Propozycje sztuk teatralnych, które sprawdzą się na randkę

15 luty 2019
Anna Żaczek

Dlaczego randka i dlaczego w teatrze zapytacie. – A dlaczego nie? Bo nudny, bo oderwany od życia, dla starszych, nieatrakcyjny? Bo w teatrze byłam/byłem w czasach liceum?

A może jest to ten czas dla Waszego związku, aby wyłamać się z rutyny i pozwolić sobie na miłą odmianę i zadbać o swoją strefę kulturalną. Drobnymi kroczkami wraca moda na teatr, zatem polecam wieczór w towarzystwie ukochanej osoby i melpomeny…

Dlaczego nie chodzimy do teatru?

Z sondaży badających korzystanie z różnych odmian kultury wysokiej wynika, że około 80% Polaków nie chodzi w ogóle do teatru. Wśród przyczyn, które utrudniają bywanie na spektaklach, respondenci wymienili: wysoką cenę biletu, brak wolnego czasu, trudności komunikacyjne, odległą lokalizację, brak towarzystwa, brak odpowiedniego stroju, zmęczenie po pracy. Niektórzy nie umieli sprecyzować przyczyn i nie podali konkretnych argumentów. Chociaż po części można zrozumieć pewne niedogodności czasowe i lokalizacyjne, które mogą odstraszać potencjalnych amatorów teatru, jednakże nie są one nie do pokonania.

Teatr nie jest ani dla snobów, ani zbyt elitarny, żeby z niego nie korzystać. To zwykłe wymówki. Być może prawdziwą przyczyną jest dyletantyzm, pójście na łatwiznę w odbiorze kultury, przyzwyczajenie do szybkich i prostych przekazów. A przecież tak naprawdę teatr również ewaluuje i możemy odrzucić mit o nudzie. Obecnie w spektaklach interaktywnych widz jest wplątywany w akcję, angażowany w fabułę, ma czasami wpływ na zakończenie sztuki. Może również być w centrum  spektaklu na scenie. Tu wspomnę o sztuce „Pierwsza randka”, gdzie miejsca VIP były usytuowane wprost na scenie pośród grających aktorów. Ten, kto bywa w teatrze, czuje prawdę płynącą z żywego przekazu, czego nie doświadczy  w kinie. Ponadto w teatrze może podziwiać  na żywo wielu świetnych aktorów, znanych tylko  z ekranu telewizji.

Jeśli chodzi o ceny biletów, fakt nie zawsze są one tanie, ale decydując się na spektakle grane  w środku tygodnia, zaoszczędzicie pewne kwoty. Rezerwując bilet wcześniej, możecie natrafić na pewne rabaty i wejściówki. W przypadku randki nie polecam wejściówek. Chcecie spędzić ten wieczór w miłej atmosferze i bez stresu, a wejściówka nie zapewnia wam na sto procent miejsca siedzącego. Dla przypomnienia - wejściówki kupuje się bezpośrednio w kasie teatru na około pół godziny przed spektaklem. Bilet jest tani 20-30zł, ale trzeba czekać na to, że ktoś nie przyjdzie. Czasami niestety trzeba stać lub siedzieć na schodach.

Co z etykietą w teatrze?

Wybierając się do teatru warto zapoznać się z kilkoma szczegółami odnośnie powstania sztuki, co pozwoli później lepiej zorientować się przebiegu akcji. Warto wiedzieć, jacy aktorzy występują, kto reżyseruje, co będzie tematem. Pozwoli to swobodnie dyskutować z partnerem i wykazać się wiedzą, a nawet zabłysnąć ciekawostkami.

W kwestii ubioru - wybierając się do teatru, naprawdę nie trzeba mieć ekskluzywnych strojów. Na przestrzeni lat zmieniły się wymagania, co wprowadziło większą swobodę. W każdej szafie znajdą stylizacje, które będą odpowiednie na tę okazję. Dla pań wystarczy bardziej odświętna bluzka, spodnie, sukienka. Unikamy wyzywających i krzykliwych ubrań. Panowie mile widziani będą w koszuli, nawet w ostatnio modnych kratkach, dopuszczalne są casualowe marynarki z łatami. Stroje nie muszą być drogie, ale eleganckie. Większe wymagania stawia opera i spektakle galowe lub premiery. Wówczas niezbędne są stroje wyższej klasy, garnitury, sukienki koktajlowe, ale bez przesady.

Przybycie na 15 minut przed spektaklem to standard, który pozwoli na spokojne oddanie garderoby do szatni, poprawienie fryzury, makijażu, zajęcie swojego miejsca. Zakładam, że bilety już wcześniej zakupiliście.
Skoro to ma być randka, można skorzystać z kawiarenki teatralnej, gdzie wspólne wypicie lampki wina będzie miłym akcentem wieczoru. Zaczaruje was  swoim klimatem, który będzie sprzyjał rozmowie i bliższym kontaktom.

Jaką sztukę wybrać na randkę w teatrze?

Zakładam, że znacie zapewne własne preferencje i upodobania. Bezpiecznie jednak będzie wspólnie wybrać miejsce i repertuar. Jeśli nie jesteście stałymi bywalcami teatru, na początek polecam wybrać komedię obyczajową, romantyczną lub musical. Sprawdza się również komedia kryminalna lub klasyka. Dramaty i wysublimowany teatr współczesny lepiej pozostawić na kolejne wypady. Pewne sztuki teatralne po prostu warto poznać, podobnie jak kanon filmowy, czy literacki. Planując wyjście do teatru, zastanówcie się, czy wolicie teatr kameralny czy większe sceny.

Przygotowałam dla Was subiektywną listę sztuk teatralnych, które warto obejrzeć, a przy tym wyrobić sobie własne zdanie na ich temat:

  • Skrzypek na dachu (musical)

Jeden z najbardziej znanych musicali na świecie, dlatego nie wypada go nie znać. Oparty na książce Szolema Alejchema nawiązuje do historii rodzin żydowskich skazanych na wygnanie z carskiej Rosji. Urzekająca muzyka żydowska połączona z energetycznymi scenami tanecznymi sprawia, że wręcz tęsknimy za kolejnym wykonaniem. Sztuka grana od wielu lat na scenach całego świata.

  • Szalone nożyczki (komedia kryminalna)

Intryga toczy się wokół tajemniczego morderstwa w kamienicy na piętrze, pod którym jest salon fryzjerski. Tytułowe narzędzie zbrodni pochodzi z salonu. Wszyscy podejrzani, którzy przebywali tam, nie mają alibi. Spektakl ma charakter interaktywny. Widzowie są wciągnięci w rozwiązanie zagadki. Inspektor wraz z drugim policjantem próbują odtworzyć wydarzenia i co jakiś czas zwracają się do widowni, która była świadkami zbrodni. Widzowie sugerują, w którym kierunku ma iść śledztwo, zakończenie sztuki wybierają sami widzowie poprzez głosowanie. Sztuka grana w Polsce od wielu lat, wciąż cieszy się uznaniem widzów.

  • Żona potrzebna od zaraz (angielska farsa)

To komedia oparta na szeregu zabawnych omyłek. Inteligentne dowcipy, komizm sytuacyjny sprawia, że po spektaklu jeszcze przez dłuższy czas się śmiejemy. Akcja może się zdarzyć w każdym miasteczku, gdzie awans i prestiż menedżera zależy od posiadania żony. Pewnego dnia szef firmy o konserwatywnych poglądach i strażnik moralności chce poznać rodzinę swojego pracownika. Od tej kolacji zależy jego awans i dalsza praca. Dylemat głównego bohatera polega na rozwiązaniu problemu – jak zastąpić kochankę żoną, której nie ma? Czasami sceny i stroje są przerysowane, ale to wszystko działa na korzyść spektaklu – zabawa zapewniona.

  • Przygoda z ogrodnikiem (czarna komedia)

Aktorska para porzuca pracę w teatrze z powodu niepowodzeń i słabych finansów. Decydują się obydwoje na prowadzenie wykładów motywacyjnych i ruszają w podróż. Wkrótce osiągają sukces, stając się specjalistami w dziedzinie samodoskonalenia. Ich związek jednak zostaje wystawiony na próbę. W roli głównej Anna Mucha!

  • Mayday, Midway 2 (komedia obyczajowa)

Bohaterem jest londyński taksówkarz bigamista, który prowadzi podwójne życia i dwa domy. Skutkiem różnych zbiegów okoliczności i pewnego wypadku na ulicy jego misterny plan załamuje się, powodując tym samym jego wpadkę. W drugiej częsci następuje kontyuacja przygód kłamliwego taksówkarza. 

  • Fredro dla dorosłych – mężów i żon (komedia klasyczna)

Ta sztuka znalazła się na liście przede wszystkim za sprawą obsady. Plejadę gwiazd - Fraszyńska, Liszowska, Michał Żebrowski – warto zobaczyć na żywo. Sama sztuka przenosi widza w komediowy świat zdradzanych żon, zdradzających mężów, kochanek. Fabuła została uwspółcześniona, a mistrzowska gra aktorów dodała specyficznego smaczku.

 

Wybór sztuki z pewnością nie sprawi Wam problemu, dorzućcie do tego trochę chęci i pozytywne nastawienie, a reszta sama się potoczy… Zapewniam, że powrócicie do powyższej listy jeszcze kilkakrotnie!  :) 

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 grudzień 2019
05 styczeń 2020

Komentarze