Państwo Młodzi w starszym wieku

05 grudzień 2017
Anna Żaczek

Czy Państwo Młodzi są młodzi, czy starsi? Wytykanie komuś metryki nigdy nie jest na miejscu, nie popełniajmy zatem faux–pas wobec nowożeńców. Jednak dla tych, którzy zastanawiają się nad podjęciem życiowej decyzji, niech poruszony tu temat stanie się pozytywnym przykładem na to, że miłość i małżeństwo ma swój sens w każdym wieku.

Przyjrzyjmy się parom, które wstępują w związek małżeński powyżej 40 roku życia. Okazuje się, że odsetek nie jest taki mały. Według statystyk GUS z 2016 roku w Polsce w przedziale wiekowym 40-85 lat i powyżej odnotowano 20675 nowożeńców, którzy zawarli ślub cywilny. W wieku 80-85 i więcej lat było aż 295 osób. W kategorii wyznaniowe – mamy 5041 nowożeńców, w tym 66 w przedziale wiekowym 80-85 i więcej. Nie zagłębiając się w kolejne liczby, możemy wyciągnąć wniosek, że wiek nie jest przeszkodą w zawieraniu małżeństwa.
Na każdym etapie swojego życia warto podjąć wyzwanie bycia z kimś. Bez względu na, to czy jest się singlem, rozwodnikiem czy wdowcem i choć nie zawsze intencje partnera są tak czyste jakby się tego oczekiwało.

Gdy mężczyzna jest dużo starszy od swej partnerki.

„Miłość jest twórczą aktywnością. Zakłada troskę, wiedzę, reagowanie, afirmacje i radość – nakierowane na osobę, drzewo, obraz, ideę... Kochać znaczy powoływać do życia, powiększać jej lub jego życiową aktywność”. (E. Fromm)

Wszystko jest ok., kiedy facet jest wysoko po 50., a kobieta nawet 20 lat młodsza. Nie dziwimy się zbytnio, mimo że różnica obejmująca jedno pokolenie. Tłumaczymy to tym, że mężczyzna w taki sposób potwierdza swoją atrakcyjność. W męskim środowisku wzbudza zazdrość, a w kobiecym - szczególnie swych dawnych partnerek - nienawiść.
I wszystko gra, dopóki młodsza partnerka nie znudzi się starszym partnerem, i nie porzuci go dla młodszego oraz sprawniejszego chłopaka w zbliżonym wieku. Młode dziewczyny kusi zasobny portfel, komfortowy dom, atrakcyjny facet na stanowisku. Jest to zapowiedź w miarę ustabilizowanego życia. Dziewiętnastolatka, nawet jeśli się zauroczy, zechce szybko wejść w związek małżeński, nie myśląc, co będzie za 30 lat. Chęć wyjścia z domu, poczucie swobody sprzyja nieprzemyślanym decyzjom, ale jak to się ma do miłości, zaufania i wierności? Lekceważące podejście do statusu małżeństwa w konsekwencji skutkuje niestety licznymi rozwodami.
Żeby nie być posądzoną o tendencyjność, przyznam rację, że młoda partnerka ma swoje zalety, ponieważ mobilizuje do wychodzenia ze schematów, do działania, aktywności fizycznej i umysłowej. Szalone pomysły i wyzwania powodują, że oboje nie czują upływu czasu i dystansu wynikającego z różnic pokoleniowych. Trochę innymi kryteriami kieruje się trzydziestoparolatka, która ma już ustaloną pozycję zawodową, czasami dysponuje własnym mieszkaniem, osiąga sukcesy w pracy. Jej niepotrzebny jest facet z kasą, ale z klasą, czyli człowiek o wyrazistych poglądach i na poziomie. Dla niej różnica wieku nie stanowi przeszkody. Wiele z takich par pozostaje mimo nieprzychylnych ocen społeczeństwa (bo przecież łatwo się rzuca oskarżenia) zgodną parą do końca. Łączą je wspólne pasje, uzupełniają się wzajemnie w codziennym życiu.

Gdy kobieta jest starsza od swego życiowego partnera

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że młodsi mężczyźni mają starsze partnerki. Temat drażliwy, ale coraz więcej zaczyna się o tym mówić. Publicznie łatwiej pokazać się starszemu facetowi z młodą dziewczyną niż starszej kobiecie z dużo młodszym mężczyzną. Pary, w których kobieta jest starsza, bardziej narażone są na krytykę, dwuznaczne uśmiechy i wyszydzanie za plecami.
O ile w teatrze, czy kinie można uchodzić za parę znajomych, to już na mniej oficjalnych spotkaniach, wśród młodziutkich dziewczyn szalone „czterdziestki” czy „siątki” wzbudzają uśmiechy i odmawia się im prawa do dobrej zabawy. Młodszy partner z pewnością będzie unikał spędzania czasu w ten sposób. Co łączy takie pary? Często szukanie kontaktów ze starszą od siebie kobietą wynika z dojrzalszej postawy mężczyzny, który z rówieśnikami nie znajduje wspólnego języka. W innym przypadku wysoka pozycja społeczna imponuje młodszej osobie. Czasami po prostu świetnie dogadują się na wielu płaszczyznach, a atrakcyjność fizyczna sprzyja zauroczeniu.


Jeśli znajomość przetrwa kilka lat a partnerzy podejmą decyzję o zawarciu zawiązku małżeńskiego należy przypuszczać, że stworzą kochającą się rodzinę i warto pogratulować im wyboru. Szczególnie ważne jest zdanie bliskich osób. W takich sytuacjach nie należy ulegać powszechnej mentalności społeczeństwa, a raczej czerpać radość życia z bycia tu i teraz, wszak nie ma monopolu na wiek Pary Młodej!

Średnia

4.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 październik 2018
28 sierpień 2018

Komentarze