Zaakceptuj swoje uczucia i pozwól sobie odpocząć

13 lipiec 2022
Dagmara Sobczak

Kolejny tydzień jesteś w domu i zaczynają przygniatać cię informacje z każdej strony, jak być bardziej produktywnym? Masz wrażenie, że wszyscy w Twoim otoczeniu coś robią? Rozpoczynają nowe kursy, uczą się języka, biorą udział w szkoleniach online, a Ty czujesz się przez to gorszy, bo na przykład nie chce Ci się/nie masz siły/ jesteś zmęczony?

Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie. 

Odpoczywanie jest okej

Po pierwsze, nie dziw się sobie, że czujesz się przygnębiony czy gorszy. To normalne, jeżeli z każdej strony widzimy produktywność i jesteśmy do niej ciągle zachęcani, a nie mamy na nią chęci. Tak samo, jak normalne jest to, że może Ci się teraz nie chcieć. 

Pierwszy raz jesteśmy w sytuacji epidemii, więc mamy prawo czuć się z tym niekomfortowo. Masz prawo czuć się źle, kiedy jesteś zamknięty w domu. Masz prawo się obawiać, czuć lęk czy strach o bezpieczeństwo oraz zdrowie swoje i swoich bliskich. 

Masz prawo do różnych uczuć i emocji, jakie będą się w Tobie pojawiać i to jest normalne. Nie neguj tego i nie odtrącaj. Zaakceptuj. 

To dla nas nowa sytuacja i każdy na swój sposób musi sobie z nią poradzić. 

Dlatego, jeżeli czujesz, że aktualnie nie jesteś w stanie na niczym się skupić, jesteś zmęczony, potrzebujesz odpocząć – zrób to. 

Nie musisz być super produktywny na kwarantannie – jeśli masz taką możliwość, możesz nie robić nic bez wyrzutów sumienia. 

Techniki relaksacyjne

Jeżeli czujesz się spięty i zlękniony, warto, żebyś zainteresował się technikami relaksacyjnymi. Powinno pomóc Ci to trochę w odstresowaniu się i skupieniu na byciu tu i teraz. 

Najprostsze co możesz dla siebie zrobić to usiąść wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem i zacząć świadomie oddychać. Nabieraj powoli głębokie oddechy i wypuszczaj je w tym samym tempie. Myśl o oddychaniu (żeby było Ci łatwiej, możesz liczyć oddechy). Obserwuj ruch swojego powietrza. Zrób minimum 10 takich oddechów, ale jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej – nie ograniczaj się. 

Inny sposób na zrelaksowanie się to położenie się na plecach i zamknięcie oczu. Wyobraź sobie, jak po kolei rozluźniasz każdą część swojego ciało, zaczynając od palców stóp, a kończąc na skórze głowy. Gdy już rozluźnisz całe ciało, wyobraź sobie, że jesteś w pięknym ogrodzie, takim jak sobie wymarzyłeś. Pobądź tam, tak długo, jak tylko potrzebujesz, a potem wróć do swojego ciała. Jak będziesz gotowy, otwórz oczy. 

Jeżeli czujesz, że chciałbyś spróbować więcej technik relaksacyjnych, poszukaj ich w sieci. I śmiało odpoczywaj. 

A wy dajcie sobie przyzwolenie na nudę i odpoczynek podczas kwarantanny, czy jesteście #teamproduktywność?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 lipiec 2020
19 październik 2018

Komentarze