Przyjaźń to podstawa

06 styczeń 2018
Dagmara Sobczak

 „Kocham Cię”, „jesteś moją miłością”, „uwielbiam Cię”, „podobasz mi się” – jak często używamy tych słów? Mam nadzieję, że dbacie o swoich partnerów i zapewniacie ich o swojej miłości odpowiednio często. Nie tylko czynami, ale i słowami. 

Mimo wszystko w zdrowym, udanym związku potrzeba czegoś jeszcze. Czegoś, co sprawi, że zawsze będziecie miło spędzać ze sobą czas, zawsze będziecie umieć ze sobą rozmawiać ze zrozumieniem, mimo upływu lat, mimo utraty urody i zdrowia. 

Wiecie, co to jest? Przyjaźń.

Przyjaźń to podstawa

Nie wyobrażam sobie budowania związku bez przyjaźni. Oczywiście, może być tak, że najpierw połączy Was coś innego niż przyjaźń, ale kiedy nie masz zrozumienia w drugiej osobie, nie masz wsparcia w swoich codziennych planach, być może głupich pomysłach i celach na przyszłość – to nie wróży dobrze. 

Przyjaciel to osoba, która zawsze szczerze powie Ci, co myśli, ale nigdy nie będzie Cię zatrzymywać. Pozwoli Ci iść własną drogą i popełniać błędy, jeżeli tego właśnie chcesz. Ale zawsze będziesz mógł do niej wrócić, wypłakać się i nie powie „a nie mówiłam/a nie mówiłem”. 

Przyjaciel to ktoś, kto będzie śmiał się z Tobą do bólu brzucha i kto będzie płakał razem z Tobą, kiedy będzie wymagała tego sytuacja. To ktoś, kto zawsze będzie Cię wspierał, niezależnie czy będziesz piąć się ku górze, czy dotknie Cię życiowa tragedia. To zarazem ktoś z kim, jak zwykło się potocznie mówić, „odbierasz na tych samych falach” – czasem jest to po prostu rozumienie się bez słów.

Związek oparty na przyjaźni

Twój życiowy partner powinien być Twoim przyjacielem. Codzienne wsparcie takiego człowieka i wspieranie zarazem – to sama esencja dojrzałej, pięknej miłości. A taką chcesz stworzyć, prawda?

Dlatego pomyśl, czy z ręką na sercu, szczerze przed samym sobą, możesz nazwać swojego partnera przyjacielem? Jeżeli tak, to świetnie. Pomyśl teraz, ile razy powiedziałeś swojej partnerce/swojemu partnerowi: „Lubię Cię”? Ile razy powiedziałeś: „Jesteś wspaniałym przyjacielem”, „zawsze mogę na Ciebie liczyć”, „uwielbiam spędzać z Tobą czas”? Jeżeli za mało, warto to nadrobić. 

Pamiętaj, że docenianie bliskich to bardzo ważna sprawa. Kiedy Twój partner zobaczy, że doceniasz jego starania, pracę nad związkiem, czy to, że po prostu zawsze jest – to on zawsze będzie. Będzie czuł się potrzebny, szanowany i doceniony. W konsekwencji szczęśliwy w związku, w którym jest z Tobą. 

Nie zapomnij też być przyjacielem i dawać. To jeszcze piękniejsze niż branie. 

Czy Twój związek jest oparty na przyjaźni? A może masz jakieś wątpliwości? Jak mógłbyś poprawić relacje w Waszym związku? 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 kwiecień 2018
26 wrzesień 2017

Komentarze