Psychoterapia par - komu może się przydać?

12 styczeń 2019
Dagmara Sobczak

Każdy związek w pewnym momencie może natrafić na jakiś kryzys. Nie ważne ile lat jesteście razem i czy jesteście już po ślubie czy nie.

Jeżeli czujecie, że coś jest nie tak, że z czymś sobie nie możecie poradzić – może to dobry moment, by przemyśleć wspólną psychoterapię? 

Psychoterapia par – czy to dla nas?

Pierwszym krokiem, który determinuje decyzję o udaniu się do psychoterapeuty jest jakiś problem, którego nie możecie wspólnie rozwiązać, a ciąży na jakości waszego związku. Może to być cokolwiek - niemożność dogadania się w jakiejś kwestii, która jest istotna dla Waszego związku, problem z zazdrością, poczucie niezadbania czy coraz częściej pojawiające się kłótnie, w zasadzie bez przyczyny, których nie potraficie zatrzymać. 

Na psychoterapii, rozkładając różne sytuacje na czynniki pierwsze, będziecie w stanie dowiedzieć się, z czego wynikają Wasze zachowania i jakie są Wasze ukryte intencje, pragnienia, niezaspokojone potrzeby. 

Każdy problem da się rozwiązać, jeżeli tylko będziemy ze sobą rozmawiać. Jeżeli potraficie sami dogadać się i zażegnać spory to super, psychoterapia nie jest Wam potrzebna. Natomiast jeżeli próbujecie od jakiegoś czasu, ale Wasze chęci nie przynoszą rezultatów i jest cały czas tak samo (albo gorzej) warto udać się do specjalisty, który spojrzy na Wasze życie z potrzebnego dystansu i pomoże znaleźć rozwiązanie. 

Czy się do niego zastosujecie czy nie, to już inna rzecz. Natomiast na pewno wyjdziecie z gabinetu z pewną dodatkową wiedzą o sobie samych. 

Czy psychoterapia to wstyd?

Niestety pokutuje mit i fałszywe przekonanie, że psychoterapia to wstyd. Tak naprawdę, aby udać się do gabinetu potrzeba odwagi i chęci zadbania o własne sprawy i swój komfort życia. Kiedy decydujemy się na to, pokazujemy, że jesteśmy dorośli i potrafimy o siebie zadbać. Prośba o pomoc nie jest oznaką słabości, jest oznaką dorosłości. 

Jeżeli nie macie problemu z rozmawianiem ze znajomymi o psychoterapii, możecie ich podpytać o dobrego specjalistę. Polecony psychoterapeuta może sprawdzić się lepiej, niż wybrany z przypadku. Jeżeli jednak nie chcecie ogłaszać wszem wobec, że wybieracie się na psychoterapię – poszukajcie zaufanego lekarza w sieci, który cieszy się dobrymi opiniami. 

Czasem wystarczy kilka spotkań, by zupełnie odmienić swoje życie, spojrzeć na swój związek inaczej i zażegnać spory. I co najważniejsze, móc po tym czasie cieszyć się spokojną głową i wzajemną miłością. 

 

Co sądzicie o psychoterapii par? Skorzystalibyście, gdyby była taka potrzeba? 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 grudzień 2018

Komentarze