Zadbaj o swoją skórę od podstaw - demakijaż to podstawa
Demakijaż to podstawa pielęgnacji Twojej skóry. Powinnaś wykonywać go codziennie zarówno rano jak i wieczorem. To oczyszczenie twarzy z kosmetyków, ale i zanieczyszczeń, które mogły zrobić sobie przystanek na Twojej skórze.
Chcesz by Twoja skóra wyglądała rano na świeżą i promienną i była dogłębnie oczyszczona? Dowiedz się, jak prawidłowo wykonywać demakijaż.
Demakijaż - ważna czynność
Pewnie wiesz, że jest to często bagatelizowana czynność. Wracasz późno z imprezy i po prostu nie masz już siły, by udać się do łazienki, wziąć do ręki płyn micelarny, a co więcej nałożyć jeszcze krem. Myślisz, że te kilka razyvna pewno nie wpłynie na kondycję Twojej skóry – co się może stać?
A tu budzisz się rano, a na twarzy pojawiły się wypryski absolutnie nie dodające Ci uroku, wręcz przeciwnie. Tak, kochana. Jeśli zrobisz demakijaż niedokładnie lub wcale, skóra nie będzie dobrze oddychać, jej kondycja się pogorszy i zbuntuje.
Skóra daje Ci sygnał, że nie dbasz o nią należycie i potrzebuje większej uwagi. Musisz wiedzieć, że każda skóra reaguje też inaczej, jedna jest łaskawa i daje Ci szansę na szybką zmianę nawyków, inna zareaguje niemiłymi niespodziankami od razu.
Dobierz odpowiednie kosmetyki do demakijażu
Przez długi czas używałam „pierwszego lepszego” płynu micelarnego, który akurat był na promocji w drogerii. Służył mi każdy, skóra nie miała większego problemu z tolerancją. Aż do czasu...
Kiedy skończyłam magiczne 25 lat, skóra zaczęła domagać się bardziej przemyślanych kosmetyków, jeśli mogę to tak nazwać. Ze względu na złą kondycję mojej twarzy, udałam się do dermatologa. Pani doktor poleciła mi kosmetyki, których mam używać do codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Trwa to już dwa lata i widzę, że moja skóra naprawdę jest mi wdzięczna.
Dobry kosmetyk to podstawa. Sklepy oferują nam przeróżne produkty, jest tego naprawdę sporo. Ważne jest też, by poznać typ swojej skóry. Według tych danych wybierz kosmetyk, który będzie Ci odpowiadał. Dobrze dobrane składniki w produkcie zagwarantują Ci nie tylko dobry demakijaż, ale również będą pielęgnować Twoją skórę.
Poniżej znajdziesz instrukcję, którą przygotowała Marta Kranz – zdolna makijażystka. Jak podkreśla: „Demakijaż to nie tylko usunięcie makijażu, to również odświeżenie skóry oraz przygotowanie jej do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Starannie i poprawnie wykonany demakijaż twarzy i oczu chroni nas przed zbyt szybkim procesem starzenia się skóry.”
Instrukcja poprawnego demakijażu
Poranna rutyna
- Żel / pianka do mycia twarzy
- Tonik
- Serum
- Krem pod oczy
- Krem do twarzy
Rytuał wieczorny
- Demakijaż płynem dwufazowym /mleczkiem
- Żel / pianka do mycia twarzy
- Peeling (1-2 razy w tygodniu)
- Tonik
- Serum
- Maseczka (1-2 razy w tygodniu)
- Krem pod oczy
- Krem do twarzy
Cera sucha i wrażliwa
- Mleczko do demakijażu o właściwościach nawilżających.
- Łagodna pianka oczyszczająca do zmycia resztek makijażu – zmywamy obficie wodą!
- Peeling enzymatyczny (1-2 razy w tygodniu / wieczorem) w celu złuszczenia martwego naskórka.
- Tonik do skóry suchej – przywróci odpowiednie pH skóry oraz ją nawilży.
- Serum o lekkiej konsystencji – wzmocni i uzupełni pielęgnację skóry.
- Maseczka (1-2 razy w tygodniu / wieczorem) w zależności od potrzeb – np. nawilżająca, rozświetlająca, kojąca.
- Krem pod oczy – mocno nawilżający, okolice skóry wokół oczu najszybciej narażone są na pojawianie się zmarszczek.
- Krem do twarzy:
- na dzień – nawilżający z przeznaczeniem do cery suchej, który nie będzie tłusty, najlepiej z filtrem UV minimum SPF 15.
- na noc – natłuszczający, regenerujący oraz odżywczy – kremy półtłuste lub tłuste.
W składzie kosmetyków do cery suchej powinny znaleźć się substancje, takie jak: kwas hialuronowy, mocznik czy oleje roślinne. Absolutnie nie używamy kosmetyków na bazie alkoholu!
Skóra wrażliwa i naczyniowa - jest bardzo delikatna, najlepiej używać preparatów na bazie wody termalnej, które zawierają składniki łagodzące – alantolinę, mocznik oraz wzmacniające naczynka – kwas azelainowy, witaminę K, wyciąg z kasztanowca.
Cera tłusta i mieszana
- Demakijaż płynem dwufazowym – dokładnie rozpuści makijaż twarzy.
- Żel lub pianka do mycia twarzy –spłukujemy obficie wodą!
- Peeling mechaniczny, delikatny drobnoziarnisty aby złuszczyć martwy naskórek, w przypadku cery trądzikowej peeling enzymatyczny,
- Tonik przy cerze tłustej i mieszanej powinien zawierać wyciąg z ogórka czy wierzby, a przy cerze trądzikowej preparaty z nagietkiem, glinką czy kwasem mlekowym,
- Serum regeneracyjne i głęboko nawilżające,
- Maseczka ( 1-2 razy w tygodniu / wieczorem ) w zależności od potrzeb – np. antybakteryjna, oczyszczająca, zwężająca pory,
- Krem pod oczy – silnie nawilżający, okolice skóry wokół oczu najszybciej narażone są na pojawianie się zmarszczek,
- Krem do twarzy:
- na dzień: o lekkiej konsystencji, nawilżający. Pod makijaż może być również nawilżający o właściwościach matujących,
- na noc: o lekkiej konsystencji, nawilżający.
W skład kosmetyków do cery tłustej i mieszanej powinny znaleźć się właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne (rumianek, lawenda, kora brzozy) w połączeniu z właściwościami normalizującymi i łagodzącymi (cynk, kwas migdałowy, aloes, oleje czy panthenol). Unikamy składników drażniących i mocno wysuszających (etanol, SLS, glikol).
Ważne!
Każda cera powinna być traktowana indywidualnie, przedstawiony schemat jest poglądowy, najczęściej stosowany przy danym typie cery, jednak każdy powinien dobierać kosmetyki najbardziej korzystne dla swojej cery.
Jak widzisz demakijaż to czynność, której powinniśmy poświęcić trochę czasu. Dobrze wykonany, oczyszcza skórę twarzy, przygotowuje ją do nałożenia makijażu a wieczorem do regeneracji podczas snu oraz umożliwia wchłanianie substancji z zastosowanych kosmetyków.
Pamiętaj więc o nim, niech to będzie codzienny rytuał, a skóra na pewno będzie Ci za to wdzięczna, co szybko zauważysz :)