Wątpliwości przed ślubem - skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

29 październik 2019
Dagmara Sobczak

Jeżeli czeka Cię ślub, a Ty masz wątpliwości, nie ignoruj ich!

Wątpliwości przed ślubem mogą być efektem ogromnego stresu przed całą ceremonią, jednakże zazwyczaj są to nasze wewnętrzne przeczucia, które w stresującym momencie i przy podejmowaniu ważnych decyzji, wychodzą na wierzch.

I których warto posłuchać.

Wątpliwości przed ślubem – czy to normalne?

Kiedyś małżeństwa były zawierane w bardzo młodym wieku. Para nie zdążyła się jeszcze dobrze poznać, nie mieszkała razem i niewiele wiedziała o sobie oraz o swoich codziennych nawykach. Wtedy wątpliwości przed ślubem były zrozumiałe. Nie do końca było wiadomo czego się spodziewać po wspólnym mieszkaniu i wspólnym życiu. 

Dzisiaj wątpliwości, które się pojawiają, nie mają racji bytu. Często w związku jesteśmy już wiele lat, mieszkamy razem, prowadzimy wspólne biznesy czy nawet posiadamy dzieci. Nie podejmujemy także nagłej zmiany, która miałaby być na tyle stresogenna, aby budzić, jakiekolwiek wątpliwości.

Jeżeli jednak pojawiają się one, to znaczy, że coś jest na rzeczy i nie jesteśmy do końca przekonani o słuszności decyzji wychodzenia za mąż czy ożenienia się.

Wątpliwości przed ślubem – niedojrzałość psychiczna

Niestety, często wątpliwości przed ślubem pojawiają się ze względu na niedojrzałość jednego z partnerów. Do małżeństwa dojrzewamy w różnym wieku i do ślubu nikogo zmusić nie można.

Jeżeli ktoś został przymuszony, przez partnera, czy rodzinę (z jakiegokolwiek powodu), może mieć wątpliwości przed samą ceremonią, czy aby na pewno dobrze robi. Być może taka osoba wcale nie jest gotowa na zakładanie nowej rodziny, a wątpliwości są tego sygnałem.

Wątpliwości przed ślubem – czy będę wystarczająco dobrym partnerem

Jeżeli wątpliwości przed ślubem dotyczą tego, czy na pewno sprawdzimy się jako dobry mąż/dobra żona, czy będziemy wystarczająco dobrym partnerem – to nie są wątpliwości, których należy się obawiać. To oznaka dojrzałości, miłości do drugiej osoby i poważnego traktowania przyrzeczenia małżeńskiego. To bardzo dobrze o nas świadczy, a skoro zastanawiamy się nad tym, mamy poczucie, że musimy sprostać zadaniu i dać z siebie jak najwięcej. I to jest piękne.

Ślub i zawarcie małżeństwa to piękny moment, Para Młoda powinna cieszyć się, czuć podekscytowanie i nie móc się doczekać tego dnia. Jeżeli jest inaczej, warto wsłuchać się w siebie i posłuchać jeszcze raz głosu swojego serca.A co Wy sądzicie o wątpliwościach przedmałżeńskich? Czy to jest normalne w dzisiejszych czasach, czy może powinny one dać nam do myślenia?

Średnia

4.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 październik 2019
16 listopad 2018

Komentarze

Wątpliwości w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa należy odróżnić od woli dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
~Arletta Bolesta 06 październik 2022 14:49 odpowiedz