... a bycie w związku

27 wrzesień 2018
Dagmara Sobczak

Poczucie własnej wartości to filar udanego, spokojnego życia każdego z nas. Szacuje się, że około 40% kobiet ma problem z zaniżonym poczuciem własnej wartości albo z jej brakiem w ogóle. 

Nie dość, że niskie poczucie własnej wartości zaniża radość naszego życia i utrudnia wiele działań, ma także wpływ na jakość relacji, w które wchodzimy, a także związku, który próbujemy zbudować.

Poczucie własnej wartości, a bycie w związku

To, jakie mamy poczucie własnej wartości, w dużej mierze kształtuje nasz związek i relacje z innymi osobami. Nie ma większego znaczenia dla związku, czy nasze poczucie własnej wartości jest zaniżone czy zawyżone – każde odstępstwo od normy, rodzi pewne problemy i prędzej czy później związek na tym ucierpi. 

Kiedy mamy zaniżone poczucie własnej wartości, stajemy się chorobliwie zazdrośni i podejrzliwi. Nie wierzymy we własne możliwości i mamy problem z porównywaniem się do innych. Niestety, często w tych porównaniach stawiamy siebie na gorszym miejscu i stąd bierze się wiele obaw i lęków. Lęk przed odrzuceniem, lęk przed zdradą czy przed samotnością.  

Wiele osób swoją wartość buduje na opinii innych, szczególnie partnera. Jeżeli nasz partner wypowiada się o nas dobrze, jest dla nas taką łódką, która utrzymuje nas na powierzchni. Jeżeli jednak jej zabraknie, zaczynamy tonąć, bo nie mamy do czego się odwołać w środku siebie, ponieważ właśnie tam brakuje ugruntowanej pozycji własnej wartości. 

Dlatego tak bardzo boimy się utracić partnera, bo wiemy, że w samotności będzie nam bardzo trudno się odnaleźć. 

Lęk przed samotnością? Zbuduj poczucie własnej wartości

Jeżeli podobne lęki i obawy dotyczą Ciebie albo masz problem z nadmierną zazdrością, nieufnością, podejrzliwością i kontrolą – zastanów się, czy na pewno Twoje poczucie własnej wartości jest na odpowiednim poziomie?

Kiedy zbudujemy sobie poczucie własnej wartości na tyle, że przestaniemy przejmować się nadmiernie opinią innych, dużo łatwiej będzie nam poradzić sobie w złych czy stresujących sytuacjach. Wtedy mija także przejmujący lęk przed samotnością.

Nie oznacza to jednak, że mając odpowiednie poczucie własnej wartości już nic nas nie zrani. To nieprawda. Każde rozstanie przeżyjemy na swój sposób, ale będzie nam przeżyć je dużo łatwiej, niż wtedy, gdy tego poczucia własnej wartości brakuje. To, co dziś może wydawać się nam nie do przeżycia, okaże się przykre, ale jak najbardziej do wytrzymania.

W jakich jeszcze strefach według Was poczucie własnej wartości ma znaczenie w budowaniu szczęśliwego związku?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze