Jakie problemy najczęściej napotykają Panny Młode?

21 sierpień 2019
Karolina Zysek

Organizacja ślubu może być jednocześnie przyjemnością, jak również bolączką. Przyjemnością, bo wśród przygotowań ślubnych znajdziemy pierwsze przymiarki, degustacje tortów czy po prostu wspólne spędzanie czasu z rodziną i narzeczonym.

Niestety te przygotowania mogą czasem zamienić się w niemały koszmar, gdy nie wszystko udaje się po Naszej myśli. Które z elementów ślubnych sprawiają narzeczonym największe trudności podczas organizacji ślubu?

Pamiętacie ankietę, która przeprowadziłam, aby poznać opinie kobiet na temat zawodu konsultanta ślubnego? Jeśli nie, to warto zapoznać się z jej wynikami, ponieważ dzisiejszy artykuł również nawiązuje do tej ankiety - Konsultant ślubny - tak czy nie?

W ankiecie dodatkowo zapytałam Panie o element, który sprawił im najwięcej trudności podczas organizacji ślubu. Podzielę się dzisiaj  z Wami Ich odpowiedziami, aby wspólnie odnaleźć rozwiązanie :)

Wybór usługodawców ślubnych

Najczęstszą trudnością wskazywaną przez kobiety był wybór usługodawców, w tym również problemy z jakością powierzonych ich zadań. Panie wskazywały, że najtrudniej było im wybrać odpowiednią salę, której obsługa spełniałaby ich wszelkie oczekiwania.

Aby upewnić się o wyborze sali weselnej, należy przede wszystkim zapoznać się dotychczasowymi rekomendacjami (poprzez fanpage danej restauracji czy grupy wsparcia dla Panien Młodych) oraz odpowiednio przygotować się do rozmowy z menadżerem sali. O pytaniach, które powinniście wpisać swój notes przed wizytą w restauracji, przeczytacie tutaj.

Oprócz tego, dobierzcie oczywiście salę pod styl Waszego ślubu i wymarzone dekoracje. Nie wszędzie Wasze rozwiązania dekoratorskie mogą być mile widziane przez właścicieli restauracji i domów weselnych.

Goście weselni

Transport i nocleg 

Wśród popularnych problemów dla przyszłych Panien Młodych były różne kwestie związane z gośćmi weselnymi.  Jedną z tych kwestii były typowe rozwiązania organizacyjne, jak transport oraz nocleg dla przyjezdnych gości. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem, aby zapewnić transport dla gości z Kościoła na salę weselną jest oczywiście wynajęcie autokaru. Warto jednak wcześniej upewnić się, ilu z gości faktycznie potrzebuje tego transportu. Zdarza się, że duża część z nich preferuje przyjazd swoim samochodem, by w efekcie zabrać pozostałych gości bez transportu.

Jeśli mowa o noclegu dla przyjezdnych gości, to należy przede wszystkim z nimi porozmawiać o tej kwestii. W praktyce powinno się im zapewnić przede wszystkim nocleg po weselu, jednak jeśli rodzina przyjeżdża naprawdę z daleka, a wesele rozpoczyna się w południe, to myślę, że każda z Nas wolałaby spędzić wieczór przed ślubem już na miejscu. 

Co więcej, jeśli organizujecie ślub w hotelu czy dworku, który dysponuje pokojami gościnnymi, to warto zapytać ich o konkurencyjną ofertę niż szukać innych rozwiązań. Często hotele proponują narzeczonym pokoje za połowę ceny, więc nie będziecie musieli martwić się o sprawy organizacyjne związane z dojazdem czy nawet śniadaniem. Powinniście o to zadbać zdecydowanie wcześniej, szczególnie jeśli mowa o hotelu, ponieważ może okazać się, że obiekt będzie miał już pełne obłożenie w dniu Waszego ślubu.

Lista gości weselnych 

Kolejną kwestią jest stworzenie listy gości, z naciskiem na zapraszanie znajomych.

Jedna z Ankietowanych wskazała, że pojawił się u niej problem z zamknięciem listy gości ze względu na szerokie grono znajomych. Oczywiście chciała zaprosić ich wszystkich, jednak wybrana sala nie dysponowała taką dużą powierzchnią.  Z racji, że problem pojawił się już po wyborze sali, jej zmiana była niemożliwa na krótko przed ślubem.

Jeśli jednak któraś z Was jest jeszcze przed wyborem miejsca wesela, to warto wcześniej zarysować listę gości i oczywiście zapytać o maksymalną ich liczbę, którą pomieści wybrane miejsce. Natomiast drugim rozwiązaniem może być zorganizowanie dodatkowego przyjęcia weselnego dla samych znajomych następnego dnia albo w późniejszym terminie.

Usadzenie gości na weselu

Ostatnią kwestią było usadzenie gości na sali weselnej. Poświęciłam temu swój jeden z poprzednich artykułów - Plan usadzenia gości, gdzie opisałam wszystkie najważniejsze zasady przy tworzeniu planu stołów. 

Przygotujcie dużą kartkę papieru  i flamaster, narysujcie rozmieszczenie stołów, a następnie zróbcie projekt według wskazówek z artykułu :)

Wybór sukni ślubnej

Przymiarki sukni ślubnej to jedna z najważniejszych chwil podczas przygotowań ślubnych. Czasem ta chwila okazuje się niestety równie kłopotliwa, co szczęśliwa. O tym problemie wspominały szczególnie Panie, które na co dzień noszą większy rozmiar niż typowe 38.

Z doświadczenia powiem, że kłopotem nie jest Wasz rozmiar, a profesjonalizm oraz przygotowanie salonu ślubnego do wizyt pań, które posiadają kobiece kształty. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego salonu tuż przed zapisaniem na wizytę, aby nie doznać rozczarowania!

A jak poznać profesjonalizm danego salonu? O tym możecie przeczytać w artykule - Wizyta w salonie.

Koszty wesela

Budżet weselny stanowi niejednokrotnie problem dla przyszłych nowożeńców, podobnie jak dla moich Ankietowanych. Aby nie przekroczyć wyznaczonych kosztów ślubnych, warto przygotować plan budżetu obejmujący całość przygotowań ślubnych.

Tworząc go, zastanówcie się nad hierarchią elementów i stylem Waszego wesela – to od nich zależny będzie całkowity koszt Waszego ślubu. Zapoznajcie się również z cennikami Waszych wymarzonych usługodawców, aby orientować się, ile powinniście przeznaczyć na każdy z nich bądź z którego elementu zrezygnować na rzecz ważniejszego. 

To trudne, by nie przekroczyć założonego budżetu, jednak jeśli będziecie nad nim stale czuwać przed podjęciem każdej decyzji, czasem w drodze kompromisu, to z pewnością nie będziecie musieli korzystać z dodatkowej pomocy finansowej :)

Organizacja czasu na wszystkie obowiązki

Panie, na równi z kosztami ślubnymi, stawiały podział czasu na wszystkie obowiązki – domowe, zawodowe i jeszcze ślubne – jako główny problem podczas przygotowań.

Tutaj recepta jest podobna do budżetu ślubnego, a mianowicie, dobrze zaprojektowany plan działań.  Wypiszcie sobie wszystkie elementy ślubne do zorganizowania, by następnie ułożyć je w sensowny harmonogram. Jeśli nie chcecie kupować gotowego ślubnego organizera, stwórzcie go sami na podstawie swoich potrzeb.

Jak to zrobić? Canva + Jak stworzyć własny planner ślubny :)

Nie warto zostawiać elementów ślubnych na ostatnią chwilę, ponieważ skutkuje to najczęściej dodatkowym stresem. Chociaż zdarzają się oczywiście losowe sytuacje, których nie da przewidzieć się w harmonogramie ślubnym. Wtedy należy zachować zimną krew i wspólnie z drugą połówką zażegnać kryzys :)

Każda z Was na pewno będzie miała indywidualne problemy podczas przygotowań ślubnych. Jeśli harmonogramy i dobra organizacja nie wystarczają, poradźcie się swoich bliskich. Czasem dobre słowo rodziny zdziała więcej niż najdroższy ślubny organizer!

A jakie Was napotkały problemy podczas organizacji ślubu? Były one podobne do tych, które wskazały Panie w ankiecie?  Podzielcie się swoją receptą na problemy w trakcie przygotowań ślubnych!

 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

06 sierpień 2020
21 listopad 2018

Komentarze