Czyli co czeka parę młodą po ślubie?

18 luty 2018
Dagmara Sobczak

Po ślubie wszystkie Pary Młode marzą o tym, aby wypocząć, zrelaksować się, nacieszyć się sobą i swoim nowym etapem życia. Przygotowania do ślubu i wesela mogą wykończyć, a kiedy opadną wszystkie emocje i my chcielibyśmy zwolnić.

Niestety po ślubie czeka kilka formalności, które im wcześniej zostaną załatwione, tym lepiej. 

Sprawdźcie, co to takiego.

 

Formalności, które czekają Parę Młodą po ślubie

Wymiana dowodu osobistego

Wymiana dowodu osobistego dotyczy przede wszystkim małżonków, którzy podczas ślubu przyjęli nazwisko swojego partnera. Zazwyczaj to Panna Młoda przejmuje nazwisko męża, ale bywa różnie. 

Jeszcze kilka lat temu dowód musieliśmy wymieniać także wtedy, gdy zmieniało się adres zameldowania. Teraz gdy  w nowych dowodach nie ma już tego adresu, dowód wymieniamy jedynie wtedy, gdy zmieniliśmy nazwisko. 

Wymiana prawa jazdy

Podobnie jest z prawem jazdy. Jeżeli zmieniliście nazwisko, czy adres zameldowania – musicie złożyć nowy wniosek o wymianę tego dokumentu.

Warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo łatwo zapomnieć i w konsekwencji poruszać się z dokumentami, które straciły ważność. 

Wizyta w banku

Jeżeli podjęliście decyzję o posiadaniu po ślubie wspólnego konta w banku, to jest ten moment, w którym powinniście udać się do placówki i dokonać formalności z tym związanych. 

Macie dwie możliwości: możecie założyć trzecie osobne konto, które będzie wspólne, ale zarazem każdy z Was będzie miał swoje konto prywatne. Możecie też jedno konto zlikwidować, a do drugiego dopisać małżonka. Decyzja należy do Was, zależna od tego, dlaczego w ogóle decydujecie się na wspólne konto i jaką ma ono pełnić funkcję.

W przypadku zmiany nazwiska należy uaktualnić informację w banku i zamówić nową kartę bankową.

Wymiana innych kart

Często mamy pozakładane konta w wielu miejscach i jesteśmy posiadaczami wielu kart. Może to być karta na siłowni, na basen, na dodatkowe zajęcia, karta pracownicza, medyczna czy legitymacja studencka. 

Wszystkie te karty należy wymienić i w każdym miejscu uaktualnić informację o zmianie nazwiska, a także adresu zameldowania, jeżeli uległ zmianie.

Powiadomienie pracodawcy

Pracodawca w pierwszej kolejności powinien dowiedzieć się o zmianie Twojego nazwiska. Oprócz zmian w dokumentach być może będzie potrzebna dla Ciebie nowa pieczątka? Dlatego informację o zmianie nazwiska warto w pracy przekazać dużo wcześniej, tak, aby pieczątka była już gotowa na pierwszy dzień pracy z nowym nazwiskiem.

Wymiana innych dokumentów

Dowód osobisty, prawo jazdy i różnego rodzaju karty to nie wszystko. Wymienić także trzeba paszport, dowód rejestracyjny samochodu, a także bilety miesięczne na komunikację miejską. 

Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą, należy także złożyć wniosek o zmianę wpisu w CEiDG. 

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy na pewno o wszystkim będziesz pamiętać – zajrzyj do swojego portfela i przejrzyj wszystkie karty, które posiadasz. To najlepsza podpowiedź, co musisz wymienić i gdzie się zgłosić. 

Pamiętaliście o wszystkich formalnościach po ślubie?

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 październik 2019
28 marzec 2018

Komentarze