Kiedy zabrać się za wybór sali weselnej, a kiedy zacząć myśleć o sukni ślubnej i garniturze?

27 czerwiec 2018
Justyna Gul

Ślub jest nie tylko wspaniałą ceremonią, będącą wstępem do dalszego, wspólnego życia, ale i wielkim wyzwaniem logistycznym...

 

Planując organizację wesela, niezbędna jest orientacja w kolejnych krokach związanych z przygotowaniem, a także podjęcie kilku istotnych decyzji, dotyczących m.in. rodzaju ślubu, charakteru ceremonii, ślubnego menu czy muzyki. O czym zatem należy pamiętać?

Rok przed ślubem

Moment przyjęcia oświadczyn jest tak naprawdę chwilą, od której warto myśleć o organizacji przyszłego ślubu. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym mniejszy stres będzie z tym związany i tym mniej niespodzianek na nas czeka. Organizacja tego rodzaju ceremonii jest tym trudniejsza, że trudno tu mówić o dystansie emocjonalnym, poza tym musimy przygotować się na wiele kompromisów. Każda ze stron ma bowiem swoją idealną wizję tego święta i… rzadko jest ona spójna.

Pierwszym krokiem ku organizacji idealnego ślubu jest wyznaczenie jego daty, a także podjecie decyzji dotyczącej rodzaju ślubu (ślub cywilny, kościelny, konkordatowy), co pociąga za sobą określone dokumenty do zgromadzenia oraz konieczność dopełnienia wielu formalności (np. nauki przedmałżeńskie w przypadku ślubu kościelnego). Warto zastanowić się również, gdzie ślub będzie się odbywał – w Polsce czy poza granicami kraju, w jakim mieście, w urzędzie czy raczej w plenerze. Wybór danej lokalizacji może pociągać za sobą dodatkowe czynności, które należy wykonać.

Ponadto, niezbędne jest określenie, jaki ma być charakter ślubnej uroczystości, czyli czy ślub ma być kameralny, huczny, oryginalny, rustykalny, w stylu glamour, itd. Podjęcie powyższych decyzji pociąga za sobą powstanie pewnych kosztów, dlatego już na tym etapie warto określić, jakim budżetem na organizację ślubu dysponujemy, ewentualnie o jakim myślimy. Przydać się może również informacyjna wizyta w banku, by zorientować się, na jakich warunkach możemy uzyskać dodatkowe środki finansowe.

Warto też podjąć decyzję, czy organizacją ślubu i wesela zajmiemy się osobiście, czy oddamy przygotowania w ręce specjalisty, czyli ślubnego konsultanta. W niektórych miastach (np. Warszawa, Kraków) oraz miesiącach cieszących się wyjątkową popularnością jeśli chodzi o śluby, to również chwila, w której warto podjąć decyzję co do zespołu muzycznego ewentualnie dj'a, ustalenia terminu w kościele oraz zarezerwowania miejsca na wesele. Później bowiem najlepsze lokalizacje czy zespoły mogą być już zajęte, co zmusi nas do zadowolenia się niższą jakością.

Pół roku przed ślubem

Czas na zarezerwowanie: kościoła, sali, miejsc hotelowych dla gości zjawiających się z daleka (jeśli nie zostało to zrobione wcześniej). To również moment, kiedy warto rozejrzeć się za fotografem i kamerzystą (jeśli chcemy mieć taką pamiątkę z wesela). Warto skorzystać z kontaktów udostępnionych przez znajomych lub też z informacji i wizytówek zdobytych na Targach Ślubnych, by ograniczyć ryzyko związane ze złym wyborem. Bez dobrej muzyki wesele zmienić się może w nudne spotkanie, a bez profesjonalnego fotografa te najpiękniejsze chwile, w stresie, mogą szybko ulecieć z pamięci.

Ważnym elementem organizacyjnym jest również wybór sukni oraz garnituru. Kiedy podejmiemy już decyzję co do stroju, możemy wspólnie z florystyką ustalić wybór ślubnego bukietu, dekoracji kościoła i/lub Urzędu Stanu Cywilnego oraz sali weselnej i samochodu.

Należy również:

  • ustalić menu (w tym słodkie przekąski, tort, ewentualnie atrakcje tj. fontanna czekoladowa);
  • zarezerwować namioty, zastawę, krzesła, stoły, itd. (jeśli decydujemy się na ślub plenerowy);
  • zapewnić transport dla siebie oraz gości;
  • zamówić ewentualne atrakcje, zarówno dla dorosłych (np. pokazy barmańskie, pokaz robienia sushi), jak i dla dzieci (np. kręcenie balonów, malowanie twarzy);
  • pomyśleć o drobnym upominku dla gości – nie tylko przypominać będzie wspaniałe chwile, ale również będzie podziękowaniem za ich obecność w tym ważnym dla nas dniu;
  • wybrać obrączki (szczególnie te według własnego projektu i/lub grawerowane);
  • zamówić fryzjera oraz makijażystkę, ewentualne wizyty u kosmetyczki (jeśli decydujemy się na oczyszczanie, należy to zrobić około trzech miesięcy przed ślubem – nie chcemy straszyć gości czerwoną twarzą);
  • ustalić urlop z przełożonym (jeśli nie był on przewidziany w planie);
  • sporządzić listę prezentów (dzięki temu unikniemy powtarzających się przedmiotów lub rzeczy zupełnie nam zbędnych);
  • wybrać wzór zaproszeń i zlecić ich produkcję (możemy dodatkowo zamówić druk mapki z dojazdem do kościoła czy sali, a także skierowanej do gości informacji, dołączonej do zaproszeń, dotyczącej zamienników dla kwiatowych prezentów – np. czekoladek, karmy dla zwierząt czy książek, które przekażecie do domu dziecka).

Dwa miesiące przed ślubem

To czas na wysłanie lub osobiste wręczenie zaproszeń oraz przekazanie listy prezentów, ustalenie szczegółów ceremonii ślubnej i dopięcie wszystkiego na przysłowiowy ostatni guzik. Można również pomyśleć o lekcjach tańca, jeśli nie czujemy się w tej materii zbyt dobrze, bądź też kiedy chcemy zaskoczyć gości zmysłową salsą czy romantycznym walcem. W sytuacji, kiedy planujemy rozdzielność majątkową, warto umówić się z notariuszem na podpisanie intercyzy (umowy przedmałżenskiej).

Miesiąc przed ślubem

Potwierdzamy listę gości (to zwykle jest termin, który umożliwia ewentualne zmiany z restauracji czy hotelu); przygotowujemy plan rozsadzenia gości, pamiętając by:

  • pary siedziały koło siebie (choć etykieta mówi o sadzaniu małżeństw naprzeciwko siebie),
  • rozdzielić osoby, które nie darzą się sympatią,
  • rozsadzić gości naprzemiennie według płci, tzn. kobieta – mężczyzna – kobieta, itd.



Dzień przed ślubem

Upewnij się, że masz zgromadzone wszystkie dokumenty, dowody osobiste i obrączki (najlepiej połóż to wszystko razem). Nie ma nic gorszego, niż nerwowe poszukiwania o poranku, bądź też sytuacja, w której … brak obrączek zostanie zauważony dopiero podczas ceremonii. Zweryfikuj, czy wszystko co niezbędne zostało dostarczone na salę – możesz ewentualnie poprosić o uzupełnienie zapasów drużbę. Przezorna Panna Młoda powinna też zapakować tzw. niezbędnik, który ograniczy ryzyko, że oczko w pończochach czy rozdarta suknia zepsują nam wieczór. Zadbaj, by w paczce znalazły się: dodatkowa para pończoch, igła z nitką w kolorze sukni oraz garnituru, podstawowe kosmetyki, chusteczki.

Pamiętajmy, że w przypadku organizacji ślubu czas może być naszym największym sprzymierzeńcem, ale również wrogiem. Dlatego warto odpowiednio wcześniej rozpocząć ślubne przygotowania, by jak najmniej odczuć ich uciążliwość :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

27 lipiec 2020
07 marzec 2019

Komentarze