kwestia terminów nie należy do najprostszej. Zarówno kościół jak i sale weselne prowadzą terminarze, które przez trwający „ślubny boom” są w dużej mierze wypełnione. Większość par wybiera z reguły na to wydarzenie miesiące letnie, aby więc mieć ich gwarancję w wymarzonym miejscu, musisz dokonać rezerwacji stosunkowo wcześnie.

Wybór sali weselnej również uzależniony jest od liczby gości. Pamiętaj, że oprócz kościoła i sali na zabawę weselną, potrzebujecie także oprawy muzycznej, fotografa, dekoratorki, fryzjera, makijażystki... No właśnie, a te osoby również prowadzą kalendarz zapisów. W zależności na jak prestiżowe osoby się decydujesz, tak będą dysponowały wolnymi terminami.

Jeśli wybrałaś fotografa, który w Twoim mieście jest jednym z najbardziej popularnych, nie spodziewaj się, że przychodząc do niego w styczniu, ten zagwarantuje Ci termin w czerwcu – miesiąc może się zgadzać, ale nie tego roku, tylko dwa lata w przód :)

Coraz więcej możliwości

Z roku na rok przybywa ślubnych atrakcji do wyboru. Branża ślubna prześciga się w coraz to nowszych pomysłach dla Państwa Młodych. Znany zespół, wypuszczanie motyli, pokaz kulinarny… liczba może przytłoczyć.

Pełen wachlarz nietypowych atrakcji na wzór tych amerykańskich pokazywanych w telewizji. Pewnie sama nie wiesz na co się zdecydować, przeglądasz oferty, konsultujesz z Narzeczonym, ale nie jest to takie łatwe... Chcesz zadowolić gości, zaskoczyć ich, chcesz by miło spędzili czas i razem z Tobą latami wspominali tą imprezę.

Nie pozwól, by temat Cię przerósł i wywołał niechęć. Podejdź do tego z optymizmem, na spokojnie.

Planowanie wydarzenia

Nie bez powodu powstał zawód Weeding Plannera. Organizacja ślubu i wesela pochłania wiele czasu i nerwów. Jeśli wesele chcesz zaplanować sama, przygotowania powinnaś więc rozpocząć na długo przed wyznaczoną datą. To nie taka łatwa sprawa…

Wszystko musi być połapane na przysłowiowy ostatni guzik. Wybranie miejsca, dekoracji, oprawy muzycznej, ustawienie stołów, zrobienie listy gości, dobranie zaproszeń, pomysł na ściankę, prezenty dla gości, wybór fotografa i wiele innych. Załatwienie wszystkich tych punktów to swoista długa wycieczka, przy której niezbędne jest posiadanie mapy, tak by nie zgubić żadnego z obowiązujących punktów.

Spotkania, ustalenia, umowy… jest tego naprawdę sporo. Musisz uzbroić się w cierpliwość i być pozytywnie nastawiona do działania, a pójdzie szybciej i łatwiej :)

W Internecie napotykam na wiele stron i for poświęconych tematowi zaręczyn. Niektóre z użytkowniczek wypowiadają się, że nie ma większego znaczenia to, po jakim czasie od zaręczyn stanie się na ślubnym kobiercu, inne zaś twierdzą, że zwlekanie z tym tematem to nie najlepszy pomysł.

Pewne jest jednak to, że zarówno Ty, jak i Narzeczony musicie być gotowi na ten krok. Pomyśl z partnerem, jak powinno wyglądać Wasze wymarzone wesele, w późniejszym etapie przystąp do działania. Na organizację lepiej zostawić sobie większą rezerwę czasową, tak by było mniej nerwów i paniki. Pośpiech nie jest wskazany przy tak ważnym temacie.

Jak widzisz, nie ma więc konkretnej reguły odnośnie czasu trwania zaręczyn. Jednak organizacja, w tym zbiórka pieniędzy, wiąże się z czasem. Ważne jest, by dzień Twojego ślubu był dniem idealnym, na który jesteście razem z narzeczonym gotowi. Istotne jest, by wszystko było przygotowane na spokojnie, przecież to nie są wyścigi i konkurs, która kobieta pierwsza wyjdzie za mąż :)

Jak widzisz całe przygotowania to dość długa droga, która nie zawsze bywa prosta, a jednocześnie wymaga dużego zaangażowania. Pewnie nie raz zdarzało się, że Para Młoda zorganizowała swój ślub i wesele w 4-5 miesięcy i była zadowolona z rezultatów. Wszystko zależy też od charakterów samych zainteresowanych.

Spraw do załatwienia jest sporo, zacznijcie więc w odpowiednim czasie, ale nacieszcie się też okresem przejściowym :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 wrzesień 2018
07 grudzień 2018

Komentarze