Konsultant ślubny - tak czy nie?

10 luty 2020
Karolina Zysek

Z roku na rok zawód konsultanta ślubnego zyskuje na znaczeniu dla przyszłych nowożeńców. Obecnie możemy już udać się na kurs konsultanta ślubnego, dzięki któremu poznamy szczegóły tego zawodu oraz dowiemy się, jak rozpocząć działalności agencji ślubnej.

A jak ten zawód postrzegany jest wśród przyszłych Panien Młodych oraz Panien, które żyją już wspomnieniami z tego ważnego dnia? Postanowiłam przeprowadzić ankietę wśród trzydziestu dwóch Pań na ten temat i dzisiaj dowiecie się o jej wynikach! Gotowi?

Poznajmy grono Ankietowanych 

Zanim odpowiem Wam pytanie, ile z pytanych korzystało z usług konsultanta ślubnego, przybliżę Wam szybko kwestie wieku Naszych Ankieterek.

Najpopularniejszą grupą wiekową wśród Ankieterek były kobiety w przedziale wiekowym 18-24. Czy oznacza to, że powracamy do młodego wieku panny młodej? Oczywiście grupa badanych jest za mała, aby potwierdzić taki wniosek, ale to z pewnością pozytywna wiadomość ;-)

Drugą najpopularniejszą grupą wiekową jest przedział 25-29. Nic dziwnego, ponieważ to taki, powiedzmy, optymalny wiek na wychodzenie za mąż ;-) Ale to nie oznacza, że mając 29 lat właśnie straciliśmy szansę na bajkowy ślub, ponieważ kilka Panien zaznaczyło również przedział wiekowy 30-35. Natomiast żadna z Panien nie zadeklarowała przedziału wiekowego 36-39, za to trafiła się jedna wyjątkowa Perełka w wieku +40 ;-) Akurat odpowiedź na jedno z pytań właśnie tej Pani wysuwa ciekawy fakt na temat zawodu konsultanta ślubnego, dlatego zostańcie z Nami! Wiek Naszych Ankieterek mamy już za sobą, czyli to o, czym nie lubimy rozmawiać ;-) 

 

Kiedy bierzesz/brałaś swój ślub?

Wśród Ankieterek większość z nich obecnie jest już mężatkami. Największa liczba Panien brała ślub rok temu albo ma swój ważny dzień w tym roku. Co ciekawe, jedna z Pań zadeklarowała datę ślubu na 2023 roku, co potwierdza, że coraz częściej decydujemy się na odległy termin wesela z różnych powodów – brak terminów wymarzonej sali czy po prostu dłuższy czas na przygotowania do ślubu.

Pojawił się również 2004 rok, który należy do Naszej wyjątkowej Perełki w wieku +40 :)Czy korzystasz/korzystałaś z usług konsultanta ślubnego podczas organizacji ślubu?

A teraz odpowiedź na podstawowe pytanie, które pozwoli przejść Nam do szczegółowych pytań.

Z 32 pytanych kobiet tylko jedna zadeklarowała, że obecnie korzysta z pomocy konsultanta ślubnego. Powody tej decyzji poznamy później, natomiast potwierdza to fakt, że nadal niewiele par młodych decyduje się na zatrudnienie konsultanta ślubnego.
Czy korzystasz/korzystałaś z innej pomocy niż agencja ślubna?

Odpowiedź na to pytanie była dla mnie zadziwiająca, ponieważ tylko dwie z Ankieterek zaznaczyły odpowiedź twierdzącą. Wydawało mi się, że większość z Nas korzysta z pomocy rodziców, świadków czy znajomych podczas organizacji ślubu. Tak też rozwinęły swoją odpowiedź wspomniane dwie Panie: „Rodzice pomagali mi w kwestiach logistycznych”; „Mogłam liczyć na pomoc rodziny i znajomych”.

Czy współczesne Panny Młode stają się bardziej samodzielne czy po prostu chcą zaplanować wszystko po swojemu? Na to pytanie poznacie odpowiedź już za moment :)Dlaczego nie zdecydowałaś się/zdecydowałaś się na usługę konsultanta ślubnego?

Jak to bywa przy wielu pytaniach – nie ma jednakowej odpowiedzi. Ale to dobrze! Dzięki temu możemy dostrzec więcej faktów i przyjrzeć się badanemu zjawisku.


Na wykresie pozwoliłam sobie oznaczyć cztery kategorie. Przodującą odpowiedzią, bo udzieloną przez prawie 50% Ankieterek, było zrezygnowanie z usług agencji ślubnej, ponieważ Para Młoda była przekonana o swoich umiejętnościach organizacyjnych. I tutaj należą im się szczere brawa, naprawdę. Bo każdy z Nas wie, że organizacja wesela jest najwyższym szczytem wśród uroczystości rodzinnych, dlatego.. brawo! :)

Drugą w kolejności udzielaną odpowiedzią była odpowiedź „Inne”. Ta tajemnicza kategoria zawiera w sobie po prostu odpowiedzi, do których warto dodać dłuższy komentarz. Bo o ile brak funduszy, które wskazało 22% Panien czy pomoc rodziny, tutaj jedynie 3% , są dość oczywistym powodem nie skorzystania z usług agencji ślubnej, tak inne – już niekoniecznie.
Zaczniemy od omówienia najrzadszych odpowiedzi wśród „Inne”, a pierwszą niech będzie rok 2004.

Jak słusznie zauważyła Pani, której ślub odbył się 15 lat temu, skorzystanie z usługi agencji ślubnej nie było łatwe, bo po prostu zawód ten raczkował, a tym bardziej w mniejszych miejscowościach. Zawód konsultanta ślubnego ma swój debiut współcześnie i stopniowo zdobywa uznanie wśród przyszłych nowożeńców. Poza tym śluby z początku XXI wieku organizowało się raczej według prostego schematu – dobry zespół, dobre jedzenie, a goście będą miło wspominać wesele.  Ścianki za stołem Pary Młodej czy dodatkowe atrakcje były rzadkością.

Drugą najrzadszą odpowiedzią było wskazanie, że to sala weselna organizuje większość elementów ślubnych. Jednak współcześnie jest to bardzo popularna praktyka – restauracje, a szczególnie te cieszące się prestiżem, zatrudniają specjalistów, którzy zajmują się organizacją wesel. Do ich obowiązków należy m.in. zorganizowanie dodatkowej atrakcji, dekoracji czy nawet tortu z zaprzyjaźnionym cukiernikiem. Dlatego przyszli nowożeńcy nie potrzebują dodatkowej pomocy, gdy sala zapewnia im szereg udogodnień.

Trzecia odpowiedź należy do Pani, która zdecydowała się na usługę konsultanta ślubnego. Brak czasu czy estetyki, jak również nieznajomość rynku ślubnego i umiejętności organizacyjnych to najczęstsze powody, dla których narzeczeni decydują się na usługi agencji ślubnej.

Ex aequo, bo drugie miejsce wśród powodów, zajęły dwie przeciwne wobiec siebie odpowiedzi.

Dwie Panie szczerze uznały, że organizacja ślubu sprawia im po prostu przyjemność. Sama osobiście uwielbiam organizować rodzinne uroczystości, przeszukując Internet, aby znaleźć idealne dekoracje czy po prostu samemu je wykonywać, więc zapewniam, że to realna odpowiedź :)

Przeciwna odpowiedź trochę mnie zaniepokoiła. Wypowiedzi Pań wprost mówią, że konsultant ślubny nie stanowi pomocnej dłoni dla narzeczonych, a jedynie sposób na zarobek, dzięki umowom z zaprzyjaźnionymi osobami. Osobiście byłam asystentką konsultantki ślubnej i nie dochodziło do tego typu praktyk, natomiast jeśli ktoś spotkał się z takim zachowaniem, to warto ostrzec inne pary młode.

Najpopularniejszą odpowiedzią było wskazanie, że Panie same chciały dokonywać wyborów podczas organizacji, ponieważ nikt nie zrobiłby za Nie tego lepiej. I tutaj praca domowa dla wszystkich konsultantów ślubnych - pomyślcie proszę, jak można zmienić to powszechne zdanie?

Oczywiście nikt nie zabrania Wam, przyszłe Panny Młode, samodzielnej organizacji ślubu, natomiast jeśli przekażacie swoją wizję PROFESJONALNEJ konsultatnce ślubnej, to będziecie mogły spędzić więcej czasu przy kubku pysznej kawy czy herbaty ;-)
Nawet oddając w ręcę konsultanta najdrobniejsze elementy.

A co Nasze Ankieterki uważają o samym zawodzie konsultanta ślubnego? Odpowiedź poniżej ;-)

Opinie o zawodzie konsultanta ślubnego

Miło było mi zobaczyć, że ponad połowa Ankieterek ma pozytywną opinię na temat konsultanta ślubnego. I nie dlatego, że sama byłam powiązana z tym zawodem, tylko codziennie mam mnóstwo obowiązków zawodowych i domowych, a kiedy zadam sobie jeszcze pytanie „Jak znajdę jeszcze czas na organizację ślubu w przyszłości”, to.. po prostu nie wiem, co odpowiedzieć. Naprawdę.

Aż siedemnaście z trzydziestu dwóch Pań uważa, że konsultant ślubny jest pomocną dłonią przy organizacji ślubu. Jednocześnie wskazują, że to przydatna pomoc dla osób, które nie mają czasu na przygotowania weselne bądź organizują wielkie greckie wesele czy też plenerowe, gdzie formalności jest zdecydowanie więcej.

Kilka Pań nie wyraziło swojej opinii, ponieważ uznały, że nie korzystając z tych usług, ich odpowiedź będzie nieobiektywna. Asertywność jest również ważna, dlatego dziękuję i za te odpowiedzi :)

Przejdźmy teraz do następnej części opinii o zawodzie konsultanta ślubnego.

Nie ma co ukrywać, że odpowiedzi są negatywne, ale jak to wszędzie bywa – coś musi być białe, żeby mogło być czarne ;-) Osiem Pań napisało wprost, że pomoc konsultanta ślubnego jest zbędną pomocą. Jeden z powodów przykuł szczególnie moją uwagę, gdyż zawiera w sobie wiele prawdy. To prawda, że z pomocą Internetu jesteśmy w stanie załatwić większość, jak nie wszystkie sprawy. Podobnie jestz organizacją ślubu, dlatego warto skorzystać z tej rady i wgłębić się w propozycje wyszukiwarki przy poszukiwaniu sali czy profesjonalnego salonu sukien ślubnych ;-)

Jednak jest jeden czynnik, którego nie rozwiąże Internet. Stres.
Konsultant ślubny jest przede wszystkim po to, aby odciążyć narzeczonych z wielu spraw. Dodatkowo, PROFESJONALNY konsultant ślubny postara się zrobić wszystko, tak jak sobie wymarzyliśmy, o czym wspomina drugie uzasadnienie zbędnej pomocy.

Zajrzyjmy do portfolio i rekomendacji wielu znanych agencji ślubnych, jak Czyni Cuda, czy nie tworzą naprawdę wspaniałych ślubów? Zadałam te pytanie, ponieważ chciałabym nawiązać do odpowiedzi Pań, które uznały, że konsultant ślubny to po prostu świetny biznes.

Niestety powszechnie panuje przekonanie, że „business is business”. Jednak dlaczego tak wielu ludzi zatrudnia projektanta wnętrz, skoro mogliby sami wymierzyć mieszkanie i przeglądając katalogi czy strony WWW, urządzić samemu mieszkanie? Podobnie jest z konsultantem ślubnym – mimo że znam się na organizacji ślubu, to wiem, że jest to duża odpowiedzialność oraz pochłaniacz czasu i nerwów. Czy taka odpowiedź zalicza mnie do nieudolnej i leniwej pary, mimo że codziennie spędzam wraz z lubym około dziesięciu godzin nad obowiązkami zawodowymi? Niekoniecznie!

Idealnym podsumowaniem do przeprowadzonej ankiety będzie polskie przysłowie – „Jedna jaskółka, wiosny nie czyni”. Jedna negatywna opinia nie czyni od razu zawodu konsultanta ślubnego jako typowego biznesu, by tylko na tym zyskać, tak samo – zbędnego wymysłu dla leniwych osób. Piszę wprost, ponieważ każdy z nas posiada inne umiejętności, podobnie jak projektant wnętrz potrafi idealnie urządzić mieszkanie, i jeśli ktoś z Nas nie czuje się dobrze w organizacji ślubu, to dlaczego nie powinien skorzystać z usług agencji ślubnej?

Natomiast cieszy mnie fakt, że ponad połowa Pań, mimo że nie korzystały z usług konsultanta ślubnego, wyraziła pozytywną opinię względem tego zawodu. Dlaczego? Bo każdy zawód tworzy się z potrzeby, które wraz z młodym pokoleniem ulegają zmianom, i dobrze, że tak wiele osób to rozumie. Dotyczy się to każdego zawodu i warto mieć to na uwadze, niekoniecznie wyrażając niepochlebne słowa wobec osób, które z tych usług korzystają. ;-)

Dziękuję Paniom za uczestnictwo w ankiecie – dzięki Wam wszyscy konsultanci ślubni zobaczą, ile jeszcze przed Nimi pracy, aby zyskać większą aprobatę w oczach przyszły nowożeńców. Lecz nie dla dodatkowego zysku, a po prostu dla dobrze spełnianych marzeń narzeczonych, bo przecież każdy chciałby poczuć, że jego praca przynosi zadowolenie, prawda? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze