Perfekcyjna talia

26 luty 2018
Anna Żaczek

Perfekcyjna talia, perfekcyjna sylwetka, perfekcyjna Panna Młoda... Perfekcja w wielu dziedzinach życia przynosi sukces, ale nie przesadzajmy.


Nie ma w życiu tak, żeby wszystko było idealne. Nie da się również wszystkiego perfekcyjnie zaplanować. Nie każda dziewczyna, czy kobieta, osiągnie wymarzony wygląd i nie przez to, że nie będzie się odpowiednio starać. Budowa ciała, wzrost, typ urody nie zawsze będą sprzyjać osiągnięciu perfekcyjnej talii. Co zatem można zrobić, aby obudzić kobiece piękno i pomóc, choć trochę, w dążeniu do uzyskania wymarzonego efektu?

Już pod koniec XIV wieku wymyślono gorset, który wyszczuplał sylwetkę, podnosił piersi i niestety deformował płuca oraz żebra kobiety. Panie czuły się w nim elegancko i powabnie, dlatego nie chciały zrezygnować z niego, nawet wówczas, kiedy nadmiernie ściśnięte materiałem dostawały krwotoków i mdlały z niewydolności krążenia. Nosiły go królowe, mieszczki i chłopki, po niego sięgali również mężczyźni. Kochany przez kobiety, potępiany przez kościół utrzymywał się przez stulecia aż do I wojny światowej, kiedy emancypantki odrzuciły go na rzecz biustonoszy. Do łask powrócił w latach 80. naszego wieku za sprawą francuskiego projektanta mody, muzyka i kostiumografa Jeana-Paula Gaultier’a. Projektant zdobył światową sławę pracując u boku Pierre Cardin. Stworzył wiele szokujących i przewrotnych kreacji, między innymi dla Madonny.  Przywracając  gorsety do kobiecej mody, nadał im nowy design i charakter.

Gorsety wracają do łask?

Kolekcje jesień - zima 2017/18 obfitują w gorsety, które wyszły z ukrycia, stając się elementem dekoracyjnym stroju kobiety. Na wielu wybiegach modowych zaprezentowano przeróżne odmiany. A zatem znajdziemy efektowne gorsety przypominające szerokie pasy podkreślające talię tzw. underbust - zakładane na sportowe koszule, również gorsety zakładane do spodni przypominające dobrze wymodelowane bluzeczki na ramiączkach (overbust). W wielu projektach pojawiają się w sukniach ślubnych oraz koktajlowych, sznurowane na plecach lub zapinane z przodu na specjalne zaczepki.

Dla kogo gorsety?

Z pewnością dla każdej z pań bez względu na wiek. Niestety budowa ciała niektórych kobiet nigdy nie pozwoli na uzyskanie talii osy. Jednak nie ma czym się przejmować. W gruncie rzeczy, jeśli nie chodzi nam o drastyczne zmiany, ale o bardziej kosmetyczne wyszczuplenie sylwetki, to dzięki trikowi z gorsetem przynajmniej wyprostujemy sylwetkę. Gorset sprawdzi się również w stroju kobiet puszystych pod warunkiem, że będzie doskonale dobrany i nie stworzy przykrego dla oka efektu „wypływania” nadmiaru ciała.

Na co musisz być przygotowana, kupując gorset?

Niestety, jeśli planujesz zakupienie gorsetu i chcesz wystąpić w nim jednorazowo, to raczej nie osiągniesz perfekcyjnej talii. Widoczny efekt jest wynikiem długotrwałego procesu.  Wiąże się również z przyzwyczajaniem się do noszenia tego typu garderoby, podobnie, jak w przypadku bielizny modelującej.

Zatem gorset należałoby kupić kilka miesięcy wcześniej przed planowanym głównym wystąpieniem. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, dobieramy gorset wyszczuplający lub gorset do trenowania talii. Ten drugi wymagaja systematycznego noszenia przez kilka lat.

Należy pamiętać, że duże zmniejszenie tali osiągnąć można tylko poprzez wycięcie żeber, a chyba nie o to wam chodzi. Gorset należy nosić kilka godzin dziennie i co jakiś czas, gdy staje się luźniejszy sznurować/zapinać go ciaśniej. Ogólnie zalecane jest kupienie o około 2 cale mniejszego od obwodu talii. Z uwagi na koszty, warto nabyć  od razu mniejszy o 4 cale, ale wówczas nie należy sznurować do końca, a stopniowo coraz bardziej zaciskać. Kupując gorset w salonie, możecie liczyć na profesjonalną pomoc w dopasowaniu wraz z instrukcją noszenia.

Przyznacie, że gorsety są intrygujące i można je nosić na wiele okazji. Powyższa kolekcja La Belle Epoque została zaprezentowana na Targach Ślubnych Wedding w Warszawie. 

Średnia

4.9

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze

Wspaniały artykuł! Bardzo przydatny
~Joanna 27 luty 2018 14:46 odpowiedz