Czy warto organizować poprawiny po weselu?

19 czerwiec 2018
Magdalena Gitler

Okazja do dalszego świętowania i spędzenia czasu z gośćmi weselnymi czy sztuczne przedłużanie imprezy i męczarnia po całej nocy zabawy?


Warto organizować poprawiny czy jednak nie?

Robić czy nie?

Decyzja, czy postanowicie je zorganizować, należy wyłącznie do was. To kolejna uroczystość, na której Wy, jako Para Młoda będziecie w centrum uwagi i jako gospodarze będziecie zajmować się gośćmi i spędzać z nimi czas. Nie każdy chce w ten sposób spędzić pierwszy dzień małżeństwa i jest to oczywiście zrozumiałe. Poza tym, za wyprawieniem poprawin idą kolejne kwestie organizacyjne i koszty. Mniejsze niż w przypadku wesela, jednak uciążliwe, gdy macie bardzo ograniczony budżet.

Jednak jeśli wasi goście przyjechali z daleka albo zza granicy i uczestnictwo w weselu to dla nich kilkudniowy wyjazd, może będziecie chcieli zaopiekować się nimi także w dniu po weselu i spędzić z nimi więcej czasu. Oczywiście nie ma obowiązku organizacji tej uroczystości, chociaż czasami pojawiają się naciski ze strony rodziny, zwłaszcza jeśli w regionie, z którego pochodzicie istnieją takie tradycje. 

W jakiej formie robić?

Poprawiny są mniej formalną uroczystością od samego wesela, dlatego mogą przybrać swobodniejszą formę. Możecie zorganizować je jako przyjęcie w ogrodzie rodziców albo nawet jako piknik, podczas którego zorganizujecie dla gości plenerowe gry i zabawy. Taka forma sprawdzi się najlepiej wiosną i latem, kiedy spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni będzie prawdziwą przyjemnością. Nie musicie stawiać na wyszukane atrakcje, czasami znane z dzieciństwa gry sprawdzą się najlepiej. Plusem jest brak kosztów wynajmu lokalu, jednak jeśli podejmiecie się organizacji uroczystości w ten sposób, przygotowanie posiłków oraz obsługa gości stanie się waszym zadaniem, chyba że zdecydujecie na catering i wsparcie kelnerów.

Inną opcją jest organizacja spotkania w restauracji - możecie wykupić dla gości posiłek w formie dań serwowanych lub bufetu. Częstą opcją jest organizacja poprawin w miejscu, w którym odbywało się wesele. W takim przypadku można negocjować cenę wynajmu sali oraz menu.

Pamiętajcie o kwestii oprawy muzycznej. Jeśli chcecie zorganizować zabawę z tańcami, pomyślcie o DJ’u lub zespole, gdy rezerwujecie ich usługi na dwa dni również istnieje szansa na negocjację ceny. Możecie też stworzyć własną składankę, ale upewnijcie się, czy miejsce, w którym planujecie je zorganizować posiada odpowiedni sprzęt.

Niektóre pary decydują się na organizację dnia po weselu w formie atrakcji, np. spływu kajakowego. Zależnie od wyboru atrakcji może to być mniej lub bardziej kosztowna opcja. Jeśli decydujecie się na takie rozwiązanie, koniecznie pamiętajcie żeby zawrzeć taką informację w zaproszeniu i poprosić gości o potwierdzenie uczestnictwa. Zresztą adnotacja o organizowaniu takiej uroczystości w ogóle powinna się pojawić przy zapraszaniu, dzięki temu będziecie mogli zarezerwować odpowiednią liczbę miejsc, czy to w przypadku sali, czy organizacji atrakcji.

Nie wszyscy wezmą udział w poprawinach. Goście, którzy będą mieli do przebycia długą drogę, będę pewnie chcieli wcześniej wyjechać, ponieważ często kolejnego dnia muszą być już  w pracy. Inni będą zbyt zmęczeni samym weselem albo po prostu nie przepadają za poprawinami.

Kogo zaprosić?

Sami zdecydujecie, czy zaprosicie wszystkich gości, którzy brali udział w weselu czy tylko najbliższą rodzinę. Dużo zależy od regionu, w którym odbywa się wesele i obowiązujących tradycji. Czasami zaprasza się sąsiadów czy znajomych, którzy nie byli zaproszenie na wesele.

Decyzja o tym z kim spędzicie dzień po weselu i w jakiej formie to zrobicie, należy wyłącznie do Was. Możecie zorganizować późne śniadanie dla przyjezdnych gości i najbliższej rodziny albo spędzić ten drugi dzień wyłącznie z najbliższą rodziną, ale też bez tłumaczenia nikomu swoich pobudek możecie po prostu zrezygnować z organizacji poprawin :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 październik 2017
12 październik 2018

Komentarze